• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Şans elimden yem yedi

Şans

Aktif Üye
Şans artık avcumdan yem yemeye başladı fakat elimde ki yemi farket mesi uzun zaman alıyor kafesin içinde sağ sola yukarı aşağı hareket ediyor sanırım kafes e elimi sokmam dan rahatsız hala alisamadi bana alışması için daha çok yol mu katletmem lazım durumum nedir ne zaman alışacak bana

Bahar Y.

Müdavim
Şans artık avcumdan yem yemeye başladı fakat elimde ki yemi farket mesi uzun zaman alıyor kafesin içinde sağ sola yukarı aşağı hareket ediyor sanırım kafes e elimi sokmam dan rahatsız hala alisamadi bana alışması için daha çok yol mu katletmem lazım durumum nedir ne zaman alışacak bana
Yavaş yavaş bağ kuruluyor sabırla çözersiniz inşallah tamamen

Levent T.

Eski Forumcu
Emektar Üye
Bicirik bana güvenmesi için 3 ay gerekti... Şimdi benden ayrılamıyor...

Levent T.

Eski Forumcu
Emektar Üye
Sende belki 2 hafta sürer... Bu ortam ve kuşuna göre değişir... Ama herşeyin başı sabır...

Rodiena

Eski Forumcu
Kıdemli Üye
Yardımsever üye
1 ayda alışacağını düşüyorum. Ürkütürsen zaman yavaşlar. Zorlama elinden yem tut dayanamayıp kendi yiyecektir. :) Bu konuda kendi kuşumla aram çok iyi elimden inmiyor. Her akşam işten gelince yem yedirdim 5 aydır. Hergün yedir. :)

Furkanmurat

Eski Forumcu
Kıdemli Üye
O farkediyordur ama yanaşmak için önce senin sabrını sınıyordur.

Levent T.

Eski Forumcu
Emektar Üye
Geldiğinde 40 günlüktü... Daha yem kırmasını tam öğrenmemişti... Bana üretici bu kuş çok uysal demişti... Gerçekten öyleydi... Ben kafeste ilk geldiğinde parmağa konmasını sağladım... Aslında uysal olduğu için bir sıkıntı yaratmadı... Onu eve transfer ettiğimde küçük tek kuşluk kafeste getirmiştim... Ancak o kafes asıl kafesi olmayacaktı... Üreticiye kafesini evde değiştireceğim demiştim... O da bir sıkıntı olmaz demişti... Ancak oldu ve bu asıl kafese soktuğumda ona büyük ihtimalle büyük geldi ya da kafes değişikliği onu tedirgin etmişti... O kafeste yaşaması mümkün değildi... Çok panik hareketleri vardı... Hatta onu getirdiğim kafesi bile kabul etmemişti... Günlerce belki uyumadım ve bir çözüm aradım... Bu arada ona mobil bir tünek yaptım... Onun üzerinde ve benim üzerimde uyudu... Ama odaya kafesi koymak mümkün değildi... Kafesi ancak bir ay sonra oyunla odaya soktum... kafesin içine renkli oyuncaklar koydum... Gene bana mısın demedi... Bu arada odayı iyice tanımıştı... 2 ay daha böyle onu oyuncakla oynamaya alıştırdım... Özellikle topla... O bana topu attı ben de ona... Ani hareketlerden ve yüksek seslerden uzak tuttum... Hiç bir şeye zorlamadım... Bekledim bekledim... Yulaf ödüllüyle parmaklarımın arasından geçti... Bazen komşulardan gelen seslerden dolayı kendini perdeye attı ve takıldı... Hemen onu kurtardım... Ama onu kurtarırken incitmeden perdeden aldım... Tabi ki perde hemen değişti... Rulo perde taktım ve böylece takılma riskini ortadan kaldırdım... Avizeyi çıkardım ve taban lambası taktım odaya... Bir ara dışkısını yemeye kalkıştı hep hayır diyerek onun yenilmeyeceğini öğrendi... Tabi ki dışkı yapıldığında hemen sonra onu yerden sildim... Aradan eve geldikten sonra 3 ay geçti ve bir mucize... Bicirik kafese kendi isteği ile kafese girmişti... Oraya belki girerse yemi ve suyunu hazır tutuyordum... Ben tabi ki panik olmasın ve alışsın diye uzak duruyorum ki kafesini kapatacağımı sanmasın... Yoksa hiç girmezdi... Bu arada aramızda inanılmaz bir oyun ilişki oluştu... Bu daha sonra inanılmaz bir güven ilişkisine döndü... Benim kuşlarımla ilişkimin zorlamadan isteğe bağlı bir bağ vardır... Eninde sonunda bu yöntem işler... Ne zaman onu bilmem... Ama bir gün işler... Sabırla beklerim... Bu arada bu ilişkiyle ister istemez hayır komutunu öğrenirler... Şimdi Bicirik kafesine yem yemek için, uyumak için, kafesteki tüneğine gidip süslenmek için, su içmek girer... Bana uykusu geldiğini belirtir ve ışığı kısmam gerektiğini işaret eder... Bu arada kafesine girer... İnanılmaz bir duygu bu...Tabi ki herkes bunu yapamaz... Ben bir oda verdim onun için... Tüm tehlikeleri bertaraf ederek ve her zaman odanın her tarafını temiz tutarak...

Yani her şeyin başı sabır... Bu arada kuşunuzu takip ederek tanımak... Ona huzurlu ortam yaratmak... Şartlar oluştuğunda onunla ilişkiye başlamak... Güven sağlamak... Her kuşun kendi karakteri vardır ve sizinle birlikte kazanacağı bir karakteri vardır... Sizi tanıması için huzurlu bir ortam yaratıp bazı şeyleri öğrenmesi için zaman tanıyın... Her şey zamanla oluyor ve kolay olmuyor...

Sude W.

Eski Forumcu
Emektar Üye
Geldiğinde 40 günlüktü... Daha yem kırmasını tam öğrenmemişti... Bana üretici bu kuş çok uysal demişti... Gerçekten öyleydi... Ben kafeste ilk geldiğinde parmağa konmasını sağladım... Aslında uysal olduğu için bir sıkıntı yaratmadı... Onu eve transfer ettiğimde küçük tek kuşluk kafeste getirmiştim... Ancak o kafes asıl kafesi olmayacaktı... Üreticiye kafesini evde değiştireceğim demiştim... O da bir sıkıntı olmaz demişti... Ancak oldu ve bu asıl kafese soktuğumda ona büyük ihtimalle büyük geldi ya da kafes değişikliği onu tedirgin etmişti... O kafeste yaşaması mümkün değildi... Çok panik hareketleri vardı... Hatta onu getirdiğim kafesi bile kabul etmemişti... Günlerce belki uyumadım ve bir çözüm aradım... Bu arada ona mobil bir tünek yaptım... Onun üzerinde ve benim üzerimde uyudu... Ama odaya kafesi koymak mümkün değildi... Kafesi ancak bir ay sonra oyunla odaya soktum... kafesin içine renkli oyuncaklar koydum... Gene bana mısın demedi... Bu arada odayı iyice tanımıştı... 2 ay daha böyle onu oyuncakla oynamaya alıştırdım... Özellikle topla... O bana topu attı ben de ona... Ani hareketlerden ve yüksek seslerden uzak tuttum... Hiç bir şeye zorlamadım... Bekledim bekledim... Yulaf ödüllüyle parmaklarımın arasından geçti... Bazen komşulardan gelen seslerden dolayı kendini perdeye attı ve takıldı... Hemen onu kurtardım... Ama onu kurtarırken incitmeden perdeden aldım... Tabi ki perde hemen değişti... Rulo perde taktım ve böylece takılma riskini ortadan kaldırdım... Avizeyi çıkardım ve taban lambası taktım odaya... Bir ara dışkısını yemeye kalkıştı hep hayır diyerek onun yenilmeyeceğini öğrendi... Tabi ki dışkı yapıldığında hemen sonra onu yerden sildim... Aradan eve geldikten sonra 3 ay geçti ve bir mucize... Bicirik kafese kendi isteği ile kafese girmişti... Oraya belki girerse yemi ve suyunu hazır tutuyordum... Ben tabi ki panik olmasın ve alışsın diye uzak duruyorum ki kafesini kapatacağımı sanmasın... Yoksa hiç girmezdi... Bu arada aramızda inanılmaz bir oyun ilişki oluştu... Bu daha sonra inanılmaz bir güven ilişkisine döndü... Benim kuşlarımla ilişkimin zorlamadan isteğe bağlı bir bağ vardır... Eninde sonunda bu yöntem işler... Ne zaman onu bilmem... Ama bir gün işler... Sabırla beklerim... Bu arada bu ilişkiyle ister istemez hayır komutunu öğrenirler... Şimdi Bicirik kafesine yem yemek için, uyumak için, kafesteki tüneğine gidip süslenmek için, su içmek girer... Bana uykusu geldiğini belirtir ve ışığı kısmam gerektiğini işaret eder... Bu arada kafesine girer... İnanılmaz bir duygu bu...Tabi ki herkes bunu yapamaz... Ben bir oda verdim onun için... Tüm tehlikeleri bertaraf ederek ve her zaman odanın her tarafını temiz tutarak...

Yani her şeyin başı sabır... Bu arada kuşunuzu takip ederek tanımak... Ona huzurlu ortam yaratmak... Şartlar oluştuğunda onunla ilişkiye başlamak... Güven sağlamak... Her kuşun kendi karakteri vardır ve sizinle birlikte kazanacağı bir karakteri vardır... Sizi tanıması için huzurlu bir ortam yaratıp bazı şeyleri öğrenmesi için zaman tanıyın... Her şey zamanla oluyor ve kolay olmuyor...
Maşallah destan yazmışsınız koca yürekli abimiz

Bahar Y.

Müdavim

Hikaye gibi severek okudum resmen elinize sağlık teşekkür ederim böyle detaylı yanıtladığınız için sorumu, Bicirik'in şanslı olduğunu fark etmiştim ama bu yazıyla çok daha iyi anladım ne kadar şanslı olduğunu, oyun arkadaşlığınız çok uzun yıllar sağlıklı şekilde devam eder inşallah 🙏

Levent T.

Eski Forumcu
Emektar Üye
Sonuç:
Her canlı gibi kuşlarımız da hepsi birbirinden farklı karakter yapısına sahiptir. Ben küçüklüğümden beri 20 kuş sahiplendim. Hepsi farklıydı ve bana karşı geri dönüşleri farklı olmuştur. Edindiğim tecrübeler ve doğa gereği hiç bir canlı fabrikadan çıkar gibi birebir aynı değildir. Her canlı doğar daha sonra bir gelişim süreci yaşar ve sonunda ölür. Bizler kuşlarımıza gelişim süreçlerinde ne verirsek ona karşı tepki verir. Bu tepkiler bizim seçimlerimizin ürünüdür. Aslında bir kuşun sağlıklı ve olumlu tepki vermesi bizim ona sağladığımız koşullarla çok bağlantılıdır. Bunu sağlamak için de kesin bir şablon çizmek mümkün değildir. Bunun sebebi dediğim gibi her canlı farklı olmasından kaynaklanır. Ancak sadece genel koşulların sağlanması kuşun olumlu ve sağlıklı tepki sağlamasını büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Bunlar kısaca:
  • Kuşunuza huzurlu bir ortam yaratmak,
  • Kuşunuzu sağlıklı ve hijyen bir ortamda bulundurmak,
  • Kuşunuzu takip ederek onu tanımaya çalışmak,
  • Kuşunuzu kendinize tanıtmak (Unutmayın o eve girdiğinde hep sizi takip eder),
  • Kuşunuza göre kafes ve aksesuar seçmek (sağlıklı ve uygun olması gerekir),
  • Kuşunuza kaliteli ve sağlıklı besinleri alıp onlara alıştırmak,
  • Kuşunuzu ani hareketlerden ve yüksek seslerden uzak tutmak (Unutmayın kuşlar tedirgin canlılardır),
  • Onlarla yüksek sesle olmamak şartı ile sürekli sevgi dolu sözcüklerle konuşmak,
  • Kuşunuzun bulunduğu ortam kalabalık olmaması (Kuşlar tedirgin ve ürkektir. Bu yüzden bizim gibi büyük canlıların fazla olması ve tanımadığı kişilerin olması onları rahatsız edebilir.)
  • Kuşunuzun diğer ev bireyleri ile tanışık olması (Kuşunuz sosyalleşmesi için bu şart yoksa korkak olur),
  • Kuşlarınızın bulunduğu ortama tanımadığı bir cismi ya da besini alıştıra alıştıra ona sunulması,
  • Kuşla ilgili güncel ve doğru bilgiye ulaşmaya açık olmak (Bilmemek ayıp değildir öğrenmemek ayıptır. Her şeyi bilemezsiniz.).
Bu yukarıdaki saydığım maddeler sizin kuşunuzla sağlıklı ve olumlu bir ilişkinin oluşması için genel anlamda yarar sağlayacaktır. Ancak her şey sizde bitiyor onu da bilmeniz gerekiyor. Onlara bir bebek gibi davranmanız gerekiyor. Konuşan bir kuş belki size çok hoş gelebilir ve bunun için çok çaba gösterebilirsiniz ancak kuşunuz size bir hareketiyle ne demek istediğini anlatamıyorsa kuşunuz sadece bir robot olmuş demektir. Bu yüzden de onu iyi takip edip onu iyi tanımanız gerekmektedir. Kuşunuzun da sizi tanımasına izin vermelisiniz. Bu da sabırla olabilecek bir şey. Zor kolay değil ama mümkün...

Saygılarımla

Üst Alt