• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Makale Muhabbet Kuşunuza yem harici ne verebilirsiniz?

Şimâl

Eski Forumcu
Moderator
Muhabbet Kuşunuza yem harici ne verebilirsiniz

Dal Darı

images.jpeg

Hem çok sevdikleri ve asla bıkmadıkları, hemde çok faydalı bir besin olan dal darı. Dal darının 2 çeşidi bulunur. Kızıl darı ve ak darı. Ak darı besin değeri açısından daha zengindir. Ancak genelde kızıl darıyı daha çok severler. Mubişlerinize haftada 2 defa verebilirsiniz. Ben bir adet dal darıyı 7'ye bölerek veriyorum. Her gün bir küçük parça veriyorum. Çok severler hatta favori besinleri desek yanlış olmaz.

Meyve sebze

Faydalı meyve ve sebzeler:

Bu kısmı aslında daha uzun uzun tutmak isterdim. Ancak uzatırsam gerçekten çok çok uzun olur bu yüzden kısa ama anlamlı şekilde tutmaya çalışıyim.

MAVİ HAŞHAŞ: Neden bu kısım büyük harf derseniz; Neredeyse çoğu yiyecekten daha faydalı olmasına rağmen kimse vermiyor. Verebilirsiniz oldukça faydalıdır. Ancak çok az tüketirler. Verebilirsiniz kesinlikle verin.

Havuç (Sıkça tüketilebilir, dilimleyerek ya da rendelenmiş olarak verilebilir, eşi olmayan kuşlarda kızıştırıcı olduğu için vermemek veya çok az vermek daha doğru olur.)

Marul (Fazlası ishale neden olur. Banyo yaparken de verebilirsiniz.)

Maydanoz (C vitamini deposudur. Fazlası kalsiyum eksikliği olan kuşlarda zararlı olabilir)

Brokoli (Sıkça tüketebilirler insanlara da oldukça faydalı olduğunu hatırlatmak gerekir :).)

Karnabahar yaprağı (Sıkça tüketebilirler.)

Lahana ve Kara Lahana (Fazlası ishale neden olur.)

Ispanak (Fazla tüketimi kemik gelişimine zarar verir)

Pancar yaprağı (Fazla tüketimi kemik gelişimine zarar verir. Ancak oldukça faydalı bir besindir.)

Şalgam yaprağı. (Fazla tüketimi kemik gelişimine zarar verir.)

Elma, Erik, Şeftali, Kayısı ve Kiraz yiyebilirler ancak bunların çekirdekleri zehirli olabilir. Kuşlar bu meyveleri yiyecekse dilimleyip çekirdek kısımlarını çıkararak verilmelidir.

Zararlı meyve ve sebzeler!**

Limon ve greyfurt asit oranı yüksek olması nedeniyle risklidir.,

Sarımsak ve soğan alyuvarların tahribatına ve sindirim sistemi sorunlarına yol açar. ( Sarımsaklı su yapıp verebilirsiniz. Bir adet sarımsağı dilimleyip en az 12 saat suda bekletin. Sonra suyunu verin.)

Avokado, kuşlar için en tehlikeli yiyeceklerden birisi. Muhabbet kuşları için toksik bir gıda olması nedeniyle solunum durmasına, kalp etrafında sıvı toplanmasına ve ani ölüme sebep olabilir. Asla ve asla verilmemesi gerekir.

Yaş Hurma, şeker oranı yüksek bir gıdadır. Bu nedenle yağlanmaya sebep olabilir.

Baklagiller

Fasulye, barbunya, ay çekirdeği, karabuğday, mercimek, pirinç, (fındık, ceviz ve badem bakla olmadığını biliyorum hangi konuya uyar emin olamadım,) kuşlarınıza verilebilirsiniz.

Başlanması gerekenler olduğunu unutmayın. Pirinç gibi mesela.

El yapımı veya hazır mamalar

images (3).jpeg

Klasik yumurta maması tarifi:

Malzemeler:

1 adet haşlanmış yumurta ve kabuğu,
Yarım adet havuç,
100 gr. irmik,
100 gr. msır unu,
Ceviz, badem tarzı kuruyemiş de katabilirsiniz.

Yapılışı:

Havuç rendelenir, yumurtanın sarısı ve beyazı rendelenir (küçük tarafıyla rendenin,) yumurta kabuğu ve kuruyemişler iyice ezilir. Hepsi harmanlanır ve kuşunuzun keyifle yemesini görebilirsiniz. (Yeni tanıyan kuşlar fazla yemeyebilir.)

NOT; Havucun suyunu sokmayı unutmayın.

Bol malzemeli sebze maması tarifi:

Malzemeler:

(Elinizde bulunan kuşların tüketebileceği her sebze olur. Ben genelde koyduklarımı yazacağım.)

1 adet pancar yaprağı,
Göz kararı turp (yaklaşık 15 gr kadar),
Boyutuna göre çeyrek veya yarım havuç,
1 adet ıspanak yaprağı,
1 adet yumurta ve kabuğu,

Yapılışı:

Havuç rendelenir, turp rendelenir, yumurta rendelenir (mümkünse hepsinin küçük tarafı olsun) ıspanak ve pancar yaprağı ince ve küçük şekilde dilimlenir. Yumurta kabuğu iyice ezilir. Hepsi bir güzel karıştırılır veee miniğiniz yer.

İyi geceler arkadaşlar iyi forumlar bazen hepimiz bu sevimli hayvanlarımıza bugün ne versek demişizdir. Hadi okuyup ne verebiliriz tekrar bir aklımızdan geçirelim. İyi okumlar ☺. Konu bir miktar uzun ancak bol miktarda bilgi içeriyor.

Ekli dosyalar

Sehmus BAKIR

Eski Forumcu
Yetkili Kurucu
Üretici
Konu uzun olsun biz okumayı seviyoruz ☺ bilgi için teşekkürler emeğine sağlık

Soner

Müdavim
Kıdemli Üye
Eline sağlık güzel paylaşım 🙂