• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

    Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Ronay Ayk

Emektar
Yetkili Kurucu
Editör
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
2,246
Tepkime puanı
1,739
Puanları
113
Yaş
28
Sultan Papağanı Cinsiyet Nasıl Anlaşılır ? Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır ?

Yavru ve genç sultan papağanı cinsiyette erkek ve dişi aynı görünür, bu nedenle altı ile dokuz aylıkken ilk tüy dökümünden geçene kadar cinsiyetlerini belirleme zordur.Bu durumda sultan papağanı cinsiyet ayrımı yapmak için yetişkinlik süresini beklemek önemlidir.Yetişkin tüylerine geçtikten sonra normal gri papağanı vb mutasyonlar kolayca cinsiyeti anlaşılır.Sultan papağanları yetişkin olunca tüm mutasyonlar için cinsiyet kolay ayırt edilemez.O yüzden bu yazıda sultan papağanlarının erkek mi dişi mi olduğunu kolayca anlayabileceğiniz yöntemlerden bahsedeceği.

Sultan Papağanı Cinsiyeti

-Ötüm ve davranışlar
-Yanak yamaları
-Kanat altı
-DNA testi

yöntemleri ile ayırt edilebilir.Bu şekilde sultan papağanınız diş mi erkek mi kolayca karar verebilirsiniz.

SULTAN PAPAĞANI RESİM.jpg

Sultan Papağanı Ses ve Davranışlar ile Cinsiyet Ayrımı

Dişi sultan papağanları genelde sessiz ve nadir öter ayrıca nağmeli uzun süreli kur ötüşleri yapmazlar. Erkek sultan papağanları değişik tonlarda ötebilirler.Melodileri ve sesleri taklit edebilirler.Kısacası sürekli nağmeli uzun ötüşlü bir sultan papağanınız var ise erkek olma ihtimali yüksektir.Ama kesin değildir.Mesela Papağanınızın önüne bir ayna yerleştirin. Nasıl tepki veriyor? Normalde bir erkek büyülenir ve aynanın önünde bir süre dikkatini çeker. Bir kadın ilgisini oldukça çabuk kaybetme eğilimindedir.Bu basit davranışlar bile cinsiyeti anlatmaya yetebilir.Aşağıdaki videoyu izleyip fikir oluşturabilirsiniz.

Erkek Sultan Papağanı Ötüşü


Sultan Papağanı Yanak Yaması ve Fiziksel Görünüşe göre Cinsiyet Ayrımı

Gri sultan papağanı , White face sultan papağanı , Pearl sultan papağanları gibi çok beslenen mutasyonlarda cinsiyet ayrımı fiziksel görünüşle anlaşılabilir.Tabiki bunlarında önemli noktaları mevcuttur.
sultan papağanı cinsiyet.jpg
Gri sultan papağanı cinsiyet ayrımında erkeklerin yüzlerindeki sarı olan maskeleri sarı rengindedir. Turuncu yuvarlak ise koyu renklidir. Dişilerde ise yanaklarındaki sarı olan maske gri tonlarında oluyor. Turuncu benek ise erkeklere göre daha soluk olur. Yalnız şöyle bir sıkıntı var. İlk tüy dökümüne kadar erkek ve dişi birbirine çok benzerlik gösterebilir.

White face sultan papağanı cinsiyet ayrımı için 6 aylık olana kadar beklenmeli , bu papağan cinsinde erkeklerde yanaklarındaki maske beyaz olurken dişilerde ise gri tonlarında olur.

Pearl sultan papağanlarında cinsiyet ayrımında erkekler az benekli dişiler ise sık beneklidir.


Sultan Papağanı Kanat Altı Yöntemi ile Cinsiyet Belirleme

b981f00dc03bfb367eed47ddf07ccddc.jpg
Bu yöntem sadece melez olmayan sultan papağanlarında yapılabilir.Anne ve babasının mutasyonunun ve yavru sultanın mutasyonunun bilinmesiyle bu yöntemler işe yaramaktadır. Burada kanat altına açıp baktımız da benekli olanlar dişi beneksizler ise erkektir.Bu işlemi UV ışını tutarak yaparsanız daha garanti sonuçlar elde edilir.

Lutino Sultan Papağanı Cinsiyeti ötümden ve kanat altı tekniğinden anlaşılabilir.İno olduğundan yanak yaması ile anlaşılamaz.
Albino Sultan Papağanı Cinsiyeti ötümden ve kanat altı tekniğinden anlaşılabilir.İno olduğundan yanak yaması ile anlaşılamaz.

Sultan Papağanında DNA Testi Yöntemi İle Cinsiyet Ayrımı

SULTAN PAPAĞANI.jpg
Sultan papağanınız erkek veya dişi olup olmadığından %100 emin olmanın tek yolu DNA testi yapmaktır. Papağanlarda DNA cinsiyet testi kan, tüy veya yumurta kabuğu örnekleri ile yapılabilir Ortalama 40-50 dolar arasına yaptırılmaktadır. Sultan papağanı cinsiyet ayrımı için en etkili ve kesin sonuç veren yöntem budur.
 
Son düzenleme:

Benzer konular

Üst Alt