• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Muhabbet Kuşu Ölmek Üzere mi?

ahmetekrem

Yeni Üye
Merhaba,
3 yaşında muhabbet kuşum var. Veterinere götürdüm. Megabakteri Tedavisi uyguluyoruz. Karaciğer de büyümede vardı. uzun zamandır yem yememe yedirsem bile kusması var. 5 gündür sürekli elimize geliyor ve uyuyor. Avucumuzda tutuyoruz. Çok zayıfladı. Zorla da olsa şırınga ile mama hazırladım ağzının yan tarafından damla damla da olsa vermeye çalışıyorum ama onu da kabul etmiyor. Öyle bekliyoruz günlerdir. Su içtiğinide görmiyorum. Doktorun verdiği Ampfotersin B ilacı bıraktım. Mide koruyucu ilaçla yem vermeye çalışıyorum. Veteriner ile görüştüğümde mide de yarası olduğunu söyledi. Yem yediğinde dışkısı sindirilmiş kana dönüşüyor. yem yemediğinde düzeliyor ama bu sefer gücten düştü. Şuan elimizde başında bekliyoruz. Bundan sonra ne yapmalıyım. Kursaktan şırınga ile yem vermeye çalışsam tecrübem yok ve acı çektirmek istemiyorum. Hemen ölse 1 kaç gün üzülürüm ama 5 gündür bu haldeyiz.

Kübra Ö.

Eski Forumcu
Yazar
Kıdemli Üye
Üretici
Kursaktan besleme yapılsa daha iyi olur sanki. Sitede videolar mevcut.

Çok geçmiş olsun. 😔
İlacı neden bıraktınız? Hangi veterinere gittiniz?

ahmetekrem

Yeni Üye
Bursa da Vetorka Veteriner Kliniğine gittim dışkı testi röntgen çektirdik. Dışkıda orta yoğunlukta megabakteri ve az da parazit vardı. parazit için tek bir ilaç verildi başka gerek yok dediler. Röngende karaciğer büyümesi vardı kursak temizdi. başka bir sıkıntılı durum gözlemlenmedi. İlaçı bıraktım dedim ama 2 seans atladım dün akşam ve bugün sabah. Çok kararsız kaldım. İyileşecek umudum da kalmadı aslında. Son zamanlarında kursaktan vermeye çalışarak üzmek çırpınmasını görmek istemiyorum.

Aslı Ö.

Eski Forumcu
Moderatör
Kıdemli Üye
Siz yine de temiz peçeteye güncel dışkı fotosu ve streamable.com üzerinden de kuşunuzun videosunu ekleyin uzmanlarımız bir baksınlar. Ve gittiğiniz veteriner kanatlılardan anlıyor mu.

ahmetekrem

Yeni Üye
Artık sağ ayağı tutmuyor dışkı ise son 2 defadır beyaz ve sadece su ishal tipinde. Avucumda uyuyor yuvalığa koyduğum zaman zar zor çıkıp benim olduğum tarafa yanaşıp bana bakıyor geri alıyorum elime. Sağ ayağı felçli gibi hareket ettiremiyor. Nefes alıp vermesi zorlaştı pıh pıh ses çıkarıyor. Bazen uyurken çırpınıyor Koyoyurum yere Uçmaya çalıştı duvara çarptı. Ölüm sarhoşluğu gibi şuan. Şırınga yardımı ile ağzına hazırladığım mama veriyorum yemeği reddetiyor ne yaparsam yapayım ağzından geri çıkarıyor.

Veteriner ise bir forumdan öğrendim o yüzden gittim.

Ayvalık Jumbo Muhabbet

Eski Forumcu
Moderatör
Üretici
Editör
Artık sağ ayağı tutmuyor dışkı ise son 2 defadır beyaz ve sadece su ishal tipinde. Avucumda uyuyor yuvalığa koyduğum zaman zar zor çıkıp benim olduğum tarafa yanaşıp bana bakıyor geri alıyorum elime. Sağ ayağı felçli gibi hareket ettiremiyor. Nefes alıp vermesi zorlaştı pıh pıh ses çıkarıyor. Bazen uyurken çırpınıyor Koyoyurum yere Uçmaya çalıştı duvara çarptı. Ölüm sarhoşluğu gibi şuan. Şırınga yardımı ile ağzına hazırladığım mama veriyorum yemeği reddetiyor ne yaparsam yapayım ağzından geri çıkarıyor.

Veteriner ise bir forumdan öğrendim o yüzden gittim.
Kuş açlıktan şu an bu hale gelmiş. Kursaktan besleme yapmalıydınız. Şırınga ile damla damla doyuramazsınız. Çok geç kalmış olabilirsiniz.Veterinerinizle görüşün. Yoğun bakıma alıp serum verip veremeyeceğini sorun

ahmetekrem

Yeni Üye
Herkese teşekkür ederim. Veteriner ile telefonda görüştüm. Yoğun bakıma alabileceklerini söyledi ama benim bütçem daha fazlasını kaldırmıyor 3000 bin tl ye yakın masraf verdim. günlük 350 tl imiş ödemesi bunu karşılayabileceğimi düşünmüyorum. Elimdeki vitamin Probiyotik Sindirim Düzenleyici Mide düzenleyici ve Ampfotersin B ile elimden geldiğince yedirmeye çalışarak Allah a emanet etmekten başka çarem yok.

Şehmus BAKIR

İkon Üye
Yetkili Kurucu
Kurucu Üye
Üretici
Kuşun son durumunu göreceğimiz video ekler misiniz

ahmetekrem

Yeni Üye
Kuşum vefat etti. Elimde can verdi. Herkese teşekkür ederim. Zamanınızi çaldim. Allah bilir ama bir daha hayvan bakamam. Buraya da hatırlamak istemediğim için bir daha aktif olmam. O yüzden hakkınızı helal edin. Hoşçakalın

Kübra Ö.

Eski Forumcu
Yazar
Kıdemli Üye
Üretici
Başınız sağ olsun. 🙁

Şehmus BAKIR

İkon Üye
Yetkili Kurucu
Kurucu Üye
Üretici
Başınız canınız sağolsun 😔

Tuğçe G.

Eski Forumcu
Moderatör
Çeviri Ekibi
Kıdemli Üye
Başınız sağolsun iki kuşumu da yakın zamanda art ardına kaybettim malesef ölene ve gidene yapacak hiçbir şey yok önemli olan sağken onlara iyi bir hayat verebilmiş olmanız insanlar bile hastalıktan ölebiliyor malesef