• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

    Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Levent T.

Eski Forumcu
Emektar Üye
Katılım
25 Kas 2021
Mesajlar
3,825
Tepkime puanı
6,727
Puanları
113
Neden Tahta Tünek Kullanmalıyız?

Muhabbet kuşları ve diğer kafes kuşları uçma dışında hep ayaklarını kullanırlar. Uykularında bile tünekte dururlar. Bu yüzden tünekler, onların ayak sağlığı için çok önemlidir. Ayakta durmanın dışında, tırmanma, gagalarını temizleme, kemirme ve eğlenme için de tüneklerini kullanırlar.

Plastik tünekler, kuşun tünekte doğru tutuşunu sağlayamaz. Plastik tünekler eklemlerde şişme ve ağrıya neden olabilir. Ayrıca enfeksiyona yol açabilir. Plastik tünekler bakteri oluşumunda çok müsaittir. Plastik tünekleri muhabbet kuşları kemiremez. Bu yüzden gaga sağlığına bir faydası yoktur. Eğer yumuşak plastikten üretilen plastik tünekleri muhabbet kuşu kemirirse de sağlığına zarar verme olasılığı vardır. Plastik tünekler toksik madde içermektedir. Bu da kuşumuza zarar vermeye olanak sağlar.

Kum ve zımpara kağıdından yapılan tünekler, kuşunuzun ayaklarını tahriş edebileceği için kuşların ayaklarında yaralar oluşabilir ve mantar riski ile karşı karşıya kalabilir ve bu yüzden bu tür tünekler de tercih edilmemelidir.

Neden Tahta Tünek Kullanmalıyız? Kafesin içinde bulunan tünekler pürüzsüz tahtadan olmalıdır. Kuşun ayak sağlığı, gaga ve tırnakları için tahta tünekler çok önemlidir. Kafes kuşları için en ideal tünek tahta ve ağaç dalından yapılmış tüneklerdir. Böylece kuşunuzun tırnakları kendiliğinden törpülenecek ve siz kesmek zorunda kalmayacaksınız.

Doğal ağaç dallarından tünek kullanımı kuşlar için yararlıdır. Fakat ağacın ilaçlanmamış olması gerekiyor. Elma, incir, kavak, söğüt, zeytin, dut, çınar, bambu, akasya ve turunçgiller kategorisindeki ağaçlarından tünek yapabilirsiniz. Ağaç dallarından yapılan tünekler kafese yerleştirilmeden önce sağlıklı olması için tecrübeli kişilerden bilgi edinilmesi tavsiye edilir. Her ağaç dallından tünek yapılmaz ve kafese yerleştirilinceye kadar fırınlama gibi aşamalardan geçmesi gerekir.

Ahşap ve doğal tüneklerin temizliği çok önemlidir ve belli zaman aralıkları ile dezenfekte edilmelidir. En az haftada bir kez piyasadaki evcil hayvanlar için tasarlanmış dezenfeksiyon ürünleri ile bu tünekler dezenfekte edilmelidir. Birçok kanatlı uzman sirkeli temizliğe karşı çıkıyor ve sirkeyle dezenfekte işlemi olmaz diye uyarıda bulunuyor. Dolayısıyla evcil hayvanlar için üretilen dezenfeksiyon ürünlerini tercih etmekte yarar vardır. Zamanı gelince de ahşap ve doğal tüneklerin değişmesi gerekmektedir. Her altı ayda bir ahşap tüneklerin değişmesi kuşunuzun sağlığı için önem arz etmektedir.

Neden Tahta Tünek Kullanmalıyız? Tahta tünekler mantar enfeksiyonunu ve parazit yuvalanmasına engel oldukları için diğer tüneklere (plastik tüneklere) göre daha sağlıklıdır. Kuşlar hayatlarının büyük bölümünü tüneklerin üzerinde geçirdiklerini unutmayalım. O yüzden tahta tüneklerin kullanılması kanatlı uzmanlar tarafından da sık sık tavsiye edilir.

Neden Tahta Tünek Kullanmalıyız? Çünkü kuşlarımızın daha sağlıklı yaşaması için ve dolayısıyla mutlu olmaları için tahta tünek kullanmalıyız. Unutmayalım ki kuşlarımız hayatlarının büyük bir bölümünü tüneklerinde geçirirler. Diğer taraftan birçok muhabbet kuşu ve diğer kafes kuşları tüneklerini bir nevi oyuncak ta kabul eder ve üzerinde sağda sola, soldan sağa koşturur ya da bir tünekten diğer tüneğe atlar. Sonuçta biz kafes kuşları olarak, ülkenin önemli kanat uzmanları tavsiye ettiği gibi, bu saydığımız nedenlerden dolayı tahta tünek kullanılmasını tavsiye ediyoruz.
 

The Search

Eski Forumcu
Medya Sorumlusu
Teknik Ekip
Kıdemli Üye
Katılım
5 Kas 2021
Mesajlar
4,467
Tepkime puanı
4,815
Puanları
113
Bugun bir petshop plastiği övdü bende zararlı diyince kafesteki plastik aksamı gösterdi
Aklıma bin alimi yendim bir cahili yenemedim sözü geldi sustum
 

Benzer konular

Üst Alt