• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Soru! Pelet Yem Hakkında Bilgi Talebi...

Levent T.

Eski Forumcu
Emektar Üye
Merhaba sevgili muhabbet kuşu sevdalıları...

Her şeyden önce bu platformu kuranları en içtenlikle kutlarım ve başarılar dilerim. Bildiğiniz gibi ülkemizde olduğu gibi dünyanın diğer ülkelerinde de kanatlı canlılar üzerinde uzman olmuş veteriner hekim yok denecek kadar azdır. Veteriner Hekim Ali Tolgay Aytar'ın aktardığı bilgiye göre Almanya’da 8 Fransa’da 4 ve tüm dünyada 287 kuş veteriner hekimi vardır. Türkiye’de İstanbul’da 2 adet, İzmir’de 1 adet toplamda 3 adet kuş veterineri bulunmaktadır. Ama normal klinisyen veteriner hekim 35-40 bin civarındadır. Dolayısıyla tecrübeli kuş üreticileri bu açığı kapatmaktadır.

Sorum: Kuş üzerinde uzman olmuş bu değerli veteriner hekimler ısrarla pelet yem tavsiye etmektedirler. Ancak buna rağmen üreticiler ve kuş sahipleri tohum yem kullanmaktadırlar. Bunun sebebi sadece ekonomik midir? Yoksa pelet yemin hakkındaki bilgilerin biraz abartılması mıdır? Ya da pelet yemin tedarik aşamasındaki zorluklarından mı?

Saygılarımla

Levent T.

Eski Forumcu
Emektar Üye
Çok teşekkürler Taha Bey. Bu konuda aynı şeyleri düşünüyoruz. Emin olmak istedim. Rahatladım.

The Search

Eski Forumcu
Medya Sorumlusu
Teknik Ekip
Kıdemli Üye
Akvarist
@Taha ustama katılıyorum hem alıştırma süreci hemde tohum kırma kuşların stresini ve sağlığına olumlu bir katkısı var

Levent T.

Eski Forumcu
Emektar Üye
Bu pelet yemden 15 gün önce vazgeçtim... Bicirik bana mısın demedi... Tam trakya inadı... Trakyanın başkenti Lüleburgaz'da doğunca böyle oluyor... Ben de deneyim dedim... Şöyle bir ısırık attım... daha sonra bir daha... Bir de baktım o ne? Ağzım boya içinde... Şüphe içinde kaldım... Vay kuzum haklıymış... Yenmez o şey... Bu durumda uçma egzersizi yapması lazım... Yağlanmadan korunmak için... Ne olmuş beyaaa... Açarım trakya çifte telisini uçar benim yavrum bol bol beyaaa...

Bahar Y.

Müdavim
Bu pelet yemden 15 gün önce vazgeçtim... Bicirik bana mısın demedi... Tam trakya inadı... Trakyanın başkenti Lüleburgaz'da doğunca böyle oluyor... Ben de deneyim dedim... Şöyle bir ısırık attım... daha sonra bir daha... Bir de baktım o ne? Ağzım boya içinde... Şüphe içinde kaldım... Vay kuzum haklıymış... Yenmez o şey... Bu durumda uçma egzersizi yapması lazım... Yağlanmadan korunmak için... Ne olmuş beyaaa... Açarım trakya çifte telisini uçar benim yavrum bol bol beyaaa...
Levent abi güle güle okudum mesajını Allahta seni güldürsün 😂😂