• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

    Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Muhabbet Kuşlarında Triflucan

Ahmet Didik

Emektar
Moderator
Editör
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
550
Tepkime puanı
348
Puanları
63
Muhabbet Kuşlarında Triflucan Neden Kullanılır?

triflucan.png

TRIFLUCAN, etken maddesi flukanazoldur, antifugnal grubuna girmektedir. Antifungallar fungus veya diğer deyişle mantar enfeksiyonlarında kullanılan sentetik farmakolojik ajanlardır. Dolayısı ile triflucan bu gruba giren muadil ilaçlardan biridir.

Mayalar dahil mantarlardan kaynaklanan enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır. Ayrıca, mantar enfeksiyonu önlemek için de kullanılabilir.Mantar enfeksiyonlarının en yaygın nedeni Candida adı verilen bir mayadır.

Bu maya türleri muhabbet kuşlarının kursaklarında dengeden çıkıp birikip çoğalır. Kursağında biriken sıvıyı kusmaya çalışır. Fırsatçı bir potojendir, yani bağışıklık sistemi güçsüz düştüğünde sayısı artar. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için besin kaynaklarının doğal ve taze olmasını tercih edelim, kuşlarımızı sağlıklı bir şekilde bakmaya çalışalım.

Triflucan, bu maya türlerin hücresinde oksidatif hasara da yol açar. Bu şekilde sayısında denge sağlanır ve tedavi edilmiş olur.

Elektrolit dengesi iyi olmayan, astım olan, fazla doz aşımı veya günlük kullanımı dengesiz/gereksiz bir şekilde kullanılır ise karaciğeri tahriş eder ve karaciğerde hasar oluşabilir. Solunumda zorluk çekmesine sebep olabilir.

Muhabbet kuşlarında Kursakta şişlik, ağız içi beyazlık(pamukçuk), kusma durumlarında kesin tanı koyulduğu zaman kullanılması önerilmektedir.
Bu yüzden öncelikle Kanatlılardan anlayan veteriner hekime veya tecrübeli üreticilere danışabilirsiniz.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst Alt