• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Sultan papağanı kızgınlık yumurtası ve ishal

TyphoS

Yeni Üye
Merhaba,

Yaklaşık bir buçuk yaşında Sultan papağanım. 5 gün önce hafif ishal belirtileri vardı ve veterinere götürdüm. Veterinerimiz çok fazla ishali olmadığını söyledi ilaç kullanmayalım dedi hali hazırda elimde olan dyzma 256 probiyotiği kullanmamı tavsiye etti, bende öyle yaptım.(4 gün boyunca kullandım şuan devam etmiyrum). Ertesi gün bir tane kızgınlık yumurtası yaptı(1 ay önce kadar bir tane kızgınlık yumurtası daha yapmıştı) ve bahsettiğim hafif ishal durumu devam etti. İlk yumurtanın ardından iki gün sonra bir kızgınlık yumurtası daha yaptı ve üzerinden 2 gün geçti hafif ishali devam ediyor. Yemesinde içmesinde hiçbir sorun yok. Yemini dal darısını taşlarını yiyor ve suyunu içiyor. Hatta bugün kendi hazırladığım elektrolitli sudan da verdim ondan içiyor bu konularda bir sıkıntı yok. Ama hala dışkısı tam olarak düzelmedi. Son iki yaptığı dışkıda fotoğraflarda gözüktüğü gibi. Ne yapmalıyım tekrardan veterinere götüreyim mi yada süreç normal mi?

Not: Şuan ağırlığı 115 gram yumurtalardan önce 120 gram civarıydı ama 2 yumurtadan sonra bu kadar kayıp normal diye düşündüm. Birde aynı zamanda tüy dökümüne de girmeye başladı bu süreçte ekstra yormamak için vitamin vermedim. Vitamin vermeli miyim? Vitamin olarak polivit kullanıyorum normalde veterinerimiz tavsiyesi ile sizce polivit yeterli mi?

Ekli dosyalar

Şehmus BAKIR

İkon Üye
Yetkili Kurucu
Kurucu Üye
Üretici
Merhaba korkulacak bir durum yok ama yaptığınız elektrolit i ben hiç önermiyorum ve ayrıca polivit şurup da ağır gelir karaciğeri yorar neden kızgınlık yumurtasi yani ona bir eş almak daha iyi olmaz mı 😊

TyphoS

Yeni Üye
Merhaba korkulacak bir durum yok ama yaptığınız elektrolit i ben hiç önermiyorum ve ayrıca polivit şurup da ağır gelir karaciğeri yorar neden kızgınlık yumurtasi yani ona bir eş almak daha iyi olmaz mı 😊
Teşekkür ederim. O zaman elektrolitli suyu kaldırıyorum. Peki probiyotik vermeye devam edeyim mi? Onun da fazlası zarar olur diye düşünüyorum ne yapmalıyım? Polivit yerine hangi vitaminleri alabilirim öneride bulunur musunuz?

Eş almayı isterim ama açıkcası çok fazla ilgi istiyorlar bende elimden geldiğince çok ilgilenmeye çalışıyorum asla yanlız kalmıyor sürekli ilgileniyoruz. Ailemizin gerçekten bir üyesi🙂İkinci bir kuşa yetebilir miyiz bilmiyorum. Ayrıca yavrular olursa onlarıda kimselere veremem gibi geliyor 😅

Levent T.

Eski Forumcu
Emektar Üye
Kardeşim her türlü elektrolite karşı mısın? Merak ettim... Kullanmayalım mı? Yaz geliyor...

Şehmus BAKIR

İkon Üye
Yetkili Kurucu
Kurucu Üye
Üretici
Abi valla iki şeye gicigim bir sirke iki elektrolit yani kullanan çok kişi var ama ben korkuyorum ikiside tehlikeli 😅

Didemkaya

Eski Forumcu
Üretici
Abi sanırsam bu elektrolit internette görmüştüm 3-4 malzemeden yapılıyor diye biliyorum ama bende hiç kullanmadım. Kuşlara iyi geldiği yazıyor ama her internetteki bilgi da bana göre doğru değil

TyphoS

Yeni Üye
Bende ishalı olduğu için bugün yapıp ilk defa denedim, fazla vermeyip gözlemleyecektim.

TyphoS

Yeni Üye
Bu sabah bir kızgınlık yumurtası daha yaptı toplam 3 tane olmuş oldu. Bu daha ne kadar devam edecek? Bir de kocaman bir kaka yaptı daha önce hiç bu kadar büyük yapmamıştı bu normal mi?

Didemkaya

Eski Forumcu
Üretici
Yumurta çıkardığı için yapmıştır normal. Eş almanız lazım kusunuza

TyphoS

Yeni Üye
Eş almam pek mümkün gözükmüyor 😔

Didemkaya

Eski Forumcu
Üretici
O zaman şöyle yapabilirsiniz hangi yemi kullanıyorsunuz ?

TyphoS

Yeni Üye
Versele laga marka kullanıyorum ve arada dal darı veriyorum. Bazı günler de yemin yanında muz, brokoli, elma, havuç vs sebze meyveler tüketiyor.

Üst Alt