• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Muhabbet Kuşlarında Hipradoxi kullanımı

Ahmet D.

Tutkulu
Emektar Üye
Muhabbet kuşunda Hipradoxi

Ekli dosyayı görüntüle 261

Hipradoxi, Muhabbet kuşlarının solunum yolu enfeksiyonlarında kullanılan muadil bir ilaç türüdür.İçerisinde 100 mg Doksisilin etken maddesi içermektedir.

Hipradoxi Etken Maddesi

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kanatlı hayvan sağlığında çeşitli enfeksiyonhastalıkların tedavisi ve korunmasında farklı antibakteriyel ilaçlar kullanılmaktadır. Bu antibakteriyel ilaçlardan veteriner hekimliğinde sıklıkla kullanılanlardan biri Doksisiklindir. Doksisiklin kanatlı hayvan yetiştiriciliğinde CRD (Kronik Solunum Sistemi Hastalığı) ve ORT (Ornithobacterium Rhinotracheale) ile diğer enfeksiyon hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.
Doksisiklin kanatlılarda oral yol ile kullanıldıktan sonra hızla emilerek dokulara dağılım gösterir. Doksisiklin oral yolla alındıktan sonra tavuklarda ilk 1 saat içinde 40mg/ml plasma konsantrasyonuna ulaşmaktadır.

Hipradoxi Kullanımında Hastalık etkeninin duyarlılığı

Antibakteriyel ilaçlar daha hızlı bir şekilde bakteriyel dirençlilik olguları gelişir. Örneğin, son yıllarda hastalıklı tavuk ve hindilerden izole edilen binlerce E. coli, ortalama %75 oranında tetrasiklinler ve sülfonamidlere dirençli bulunmuştur. Aynı %23'ünde belirtilen ilaçlarla yapı ve etki şekli yönünden hiç ilişkisi bulunmayan üç ayrı antibakteriyel ilaç çeşidine karşı da dirençli bulunmuştur. Belirtilen durum ise, kanatlı hastalıklarına karışan patojen bakteri çoğul dirençli olanların giderek yaygınlaştığını vurgulamaktadır. Patojen bakterilerin antibakteriyel ilaçlara karşı duyarlılık kalıbı zamana bağımlı olarak kısa sürede anlamlı derecede değişebileceğinden, laboratuvar duyarlılık testleriyle enfeksiyon etkenlerinin duyarlılık derecelerinin saptanması en uygun seçeneği oluşturur. Bazı hastalık etkenleri;

Kanatlılartarafından üretilen Kolibasilloz, CRD ve Mikoplazmoz
Gram gibi doksisikline duyarlı mikroorganizmalar (-)
(Pasteurella sp., Salmonella sp., Escherichia coli); Gram (+)
(Staphylococcus aureus, Streptococcus sp.); Clostridium sp .;
Mycoplasma sp .; Rickettsia; Chlamydia ve bazı protozoalar.

Hipradoxi Hangi Koşulda Kullanmamalıyız?

D.G.S. Burch yaptığı çalışmada tetrasiklinler içinde en yüksek biyoyarar alınımın doksisiklinde olduğunu yayınlamıştır. Bu özelliği dışında doksisiklin diğer tetrasiklinlerden farklı olarak emildikten sonra dokularda hızla dağılarak uzun bir yarılanma ömrü göstermektedir.
Tetrasiklin grubu antibakteriyellerin kullanımını ve biyoyararlanımını ciddi oranda etkilemektedir Bu yüzden;

Tetrasiklin grubuna hassas olan kuşlarınızda kullanmayalım
Karaciğerinde problem olan kuşlarda kullanmayalım.
Sindirim bozuklukları ve bağırsak disbiyozu olan kuşlarda kullanmaktan kaçınalım.

Hipradoxi Kullanımı

Su ile birlikte verilen doksisiklinlerin daha yüksek oranda emilim ve dağılım gösterdiğini ortaya koymuştur.
Hipradoxi ister toz ister hazır süspansiyon şeklinde olsun kanatlı hayvanlara uygulanırken ilk tercih içme suyu ile verilmesidir. Bu amaçla hayvanlara 2-3 saat su verilmez. Direkt olarak ağızdan verilmemeli daha sonra hayvanların canlı ağırlıkları hesaplanarak içme suyu sistemine eklenerek hayvanlara uygulanmalıdır. Kaç gün ara ile hangi doz oranında kullanımını kafanıza göre kullanmamanız için, Hastalık belirtisi olan kuşunuzun konusunu açarak direkt olarak kesin cevaplar ile öğrenmeniz den yanayım. Bu yüzden kanatlılardan anlayan veteriner hekim veya tecrübeli üreticiler doğrultusunda ilerleyin.

doksisiklin uygulamalarında dikkat etmemiz gereken; Kalsiyum, demir, magnezyum vb gibi metaller düşük oranlarda da olsa doksisilin ile şelat oluşturarak etkinliğini azaltmaktadır. Bu yüzden İlaç kullanım sırasında herhangi ek gıda vermeyelim.

Ekli dosyayı görüntüle 262

Son olarak hixpadoxi ilacına başlamak için belirlenen endikasyon seçeneğinin doğruluğu,
seçime uygun düşen ilaç çeşidinin hangisi olduğu, hangi yolla uygulanmasının en iyi seçeneği
oluşturacağını bilmek, daha kararlı ilerlemenizi ve tedavide uzun yol katetmekden sonuca ulaşmanıza sağlanacaktır.Bu ilacı veya benzeri kullanmak için VETERİNERİNİZE DANIŞINIZ.

Bu yazı içerik ne için kullanımı hakkında bilgi içindir rastgele KULLANMAYINIZ.....

Moderatör tarafında düzenlendi:

Şehmus BAKIR

İkon Üye
Yetkili Kurucu
Kurucu Üye
Üretici
Çok iyi bir paylaşım olmuş benim yıllardır kullandığım bir ilaç ve çok can kurtardık Allah'ın izniyle teşekkürler kardeşim

Şehmus BAKIR

İkon Üye
Yetkili Kurucu
Kurucu Üye
Üretici
Hipradoxi Solunum hastalıgi olan kuşlara verilir.İlaç eğer düzenli kullanılırsa çok etkilidir..yani hergun tazeleyerek en az 5 gün ve 7 gün olarak verilmelidir.. Suyuna kullanılan bir ilaç olup yarım kuş suluguna şırınga ile 8 Damla verilebilir.. (ölçu muhabbet kuşu içindir)..Direk ağızdan damlama uygun değildir içirmek için yukarıda Ahmet'in belirttiği gibi 2 saat önceden suyunu alıp sonra ilaçlı verilebilir beraberinde mutlaka probiyotik verilmesi gerekir..dozajlari kuşun ağırlığına değişiyor

emine

Yeni Üye
Hipradoxi Solunum hastalıgi olan kuşlara verilir.İlaç eğer düzenli kullanılırsa çok etkilidir..yani hergun tazeleyerek en az 5 gün ve 7 gün olarak verilmelidir.. Suyuna kullanılan bir ilaç olup yarım kuş suluguna şırınga ile 8 Damla verilebilir.. (ölçu muhabbet kuşu içindir)..Direk ağızdan damlama uygun değildir içirmek için yukarıda Ahmet'in belirttiği gibi 2 saat önceden suyunu alıp sonra ilaçlı verilebilir beraberinde mutlaka probiyotik verilmesi gerekir..dozajlari kuşun ağırlığına değişiyor
Ben şuan bu ilacı kullanıyorum. Kuş kendisi ilaçlı suyu içmediği için sudan bir aparatla ağzına birkaç damla damlatıyorum. Probiyotiği ilaç kullanımı bittikten sonra vermem söylendi ama beraberinde mi vermeliyim? Bir de bugün ikinci gün ve dışkısı beyaz renkte, bir sorun mu var acaba?

Norden

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba ben yeniyim bu site üzerinden Hipradoxi Nedir? Hipradoxi Nasıl Kullanılır? Nerede Satılır? hipradoxi satın aldım. Kesin olarak orijinalmidir acaba çünkü 2 gündür damlatıyorum ve bir değişim hala olmadı kuşumda

Aslı Ö.

Eski Forumcu
Moderatör
Kıdemli Üye
Arkadaşlar merhaba ben yeniyim bu site üzerinden Hipradoxi Nedir? Hipradoxi Nasıl Kullanılır? Nerede Satılır? hipradoxi satın aldım. Kesin olarak orijinalmidir acaba çünkü 2 gündür damlatıyorum ve bir değişim hala olmadı kuşumda
Hipradoxi 2021 yılından beri üretilmediği üretilen ürünlerin de sahte olduğunu duymuştum ama hocalarımız size daha net bilgi verir bu konuda. Kuşunuzda solunum problemi mi var ne için aldınız bu ilacı.

Norden

Yeni Üye
hıkhık gibi aksırma tıksırma gibi sesler çıkarıyor boğazına birşey takılmış gibi.

Şehmus BAKIR

İkon Üye
Yetkili Kurucu
Kurucu Üye
Üretici
Forumda link paylaşımı yasaktır düzenledim. İlacın çok sahtesi çıktıgı için artık kullanımını bırakmıştım ama orjinalini güvenip bulursanız oldukça etkilidir

"Misket"

Aktif Üye
Forumda link paylaşımı yasaktır düzenledim. İlacın çok sahtesi çıktıgı için artık kullanımını bırakmıştım ama orjinalini güvenip bulursanız oldukça etkilidir
bu ilacın yerine ne kullanabiliriz hocam? muhabbet kuşum öksürüyor, öksürdükten sonra kusuyor ve bazen nefes alırken cik cik şeklinde ses çıkıyor. Halsizlik, yem yememe vs. yok. Ne yapabiliriz?

Şehmus BAKIR

İkon Üye
Yetkili Kurucu
Kurucu Üye
Üretici
bu ilacın yerine ne kullanabiliriz hocam? muhabbet kuşum öksürüyor, öksürdükten sonra kusuyor ve bazen nefes alırken cik cik şeklinde ses çıkıyor. Halsizlik, yem yememe vs. yok. Ne yapabiliriz?
Konu açarak kendi konunuza video ekleyin bir görelim ona göre yardımcı olmaya çalışalım

"Misket"

Aktif Üye
Konu açarak kendi konunuza video ekleyin bir görelim ona göre yardımcı olmaya çalışalım

Üst Alt