• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Muhabbet Kuşu Kafesinin Üstünü Örtmek

Ronay Ayk.

Eski Forumcu
Yetkili Kurucu
Editör
Muhabbet Kuşu Kafesinin Üstünü Örtmek Doğru mu ?
kafes örtüsü.jpg
Muhabbet kuşu olsun sultan papağanı , kanarya vb kuşlar olsun evde ki bakımları bizler için önemlidir.En çok merak edilen konulardan biride muhabbet kuşu kafesinin üstünü örtme konusudur.Peki neden muhabbet kuşu kafesinin üstü örtülür.Bu konuda bir çok görüş mevcuttur.Kuşun üşümemesi , akşam erken uyuması,çevresinden rahatsız olmaması hatta sabah erken saatlerde ötmemesi gibi bir çok sebepten dolayı muhabbet kuşu kafesinin üstüne örttü atılır.Peki kafese örtü örtmek doğru mu ? konusuna gelirsek ne amaçla kullanıldığı ve kuşu alıştırmak önemlidir.Örtüye alışmamış bir kuş stres yapıp kendini kafeste oradan oraya vuracaktır.Genelde küçük yaşta alıştırmak gerekir veya yavaş hareketlerle zamanla alışması beklenmelidir.Doğasında gece olduğunda uyku moduna geçer kuşlar ama kuşlarda tam uyuma olmaz.Beyninin bir kısmı uyurken diğer kısmı çalışmaya devam eder.Ortam ısısı veya sabah ses yapmaması için örtülebilir kafesin üstü ama nefes alacağı yerler kalmalıdır.

Belirli saatten sonra örtü muhakkak kafesin üstünden alınmalıdır. Önü biraz açık kalacak biçimde kafesi örtürmelidir.Yoksa kuşunuz havasızkalacak ve kötü sonuçlar ortaya çıkabilir.Kendini agaç kovuğunda hissedecektir.Aslında kuşlar aşırı sessiz yerleri sevmezler ama kuşları televizyonun olduğu odada bulundurmak iyi değildir. Tv ve müzik seti kuşların uyumasına engel olur .Kısacası muhabbet kuşu kafesinin üstünü örtü ile örtmek eğer belirli mazeretler varsa doğrudur.Ama örtmeye gerek olmayan cereyan yapmayan omuz hizasında asılı yerde kafesin olması daha mutlu edecektir kuşları,unutmayalım onlarda da bir can var ve bizim sorumluluğumuza altındalardır.

Yusuf Kürşat Akkuş

Eski Forumcu
Moderator
Mod Yöneticisi
Bence örtü örülecekse hiç beslenmemeli zaten kafesteler bir de örtü ne bilim çok seviyorum sanırım duygusal bakıyorum 😔

Şehmus BAKIR

Eski Forumcu
Yetkili Kurucu
Üretici
Örtü olayını ve kuşun kanadıni bantlamak , kesmek bana da çok saçma geliyor yıllardır.. örtünün mantığını anlamış değilim ev soğuk degilki niye örtü? Kuşu küstürmekten ve bit toplamaktan başka hiçbir işe yaramaz bana göre yanlışsam lütfen beni düzeltin

beyyza02

Yeni Üye
merhaba öncelikle, benim kuşlarım benim odamda kalıyor genelde ve akşam 7 8den sonra sürekli rahatsız bir şekilde ötüyorlar. ışıktan seste rahatsız oluyorlar. kafese koyup beni görecekleri şekilde bırakıyorum bazen ama aşırı huysuz oluyorlar birbirlerine saldırıyolar o yüzden üstlerini örtüyorum. bir de sıcak su torbası ya da suyu ısıtıp kafesin içine koyardım bir ara ısınsınlar diye. ama öyle de bunalıyorlardı doğal olarak. üstlerini örtmeye geçtim. içim asla rahat etmiyor örtmeyince. hem sıcak hem de rahat oluyorlar gibi.
erkek olana geldiği ilk günden beri yapıyoruz neredeyse, dişiye de 5 6 aylık olduğundan beri yani alıştılar. yani duruma bağlı bence ama dediğiniz gibi kanadı kesmek bantlamak vs kesinlikle aşırı yanlış ve çok acımasızca savunması dahi olamaz öyle bir şeyin.

Yusuf Kürşat Akkuş

Eski Forumcu
Moderator
Mod Yöneticisi
merhaba öncelikle, benim kuşlarım benim odamda kalıyor genelde ve akşam 7 8den sonra sürekli rahatsız bir şekilde ötüyorlar. ışıktan seste rahatsız oluyorlar. kafese koyup beni görecekleri şekilde bırakıyorum bazen ama aşırı huysuz oluyorlar birbirlerine saldırıyolar o yüzden üstlerini örtüyorum. bir de sıcak su torbası ya da suyu ısıtıp kafesin içine koyardım bir ara ısınsınlar diye. ama öyle de bunalıyorlardı doğal olarak. üstlerini örtmeye geçtim. içim asla rahat etmiyor örtmeyince. hem sıcak hem de rahat oluyorlar gibi.
erkek olana geldiği ilk günden beri yapıyoruz neredeyse, dişiye de 5 6 aylık olduğundan beri yani alıştılar. yani duruma bağlı bence ama dediğiniz gibi kanadı kesmek bantlamak vs kesinlikle aşırı yanlış ve çok acımasızca savunması dahi olamaz öyle bir şeyin.
Beyza hanım onlar değilde otuslerinden biz rahatsız oluyoruz sanki 😊 bence örtülmemeli stres oluyorlar iyilik yapalım derken kötülük yapıyoruz onlar zaten bizim sartlarimiza alışıyorlar

FıstıkBalım

Yeni Üye
Ben kışın örtüyorum. Önü açık bırakıyorum hava girsin diye ama diğer yerlere polar örtüyorum soğuk girmesin üşümesin diye. Gece uyurken koca insanlar battaniye yorgan örtüyoruz üstümüze o kuşun minicik bedeni var hiç üşümez mi? Zaten gece yatarken karanlık oluyor örtüden korkacağını sanmıyorum.

Ronay Ayk.

Eski Forumcu
Yetkili Kurucu
Editör
Alıştırırsanız korkmaz kışın evin sıcaklığına göre yapılabilir ama sıcaksa eviniz gerek kalmaz.aAramıza hoş geldiniz bu arada 🙂

Taha

Eski Forumcu
Moderator
Ben kışın örtüyorum. Önü açık bırakıyorum hava girsin diye ama diğer yerlere polar örtüyorum soğuk girmesin üşümesin diye. Gece uyurken koca insanlar battaniye yorgan örtüyoruz üstümüze o kuşun minicik bedeni var hiç üşümez mi? Zaten gece yatarken karanlık oluyor örtüden korkacağını sanmıyorum.
Onların tüyleri var evde gece gündüz sıcaklık farkı yoksa yani fazla soğuk olmuyorsa örtmeye gerek yok

Üst Alt