• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Ronay Ayk

Emektar
Yetkili Kurucu
muhabbet kuşu eğitimi.jpg
Muhabbet Kuşu Nasıl Eğitilir ?

Muhabbet kuşlarının beslenmesi ve bakımı ile ilgili bilgili biri olabilirsiniz.Mükemmel bir şekilde kuşların bakımınıda yapabilirsiniz.Ancak kuşları eğitmek o kadar da kolay bir olay değildir.Çünkü bir muhabbet kuşu eğitmek zannedildiğinden daha zor bir durumdur.Bu durumda ciddi bir sabrınızın olması çok önemlidir.Muhabbet kuşlarınızı eğitmeye başladığınız'da ilk haftalarda pek bir sonuç elde edemezsiniz. Bu yüzden sabrınızı ve zamanınızı bu yönde ayarlamanız oldukça önemlidir..

İlk olarak yeni aldığınız bir muhabbet kuşunu hemen eğitmeye çalışmayın zira muhabbet kuşu eğitimi öncesi kuşun size alışması ve kendini güvende hissetmesi gerekiyor. Oldukça oturduğunuz koltuğa yakın bir yere koymanız kuşun size epey basit bir şekilde alışmasını sağlar. Tamamıyle alışmasının sonrasında eğitim sürecine başlayabilirsiniz. Aynı zamanda muhabbet kuşlarının size alışması için tahminen 1 haftalık bir müddet geçmesi gerekliliğini belirtelim.Bu arada muhabbet kuşu bakımı ve eğitimi birlikte yürütülebilir. Eğitim verdiğiniz dönemde muhabbet kuşunuzun bakımını da yapılabilir böylece size epey daha fazla alışmasını sağlayabilirsiniz. Yemini ve suyunu her sabah değiştirmeye dikkat edin.

Muhabbet Kuşu Eğitimine Basit Hareketlerden Başlamanız Önceliğiniz Olmalı

Bunun yanında muhabbet kuşu evcilleştirme ve eğitim verme noktasında ödüllendirme düzeneğinin oldukça etkin olduğunu belirtebiliriz. Mükafat maması vermeniz halinde kuşlar sizin istediğinizi yapma noktasında cesaretlenir ve eğitimi de epey daha basit bir şeklinde verebilirsiniz. Kuşkusuz bu eğitim sırasında ilk basta basit olan hareketlerden başlamanız da önemli değer taşıyor.Zira epey zorlu hareketler muhabbet kuşunun sizden uzaklaşmasına sebebiyet verebilir. Bunun yanında muhabbet kuşu ne şekilde eğitilir ile ilgili ayrıntılı bilgi sahibi olmalısınız. Hatalı bir hareket veyahut hatalı bir davranış içine girerseniz muhabbet kuşunuza ileri süreçte eğitim vermeniz olanaksız duruma dahi gelebilir. Bu nedenden dolayı bilhassa sözcük üretme noktasında kuşları epey çok zorlamamalısınız.

Şayet amacınız muhabbet kuşu konuşma eğitimi ile kuşlara sözcük öğretmekse yüksek sesle kitap okumanız mükemmel bir tercih olabilir. Bu halde sözcüklere alışacak ve taklit etmeye başlayacaktır.Erkek olan muhabbet kuşları 100 sözcük ezberleyebiliyor. Fakat kuşkusuz bunun için epey vakit geçirmeniz ve emek vermeniz gerekiyor.Çok zor kelimelerden değil oldukça iki heceli olan kısa ve basit kelimelerden başlayın.En basit olanı ise sohbet kuşu ele alıştırma yöntemidir. Ilk basta kafeste tükettiği ödül mamasını avucunuza almanız halinde tedirgin de olsa elinize yaklaşmaya başlayacaktır. Avucunuza geldiği zaman bir zarar görmediğini fark etmesi halinde epey fazla basit bir şeklinde ele gelmeye başlar. Bilhassa sohbet kuşu ele alıştırma döneminde kuşların size güvenmesi için sabırlı olmalı ve beklemelisiniz. Elinize geldiği zaman ani bir hareket gerçekleştirmekten kaçının.

Üst Alt