• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

  Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
  Sizde ailede yerinizi alınız...

Makale Muhabbet Kuşu Neden Tüy Döker?

Levent T.

Eski Forumcu
Moderator
Editör
Katılım
25 Kas 2021
Mesajlar
2,913
Tepkime puanı
4,833
Puanları
113
Muhabbet Kuşu Neden Tüy Döker?

td2.jpg

Kuşlarımız mevsim değişikliğinden dolayı tüy dökmeye başlarlar. Çünkü sıcaklık değişimi söz konusudur. Herkes kuşunun bu dönemde tüy döktüğünü söyler ve bir endişe içerisine girmeye başlar. Kuşlar mevsim değiştiğinde tüy dökerler ve bunda endişe edecek bir şey yok. Tabi herhangi bir rahatsızlığı yoksa. Kuşlarımız tüy dökmeye başladığında kafeslerinin zemininde tüy yığınları görebilirsiniz. Bunun dışında başından tüy döken kuşların baş bölgelerinde tüy tüpleri iğne şeklinde görülür. Ayrıca göz çevreleri açılmaya başlar. Tüy dökme kuşlarımız için çok rahatsız edici bir zamandır. Yeni çıkan tüyler kuşları oldukça kaşındırır bu yüzden sürekli olarak başını bir şeylere sürttüğünü, ulaşamadığı tüyleri kaşımaya çalıştığını fark edersiniz. Ayrıca tüy döken kuşlarda davranış değişikliği fark edilir. Sahiplerine ve hatta diğer kuşlara karşı daha agresif olabilirler. Bu dönemde huysuz, hareketsiz oldukları ve normalden daha fazla yem yedikleri görülebilir. Muhtemelen daha fazla uyumak isteyecek ve her zamanki kadar ötmeyeceklerdir.

td1.jpg
Ayrıca tüy döken kuşlarda davranış değişikliği fark edilir. Sahiplerine ve hatta diğer kuşlara karşı daha agresif olabilirler. Bu dönemde huysuz, hareketsiz oldukları ve normalden daha fazla yem yedikleri görülebilir. Muhtemelen daha fazla uyumak isteyecek ve her zamanki kadar ötmeyeceklerdir.


td3.jpg

Peki kuşlarımız neden tüy döker? Şöyle maddeler halinde sıralayalım:
 • Mevsim geçişlerinde kuşlarımız özellikle ilkbahar ve sonbahar zamanı tüye girer. Ancak küresel iklim değişikliklerin olduğunu varsayarsak iklimlerin değişmesinde bir gecikme olmakta ya da o mevsim değişikliği daha erken de olmaktadır. Örneğin İstanbul bu yıllın mart ayında soğuktu ve kar yağışı oldu. Dolayısıyla kıştan ilkbahara geçiş nisan ayında gerçekleşti. Kuşlarımız da ona göre tepki gösterdi.
 • Kuşlar belli yaşlarda tüy dökümüne girer. Örneğin kuşlarımız 4-5 aylıkken ilk tüylerine girerler.
 • Kuşlarımızın ortam değişikliği yüzünden strese girip tüy dökümü yaşayabilir.
 • Herhangi bir nedenle kuş strese girdiyse kuşumuz tüy dökebilir.
 • Yulaf tohumu kuşların tüyden hızlı çıkmasını sağladığı gibi fazla verilmesi durumunda kuşun tüye girmesine sebep olmaktadır.
 • Vitaminlerin fazla verilmesi zararlıdır ve kuşun tüye girmesine sebep olabilir. Vitaminler haddinden fazla kullanılmamalıdır.
 • Kuşları kızıştırmak için kullandığımız kızıştırıcı baharat ve tohum oranları iyi hesaplanmalı ve aşırıya gidilmemelidir. Fazla kızıştırıcı baharat ve tohum kuşlarımızı tüye girmesine sebep olacaktır.
Dikkat: Bu yazı kafeskuslari.com'a aittir. İzinsiz paylaşılamaz.
 

Rodiena

Eski Forumcu
Katılım
21 Eyl 2021
Mesajlar
1,905
Tepkime puanı
1,856
Puanları
113
Yaş
32
Bu geçişlerde benim fıstığın kanat tüyleri de dökülüyor. Bu sefer 2 tane kocaman döküldü. Genelde kuyruğu da düşüyor. Bu sefer düşmedi. 1 yaşına yeni girdi.
 
Üst Alt