• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Muhabbet Kuşum Uçamıyor

meryemsakallıoglu

Yeni Üye
Merhabalar, bir hafta önce şans eseri bir muhabbet kuşu aldım. 2 aylık erkek olan kuş tüm hafta boyunca aşırı ürkekti ve elimizden çok korkuyordu, biz de çok üzerine gitmeden bize alışmasını bekliyorduk. Bu gün de artık kanatlarını açsın biraz kendisine gelsin diye kafesin kapısını açtık. İlk başta çıkmadığı için tünek yardımı ile kuşumun dışarı çıkmasına yardımcı oldum. Fakat kuş hiçbir şekilde uçmadı, hatta direkt yere attı kendisini. Dışarıda bulunduğu iki saat boyunca zıplayıp kanat açarak uçma denemeleri yaptı ama kanatlarını hiçbir şekilde düzgün kullanamıyor ve yükselemiyor. Kuşun alındığı yeri aradığımda ise bize getirin yeni bir yavru verelim, onun tedavisini siz yapamayabilirsiniz şeklinde tepki aldım. Geri vermek istemediğimi söylediğimde de yumurta, havuç ve bisküviden oluşan bir mama tarifi verip onu yedirmemi söyledi. Mamayı ise kuşum hiçbir şekilde yemedi. Bu durumda uçabilmesi için ne yapmam gerekiyor?

Taha

Eski Forumcu
Moderator
Merhabalar, bir hafta önce şans eseri bir muhabbet kuşu aldım. 2 aylık erkek olan kuş tüm hafta boyunca aşırı ürkekti ve elimizden çok korkuyordu, biz de çok üzerine gitmeden bize alışmasını bekliyorduk. Bu gün de artık kanatlarını açsın biraz kendisine gelsin diye kafesin kapısını açtık. İlk başta çıkmadığı için tünek yardımı ile kuşumun dışarı çıkmasına yardımcı oldum. Fakat kuş hiçbir şekilde uçmadı, hatta direkt yere attı kendisini. Dışarıda bulunduğu iki saat boyunca zıplayıp kanat açarak uçma denemeleri yaptı ama kanatlarını hiçbir şekilde düzgün kullanamıyor ve yükselemiyor. Kuşun alındığı yeri aradığımda ise bize getirin yeni bir yavru verelim, onun tedavisini siz yapamayabilirsiniz şeklinde tepki aldım. Geri vermek istemediğimi söylediğimde de yumurta, havuç ve bisküviden oluşan bir mama tarifi verip onu yedirmemi söyledi. Mamayı ise kuşum hiçbir şekilde yemedi. Bu durumda uçabilmesi için ne yapmam gerekiyor?
Merhaba kuşun kanatları net görünecek şekilde resim atabilir misiniz

Şehmus BAKIR

Eski Forumcu
Yetkili Kurucu
Üretici
Şans eseri aldığınız kuşunuzu görebilir miyiz 😊 hayırlısı olsun inşallah 👍

meryemsakallıoglu

Yeni Üye
E085D98B-AC2A-43B1-B6B1-ECFF18BD937D.jpegD9FC165B-DE6A-4F4C-B9CC-BD69C746D84D.jpeg
77834417-BB16-4223-B858-3819446D3FF7.jpeg3AC8B0F1-6A5A-425F-B107-D3E812CCFE70.jpeg689481DA-F81B-4418-AD6C-F92775211CC2.jpeg51ECB384-77A3-4B84-9D35-047363CC0257.jpeg
İstediğiniz şekilde mi emin olamadım elimde pek kalmadığı için kanatlarını açtığı bir fotoğraf çekemedim. Şu anda kafesten dışarı çıkardım fakat hala uçmuyor. Yaklaşık 15-20 cm yukarıda olan bir eşyaya çıkmaya çalıştı fakat zıplayarak çıkamayacağını anlayınca vazgeçip gitti oradan. Bu kuşu bir hafta önce arkadaşım vermişti onlar da yeni almışlardı ama ailesi istemediği için petshopa geri verecekti.Onlar hiç salma şansı bulamamış ama uçamayacak bir psikolojik sorun yaşatmadıklarını söyledi.

meryemsakallıoglu

Yeni Üye
Az önce kafese geri koydum ama kanatlarının titrediğini gördüm. Kanatlarını zorlamamıştı, neden titrediğini anlayamadım.

Taha

Eski Forumcu
Moderator
Gördüğüm kadarıyla tüylerde eksiklik yok kanattada problem görünmüyor ama ben bilemedim üstatlar daha iyi anlar

BozkurT

Yeni Üye
Bende de uçamayan bir kuş vardı. Biz alışmıştık ucmamasina.

Neden ucmadigina gelecek olursak, kesin bir çözüm bulamadım. Röntgen çekelim dediler çekemediler falan. Kuş eve ilk geldiğinde stres yaptı kafes içinde çok çırpındı, bizde kendine zarar verecek sandık. Saldık odaya. Gitti cama çarptı. Ama uçmaya devam etti, iki üç gün sonra uçmayı bıraktı. Veteriner ve bir kaç kuşcunun yorumu, çarpma sonucu kanadında ödem olmuş olabilir demeleri oldu.

Kafesden 2 metre aşağı zorla uçuyordu. Bir daha geri yukarı uçmuyor du.

meryemsakallıoglu

Yeni Üye
Uçamaması sorun teşkil etmez benim için, sadece tedavi edebileceğim bir şeyse elimden geleni yapmak istiyorum. Taha ve Şehmus abilerim beni belki hatırlar yakın zamanda başka bir kuşumu kaybetmiştim, bana çok yardımcı olmuşlardı ama kuşumun ömrü o kadardı. Bunun da sonu ona benzesin istemem.
Veterinere götüreyim diyorum ama en son ölen kuşumu götürdüğümde ilaç verip 3-4 güne iyileşeceğini söylemişti ve kuş 2.günün sabahı ölmüştü. Pek güvenim yok buradaki veterinerlere. Daha çok büyükbaş hayvandan anlıyorlar. Satın aldıkları yer ise kuşu değiştirme taraftarı olduğundan napacağımı bilemez bir şekilde kuşu izliyorum. Yine kafesinden dışarı çıkarıyorum fakat 20 dakika içinde yorulup geri girmek istiyor kafese ve daha çıkmak istemiyor. Bir süre boyunca da kanatları titreyip yorgun yorgun kafeste oturuyor.
Artık evcil hayvanlar için nazar duası bakacak hatta kafesin başına nazar boncuğu takacak hale geldim. Ailem hiçbir hayvanı istemiyordu fakat sonunda kuşa ikna ettim ve kuş konusunda da hiç şansım gülmedi.

Taha

Eski Forumcu
Moderator
Uçamaması sorun teşkil etmez benim için, sadece tedavi edebileceğim bir şeyse elimden geleni yapmak istiyorum. Taha ve Şehmus abilerim beni belki hatırlar yakın zamanda başka bir kuşumu kaybetmiştim, bana çok yardımcı olmuşlardı ama kuşumun ömrü o kadardı. Bunun da sonu ona benzesin istemem.
Veterinere götüreyim diyorum ama en son ölen kuşumu götürdüğümde ilaç verip 3-4 güne iyileşeceğini söylemişti ve kuş 2.günün sabahı ölmüştü. Pek güvenim yok buradaki veterinerlere. Daha çok büyükbaş hayvandan anlıyorlar. Satın aldıkları yer ise kuşu değiştirme taraftarı olduğundan napacağımı bilemez bir şekilde kuşu izliyorum. Yine kafesinden dışarı çıkarıyorum fakat 20 dakika içinde yorulup geri girmek istiyor kafese ve daha çıkmak istemiyor. Bir süre boyunca da kanatları titreyip yorgun yorgun kafeste oturuyor.
Artık evcil hayvanlar için nazar duası bakacak hatta kafesin başına nazar boncuğu takacak hale geldim. Ailem hiçbir hayvanı istemiyordu fakat sonunda kuşa ikna ettim ve kuş konusunda da hiç şansım gülmedi.
Ben ciddi hastalık tarzı bir sorun olduğunu düşünmüyorum ama geçerli bir açıklama bulamadım ucamamasina Şehmus abi daha tecrübelidir bu konuda dönüş yapacaktır

meryemsakallıoglu

Yeni Üye
ben de düşünmüyorum ama kanatlarının titremesinin nedenini de bir türlü anlayamadım. gün içinde uçamasa da yerlerde zıplasın biraz gezsin diye her dışarı çıkartışımda hemen yoruluyor ve kafese geri girdiğinde kanatları saatlerce titriyor. mesela bu gün 2 gibi kafesten çıkarmıştım ve yaklaşık yarım saat kaldı dışarıda, saat 6 oldu ama hala kanatları titriyor. neden titrer ki kanatları? bir de omuzlarını kaldırıyor sanırım yani kanatları vücuduna yapışık değil de biraz daha havada bir şekilde bir süre bekliyor. düzgün bir veteriner de bulamadım hala, en kötü şehir dışında bir yere götürmek zorunda kalıcam.