• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Muhabbet kuşum yumurtlamıyor

Senaa

Yeni Üye
Hastalık Belirtileri
Halsizlik
Hastalık Belirti Tarihi
1 Şub 2021
Kullanılan İlaç
Sularına vitamin koyuyorum
Merhabalar, bir süre önce dişi muhabbet kuşumun kafes dibinde yattığını fark ettiğim için bir yuvalık aldım. Normalde yeni şeyleri yabancılayan kuş hemen yumurtalığa girdi ve içine koyduğum tüm talaşları dışarı attı. Uzun süre yumurtalığı kemirdi ancak belli bir süre sonra onu da bıraktı. Neredeyse 1 aydır da sürekli yumurtalıkta yatıyor, sadece su içmek ve tuvaletini yapmak için dışarı çıkıyor. Tuvaleti normale göre biraz daha büyük. Yemeğini de çoğunlukla erkek kuş yediriyor. Ayrıca dişinin popo tüyleri açıldı ve dışarıdan bakıldığında hafif bir şişlik fark ediliyor. Ancak çok uzun zaman geçmesine rağmen hala yumurtlamadı ve kuş yaklaşık 8 yaşında. Sizce ne yapmalıyım? İnternette veterinerlerin bu konularda pek bilgi sahibi olmadığı yazıyor bu yüzden veterinere de götürmedim korkmaması için. Ve son olarak nadir de olsa arada dışarı çıkıp yakın mesafelere uçuyor. Bu konuda bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Taha

Eski Forumcu
Moderator
Merhabalar, bir süre önce dişi muhabbet kuşumun kafes dibinde yattığını fark ettiğim için bir yuvalık aldım. Normalde yeni şeyleri yabancılayan kuş hemen yumurtalığa girdi ve içine koyduğum tüm talaşları dışarı attı. Uzun süre yumurtalığı kemirdi ancak belli bir süre sonra onu da bıraktı. Neredeyse 1 aydır da sürekli yumurtalıkta yatıyor, sadece su içmek ve tuvaletini yapmak için dışarı çıkıyor. Tuvaleti normale göre biraz daha büyük. Yemeğini de çoğunlukla erkek kuş yediriyor. Ayrıca dişinin popo tüyleri açıldı ve dışarıdan bakıldığında hafif bir şişlik fark ediliyor. Ancak çok uzun zaman geçmesine rağmen hala yumurtlamadı ve kuş yaklaşık 8 yaşında. Sizce ne yapmalıyım? İnternette veterinerlerin bu konularda pek bilgi sahibi olmadığı yazıyor bu yüzden veterinere de götürmedim korkmaması için. Ve son olarak nadir de olsa arada dışarı çıkıp yakın mesafelere uçuyor. Bu konuda bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.
Merhaba öncelikle yumurtalı kuşu ucurmayin salmayin. Popo kısmının resmini bize atabilirmisiniz belki yumurta sıkışması olabilir

Yusuf Kürşat Akkuş

Emektar
Moderator
Mod Yöneticisi
Ortamda ters giden bir şeyler olduğu aşikar kafes düzenini ve kuşlarınızi bir paylaşın bakalım

Senaa

Yeni Üye
Sarılığı diyorsanız her zaman yok, dışkısından kalmış olabilir suyuna vitamin koyduğumda sarı renk oluyor bu yüzden kanat kısımları da hafif sarardı

Senaa

Yeni Üye
Az önce çektim ancak elime aldığımda korkup kaçmaya çalışıyor bu yüzden fazla çekemiyorum veya problemi inceleyemiyorum20210223_080710.jpg

Sehmus BAKIR

Eski Forumcu
Yetkili Kurucu
Üretici
Kendini kabartıyor mu? Cansız durmuyorsa sıkıntı yok biraz daha bekleyin kafesi biraz yükseğe asın belirler yumurtlayacak demektir inşallah

Senaa

Yeni Üye
Evet dün attığım fotoğrafta kabarık mesela ama her zaman değil, cansız değil açıkçası ama günün çoğunluğunu yuvalıkta geçirdiği için eski enerjisi de yok. Bulundukları odada kalorifer yanındalar ve televizyon sesi olan bir oda, sizce daha sakin bir odaya almalı mıyım?

Sehmus BAKIR

Eski Forumcu
Yetkili Kurucu
Üretici
Sakinden ziyade kendilerini güvende hissedecekleri bir yere alın omuz hizasından yüksekte bide yuvalikta biraz çam talaşı olsun ve kalamar kemigi ,kum eksik olmasin kafesinden

Senaa

Yeni Üye
Talaş koymuştum hepsini attı biraz daha ekleyeyim mi? Kalamar kemiği de var ama genelde erkek yiyor, dişiyi yerken hiç görmedim ve kafeslerine daha önce hiç kum koymadım nasıl bir kum olmalı, nereye koymalıyım?

Taha

Eski Forumcu
Moderator
Talaş koymuştum hepsini attı biraz daha ekleyeyim mi? Kalamar kemiği de var ama genelde erkek yiyor, dişiyi yerken hiç görmedim ve kafeslerine daha önce hiç kum koymadım nasıl bir kum olmalı, nereye koymalıyım?
Talaşı kendisi attıysa şuan eklemeyin. Kum olarak grit kum alabilirsiniz ya da grit mineral blok

Senaa

Yeni Üye
Tamamdır çok teşekkür ederim, dediklerinizi uygulayıp bir süre daha gözlemleyeceğim. Gelişmeleri yazarım