• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

    Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Ronay Ayk

Emektar
Yetkili Kurucu
Editör
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
2,302
Tepkime puanı
1,852
Puanları
113
Yaş
28
Muhabbet Kuşu ;
Muhabbet kuşu bakımı , muhabbet kuşu özellikleri , muhabbet kuşu beslenmesi , muhabbet kuşu üremesi , muhabbet kuşu sahiplenme , eve yeni gelen muhabbet kuşu bakımı vb hakkında bilgilerin olduğu KILAVUZ...


1)Muhabbet Kuşu Özellikleri
Muhabbet kuşu
ülkemizde en çok beslenen papağan türüdür.Evlerimizde bize mutluluk katan , ailemizin parçası olan muhabbet kuşu taklit, konuşma yeteneği ve sıra dışı zekaları ile bizleri hep şaşırtmıştır.Doğal ortamlarında yeşil olarak görülmekteyken , petshoplarda muhabbet kuşu beyaz , sarı vb bir çok renk çeşidi bulunmaktadır.Bu farklı renkler kuş severleri etkileyip alıp muhabbet kuşu beslemesini sağlar.Durmadan ötmesi hareketli yapısını gördüğünüzde adlarının nereden geldiğini anlayacaksınız.Gelin muhabbet kuşu özelliklerini incelleyelim ve onları tanıyalım.
muhabbet-kuşu-özellikleri-bakımı-beslenmesi.jpg
Muhabbet kuşu özelliklerine baktığınızda en küçük papağan türü olarak bilinirler. Muhabbet kuşları 1850'lerden beri esaret altında yetiştirilmektedir ve şu anda dünyanın en iyi bilinen evcil kuşlarından biridir. Avustralya kıtasına özgü Melopsittacus cinsinin içinde yer alan tek tür olarak da bilinir. Muhabbet kuşları geniş bir doğal menzile sahiptir - Avustralya'nın iç kısımlarının çoğunda Büyük Bölme Sırasının batısında bulunurlar. Tazmanya, Cape York veya doğu, kuzey veya güneybatı Avustralya'nın kıyı bölgelerinde bulunmazlar. Bir muhabbet kuşunun gagası ve esnek dili, onun taneli diyetine mükemmel şekilde uygundur. Yaklaşık 17cm ile 21 cm arası boylarda olan bir evcil kuştur.Muhabbet kuşu doğada yeşil renkte bulunurlar. Kanatlarında, kafalarında ve sırtlarında siyah çizgiler bulunur. Dişilerin cereleri (burunlarının etrafındaki bölge) kahverengi ya da pembemsidir, erkeklerde maviye kaçan renklerdedir. Genç muhabbet kuşlarının alnında yaşla birlikte çekilen çizgi izleri vardır.Muhabbet kuşu ortalama 6-7 yaşına kadar yaşar iken 14-15 yaşına kadar ömürleri olan muhabbet kuşları görülmüştür.Taklit ve konuşma yeteneği bilinen muhabbet kuşları yaklaşık 150-200 kelime konuşabilirler.

Bu konu altında paylaşımlar yaparak muhabbet kuşu hakkında her bilginin olduğu bir konu yapalım ben özelliklerini paylaştım sizlerden de bilgiler beklerim....
 
Son düzenleme:

Ronay Ayk

Emektar
Yetkili Kurucu
Editör
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
2,302
Tepkime puanı
1,852
Puanları
113
Yaş
28
2)Muhabbet Kuşu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir
Muhabbet kuşu alırken ;
-Sahipleneceğiniz kuşu benimsemelisiniz bir bağ oluşmalı aranızda
-Kuş hareketli olmalı yerinde durmamalı
-Tüylerini kabartmış bir köşede duran kuşu almayınız
-Burun cere gaga parlak olmalı burun akıntısı gagada soyulma ,kabarma beyazlaşma olmamalı ve pürüzsüz olmalı
-Tüyleri parlak ve eksiksiz olmalı
-Bulunduğu kafesteki kuşlarda hareketli olmalı
-Alınan kafes çok hijyensiz olmamalı

3)Muhabbet Kuşu Kafes Seçimi ve Muhabbet Kuşu için Gerekli Malzemeler
Muhabbet kuşu kafes seçimi önemlidir.45-45-45 veya 50-50-50 boyutlarında kafes yeterlidir.Kafesin telleri yatay olmalıdır.İlerde eş alacaksanız kafes
çift kapı olmalı ve çift yemlik girişi olmalıdır.Kafes boyas fırınlanmış olmalıdır.Kemirme de soyulmasın boyları...

Muhabbet kuşu için gerekli temel malzemeler
-Yemlik
-Suluk
-Kumluk ve mamalık
-Mürekkep balığı kemiği kabı
-Tahta tünek
Bunlar muhabbet kuşu içine gerekli kafes malzemelerdir

4)Muhabbet Kuşu Bakımı

Muhabbet kuşu bakımı
zor olmayan bir evcil kuş türüdür.Muhabbet kuşları bakımında en önemli iki nokta beslenme diyetleri ve hijyen unsurlarıdır.Özellikle evde muhabbet kuşu bakımı gün içinde 15-20 dakikanınızı almaz.Evde günlük sabah uyanıldığında taze yem ve su konulmalıdır.
Ardından kafes altında bulunan kağıt , granül , kum vb ne kullanıyorsanız temizlenmelidir.Evde muhabbet kuşu bakımı üstlenenlere A4 kağıtları önermekteyiz.Gazetedeki renkli mürekkep zararlıdır.Üretimde besleyenlere de mısır granül kullanması daha doğru olanıdır.Günlük bu su yem vekafes altlığı temizliğinden sonra en az 10-15 dakika kuşunuzu gözlemleyin.Dışkı kontrolü yapılmalıdır.Eğer hareketli sulu dışkı, köpüklü veya kanlı vb dışkı yoksagünlük bakım bitmiştir.Haftalık veya 10 günde bir kafes altlığı suluk ve yemlikler yıkanmalıdır.3 ile 6 ay arasında bir ve mevsim geçişlerinde parazit ilaçlaması yapılmalıdır.Bu gibi koşullara dikkat edilirse muhabbet kuşu bakımı kolay olandır.

Çok ama çok özür dileyerek ve affınıza , anlayışınıza sığınarak.Yorumları sildim sadece bilgi paylaşımı olduğu bir konu olsun istedim.
Sizlerden de muhakkak bilgi yazısı bekliyorum konu altına..... @Sait Erdem , @MERVE
 
Son düzenleme:

Taha

Emektar
Yazar
Kıdemli Üye
Katılım
8 Eki 2020
Mesajlar
603
Tepkime puanı
793
Puanları
93
Yaş
25
5) Muhabbet Kuşu Eğitimi
IMG-20200529-WA0007.jpg

Muhabbet kuşu eğitimi kuşlara yavruyken verilmeye başlanır. Kuş yaşını aldıkça karakteri ve davranışları oturmaya başlar. Bu yüzden yavru kuşlar eğitime daha açıktır. Bir diğer konu kuşun cinsi. Erkek kuşlar dişilere göre daha kolay eğitilebilir. Ancak dişiler eğitilemez diye birşey yok. Erkek kuşlardan daha insana yakın daha fazla konuşan kuşlarda mevcut.
Muhabbet kuşu eğitimi eve yeni gelen kuşta kafeste başlar. En çok yapılan hatalardan biri gelir gelmez kuşu odaya salmak oluyor. Eve yabancı olan kuş duvarlara, kapılara çarparak kendine zarar verebilir. Ayrıca onu yakalamak için ayrı bir uğraş verecez korkacak strese girecek ve eğitimi zorlaşacak. Bu yüzden eve yeni gelen kuşa 3-5 gün ortama ve size alışması için süre vermeliyiz. Yemini ve suyunu günlük tazeleyin. Böylece sizi tanısın. Sizden zarar gelmeyeceğini görsün. Kafesin yanında durup onunla konuşun. Hafif bir ses tonuyla mırıldanın. Elinizi dışarıdan kafes tellerine getirip elinizi gösterin. Bir zarar gelmeyeceğini görsün. Kuş size ve eve alıştıktan sonra elinize yem alıp kafesin içinde ona uzatın. Eğer çırpınma ve kaçma varsa 5 dk elinizi içerde tutup çekin. Daha fazla ısrar etmeyin. Zamanla elinizden kaçmadığını göreceksiniz. Tabiki bir anda elinize gelip yemeyecektir. Ancak hergun 5-10dk bu uygulamayı yapın yavru kuş olduğu için süreç fazla uzamayacaktır. Ve elinizden yem yiyecektir. Yem yedirmeyi aşamasını geçtiğinizde yavaş yavaş yanaklarını sevmeye çalışın. Fazla sert yapmayın. Ufak dokunuşlar olsun. Alıştıkça kendisi zaten size kaşıtmak isteyecektir. Daha sonra parmağınızı tünek gibi yapıp ayaklarına doğru götürün hafif karnını ittirerek parmağınıza çıkmasını sağlayın. Parmağınıza çıkmaya başladıysa kafes içinde merdiven gibi bir parmaktan bir parmağa çıkararak alıştırma yapın. Tebrikler artık kuşunuz kafesten çıkmaya hazır. Kuşu saldığınız ilk zamanlar odayı tanımasına uçmasına müsade edin. Ne sevmek için ne de kafese sokarken avcunuza almayın. Çoğu kuş sevmez ve güveni kaybetmelerine sebep olur. Parmağınıza çıkartın. Yanaklarını sevin. Başını kaşıyın. Onla sohbet edin. Sonunda sizin ayrılmaz sıkı kankalar olacağınızı göreceksiniz.
Muhabbet kuşu konuşma eğitimi kuşu ele alıştırdıktan sonra yapılmalıdır. Kuş sürekli sizinle vakit geçirdiği için sizden taklit etmesi kolay olur. Ona hergun 2-3 kere yarım saat aynı kelimeleri tekrar edin. Onunla sürekli konuşun. Kuşların daha kolay öğrenebildiği harfler var p,ç,k,n gibi onları kullanın. Ne konuşacağım kuşla diye düşünüyorsanız başınızdan geçenleri anlatın. Aynı kelimeyi söyleyin. Bu kuşun hoşuna gidecektir. Çok zeki canlılar sevildiklerini hissediyorlar. Bunun dışında konuşması için belli bir kelimenin ses kayıtlarını 20-30 dk geçmemek şartıyla ara ara dinletebilirsiniz.

Muhabbet kuşu eğitimi herşeyden önce sabır işidir. Nekadar ilgilenir nekadar sevgi gösterir ne kadar iyi bakarsanız karşılığını alırsınız
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Ronay Ayk

Emektar
Yetkili Kurucu
Editör
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
2,302
Tepkime puanı
1,852
Puanları
113
Yaş
28
6)Muhabbet Kuşunda Hastalıkları
Muhabbet kuşlarında bazı hastalıklar sık görülür ve tehlikelidir.Bunların başında ishal yani sulu dışkı gelir.Daha birçok kusma , soğuk alğınlığı mantar vb hastalık görülebilir ama biz en çok görülen muhabbet kuşu hastalıklarını anlatacağız.

Muhabbet kuşu " İshal "
Muhabbet kuşunda ishal sık rastalanılan durumdur.Dışkıın gerektiğinden fazla sulu olması durumudur.Bağırsak enfeksiyonları ,çalışma düzeni bozukluklarından ortaya çıkabilir.Aşağıdaki yazıya tıklayıp ishal hakkında geniş bilgi edinebilirsiniz.
Muhabbet kuşunda " kusma "
Muhabbet kuşu kusması oyuncak elinize veya oyuncaklara ise nadiren oluyorsa bu erkek muhabbet kuşu doğasının parçasıdır.
Ama kafeste sürekli kusma , köpüklü kusma , salyalı kusma , kanlı kusma , renkli veya beyaz kusma var ise hastalığın habercisidir.
Aşağıdaki yazıya tıklayıp kusma hakkında geniş bilgi edine bilirsiniz.

Muhabbet kuşu " soğuk algınlığı "
Soğuk alan kuş tüylerini kabartacak bir köşeye geçip uzun süreli uyuklamalar görülücektir.Bunun yanında İştahsızlık yem yememe olayıve bazen ishal , kusma bile görülebilir.Kısacası soğuk algınlığın en net belirtisi uyuklama ve kabarma olayıdır.Bu durumu fark ettiniz.Hemen gerekli önlemi almalısınız.

Muhabbet kuşu " kabarma uyuklama halsizlik "
Muhabbet kuşu tüylerini kabartıyor ve uyukluyorsa bu hastalığın habercisidir.Bu durumda dışkı kontrolü yapılmalıdır.

Mavi yazıların üzerine tıklayarak ilgili konuya gidebilir ve okuyabilirisiniz...
 
Son düzenleme:

Ronay Ayk

Emektar
Yetkili Kurucu
Editör
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
2,302
Tepkime puanı
1,852
Puanları
113
Yaş
28
Muhabbet kuşları konuşma ve taklit yeteneği ile tanınan kuşlardır.Her muhabbet kuşu sever konuşmasını ve eğitmeyi ister.

Muhabbet kuşunuz için konuşturma ses egzersizleri videolarKonuşan muhabbet kuşu videolar

 

Ronay Ayk

Emektar
Yetkili Kurucu
Editör
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
2,302
Tepkime puanı
1,852
Puanları
113
Yaş
28
Muhabbet kuşu resimleri
Birbirinden tatlı ve farklı muhabbet kuşu resimleri.


muhabbet kuşu resimleri.jpgmuhabbet kuşu resimi-2.jpgmuhabbet kuşu.jpgmuhabbet kuiu-resim-2.jpgmuhabbet kuşu-resim.jpg
 

Benzer konular

Üst Alt