• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

    Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Sehmus BAKIR

Emektar Üye
Yetkili Kurucu
Üretici
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
1,494
Tepkime puanı
184
Puanları
63
Yaş
37
Muhabbet Kuşunu Salmada Besleme ve Salmada Üretimi ;

Muhabbet kuşları yalnızca evde ve kafes içlerinde beslenmez.Sıcağa ve soğuga dayanıklı oluşları onları, balkon,teras ve bahçelerde, SALMA adı verilen özel kuş kümeslerinde besleyip üretmemize olanak sağlar.Salmalar genellikle çevresi küçük delikli kümes telleriyle çevrilerek korunmuş, bir açık yerin yanı sıra, kuşların barınağı olarak kullanılan bir kapalı yerden oluşan,çogunlukla fazla sayıda kuşun birlikte beslenip yetiştirilmesi amacıyla yapılmış yerlerdir.Doğal olarak çeşitli tipleri ve büyüklükleri farklı olanları vardır.
Uçuş alanına sahip olmayan bir salmanın genişliği, 70x130 santimlik alana ve iki metre yüksekliğe sahip olmalıdır.Uçuş alansız salmalarda,tüneklerin yerleştirilmesine büyük özen göstermek gerekir.Tünekler, kuşların uçuş alanlarını kısıtlayan engeller durumunda olmamalı,onların uçuş hedeflerinin sonundaki dinlenme ve konma yeri özelliğini taşımalıdır.Deneyler göstermistir ki,kuşların uçuş alanlarının büyük tutulması, üremede de iyi sonuç alınması sağlamaktadır.Üreme sürelerinin dışında,ortalama bir düzine kadar muhabbetkuşu,uçuş alanı olan salmalara birlikte bırakabilir.
Salmalarını kendileri yapmak isteyen üretici ve yetiştiriciler isterlerse bunları kendileri yapabilirler...

Muhabbet Kuşu Salması Özellikleri Nasıl Olmalı ;

1.
Salmalar özellikle kuzeye kapalı güneye ve doğuya açık olmalıdır.Dik gelen güneş ışınlarına karşı doğal veya yapay bir gölge yapıcı öğeye sahip bulunmalıdır.Bu bir ağaç olabileceği gibi bir tente de olabilir.

2.Salma,hava akımlarının merkezi yerinde, sürekli kar,yağmur gören, rüzgar alan yöne açık olmamalı,doğal bir barınak özelligi de taşımalıdır.

3.Salmaların tabanları betonla veya toprak altından çelik hasır tellerle fare,sıçan,yılan ve benzeri zararlılara karşı korunmuş olmalıdır.

4.Salmaların kapalı kısımlari eğer gevşek,kuşlar tarafından oyulabilir bir malzemeden, tahtadan veya kerpiçten yapılmışsa,içerden kalın ve sert bir çimento sıva tabakasıyla kuvetlendirilmekte veya çelik hasır tellerle korumakta yarar vardır.

5.Tüm çevresi ve üzeri telle çevrili olan uçma alanı bölümünün üstü, gür yapraklı büyük bir ağaç gibi doğal bir siperin gölgesinde degilse,çatının, eternit,ondülin,gibi bir malzemeyle kısmen kaplanarak güneşten korunmasında veya üzerinin çadır beziyle örtülerek bir gôlgenin sağlanmasında zorunluluk vardır.Yukardan gelecek yağmur damlaları onları ne denli sevindirirse dik gelen güneş ışınları da o denli rahatsiz eder.Kuşlar korumasız bir yerde, sıcak bir yaz gününde güneş çarpmasında ölebilirler.

6.Salmanın kapalı bölüm tabanının betonla ve açık bölüm tabanının çim ve benzeri bitkilerle yeşillendirilmesinde sayısız yararlar vardır.

7.Salmalara konulacak tünekler, tercihen ağaç dallarından oluşturulmalı,olanak bulundukça değiştirilmeli ve salmanın uçuşu engellemeyecek yörelerine yerleştirilmelidir.

8.Yuva kutuları salmanın kapalı bölümüne,tümü belirli ve eş yükseklikte olmak üzere yerleştirilmelidir.

9.Yem, su kapları ve yeşillik askılarının, kuşların tümünün rahatça, kavgasız - çekişmesiz biçimde besinlerini alabilecekleri sayıda olması, değiştirme ve yenilenmelerinin kolay olacağı yerlerde bulunması pratik kazanç sağlar.

10.Salmaların bakımında en önemli konuların başında temizlik gelir.Temizligine önem gösterilmeyen salmalarda yaşayan kuşlar için hastalıkların ve parazitlerin etkisiyle sağlıklarının bozulması kaçınılmaz bir sonuçtur.Temizlik tercihen sabah saatlerinde yapılmalıdır.ilk iş olarak yemlikler, suluklar, yemişlik ve eğer kirlenmişse tünekler, tünek başlıklarında bulunan, bitlere karşı konan toz gereken özen gösterilerek tazelenir.


İZİNSİZ PAYLAŞILAMAZ....
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Ronay Ayk

Emektar Üye
Yetkili Kurucu
Mubiş Uzmanı
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
1,344
Tepkime puanı
336
Puanları
83
Yaş
27
Ellerine kollarına sağlık abi ,teşekkürler paylaşım için,
Muhabbet Kuşunu salmada beslemeyi düşünenler ve üretimi hedefleyenler için güzel makale...
 

Ronay Ayk

Emektar Üye
Yetkili Kurucu
Mubiş Uzmanı
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
1,344
Tepkime puanı
336
Puanları
83
Yaş
27
Muhabbet kuşu "salma" beslenmesi ve üretimi herkesin merak ettiği konudur.Bu yazıda birde salma bakım besleme ve üretimini görmenizi istedim.


 
Üst Alt