• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

    Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Muhabbet Kuşlarında Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır (Belirleme)

Ronay Ayk

Eski Forumcu
Yetkili Kurucu
Editör
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
2,583
Tepkime puanı
2,579
Puanları
113
Yaş
28
Muhabbet kuşlarında cinsiyeti Nasıl Anlaşılır
Muhabbet kuşlarının cinsiyetini belirlemek çoğu durumda nispeten kolaydır.En azından yetişkin veya cinsel açıdan olgun kuşlarda. Bununla birlikte, bir kuşun rengine ve sağlığına bağlı olarak, bireysel durumlarda cinsiyet tespiti zor olabilir. Ek olarak, henüz cinsel olarak olgunlaşmamış genç kuşların cinsiyetini belirlemek çoğu zaman kolay değildir. Bu bölümde muhabbet kuşu cinsiyet nasıl anlaşılması konusunda nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğreneceksiniz.
muhabbet kuşu cinsiyet belirleme
Solda cinsiyeti dişi sağda erkek muhabbet kuşu


Cere İle Muhabbet Kuşu Cinsiyetini Belirleme Yöntemi
1613509526824.png

Bir muhabbet kuşunun cinsiyetini fark edebilecek en önemli (ve tek) dış özellik, sözde cere rengidir . Bu, muhabbet kuşunun burnunu kaplayan ince bir deridir. cere rengi, kuşun erkek mi yoksa bir dişi mi olduğunu ortaya çıkarır. Bununla birlikte, bu renk her durumda kesin olarak net değildir, çünkü aynı zamanda kuşun mutasyonuna göre değişebilir.Cinsiyeti belirlemek için daha az güvenilir bir ipucu, muhabbet kuşlarının davranışlarıdır. Çünkü bazı edebiyat kaynaklarının söylediğinin aksine sürekli ötüm yapan ve kur yapan sadece erkek bireyler değildir. Oldukça az sayıda dişi bir ilişki ve kur yapma konusu ve oldukça kuvvetli bir şekilde heyecanlı yapabilmektedir.. Bir dişi özellikle baskın ve umursamazsa, çiftleşme girişimi gibi görünen partnerine veya başka bir kuşun üstüne çıkmaya çalışabilir. Buna göre, başka bir muhabbet kuşunun üzerine aktif olarak tırmanmak, söz konusu hayvanın bir erkek olduğuna dair % 100 kesin bir işaret değildir.Sıklıkla sert ısıran muhabbet kuşunun dişi olması gerektiği de iddia edilmektedir. Sonuçta, dişilerin özellikle sert ısırdıkları bilinmektedir. Dişilerin genellikle erkeklerden daha güçlü bir ısırığa sahip oldukları doğru olma eğilimindedir, ancak bu kuralın istisnaları vardır. Bu nedenle, kuş bakıcıları, cinsiyeti belirlemek için hayvanlarının davranışını veya ısırma kuvvetini temel almamalı, muhabbet kuşlarının burunlarına daha yakından bakmalıdır.

Mavi, pembe, beyazımsı, kahverengi muhabbet kuşu ceresi hakkında kısaca bilgi
Aşağıda farklı renklendirme seçeneklerinin kısa bir özetini bulacaksınız, bu sayfanın ilerleyen kısımlarında her biri hakkında daha ayrıntılı bilgi bulunmaktadır.Yetişkin (cinsel açıdan olgun), sağlıklı muhabbet kuşları için, vakaların çoğunda basit kural geçerlidir: Dişilerin kahverengi bir ceresi varken, erkeklerin güçlü mavi bir cere rengi vardır.

Dişi muhabbet kuşu Erkek muhabbet kuşu
1613509626862.png 1613509637140.png

Dişiler söz konusu olduğunda, önemli bir ayrıntı önemlidir: cere kahverengi rengi, söz konusu kuşun fiziksel olarak iyi durumda olduğunu ve uygun koşullar bulunduğunda hızlıca kuluçkaya yatabileceğini gösterir. Öte yandan, cinsel olarak olgun bir dişi, kendiliğinden ve ciddi bir neden olmaksızın veya vücudu zayıflatan bir hastalık nedeniyle ortaya çıkabilen hormonal bir dinlenme aşamasındaysa, burun açık mavi ila beyazımsı mavidir. Bazen dişi bir muhabbet kuşunun hayatında burnun rengi açık maviden kahverengiye veya tam tersi şekilde değişir. Bu, hormonlar tarafından kontrol edilen bir süreçtir ve hiçbir şekilde hayvanın cinsiyetini değiştirmesi söz konusu değildir. Çünkü açık mavi bir burun, hormonal bir dinlenme aşamasındaki bir dişi için tipikken, erkeklerde güçlü mavi ile koyu mavi bir burun vardır.

Üremeye (çiftleşmeye) hazır dişi muhabbet kuşunu tanıma
Üreme havasında olan sağlıklı, yetişkin dişiler bunu soluk kahverengiden çikolata kahvesine kadar değişen bir cere rengi ile gösterir. Üreme isteği özellikle yoğunsa veya üreme isteği çok uzun sürerse, cere rengi çoğu durumda huysuzlaşır ve bazı hayvanlarda biraz çıkıntı yapar. Bu genellikle cere renginin sözde hiperkeratozudur.Bir veteriner tarafından tedavi edilmesi gerekebilir. Ancak her dişinin böyle bir hiperkeratoz geliştirmesi kesinlikle mümkün değildir.

1613510173148.png

Üremeye (çiftleşmeye) hazır olmayan dişi muhabbet kuşunu tanıma
Cere rengi açık kahverengiden beyazımsı kahverengiye dönmesi , dişinin üreme havasında olduğunu gösterir. Renk açık mavi ila beyazımsı ise, dişi çoğu durumda uygun zamanda değildir. Bunun birkaç nedeni olabilir, örneğin hayvanın hormonal dinlenme aşamasında olması veya ciddi şekilde hasta olması gibi. Bir hastalık dişi muhabbet kuşunun vücudunu etkileyebilir ve üreme hormonlarının üretiminin düşmesine neden olabilir. Bunun cere kabuğunun rengi üzerinde doğrudan bir etkisi vardır. Yetişkin bir kuşun cere derisi çok uzun bir süre (birkaç ay) boyunca hassas bir açık mavi renge döndü ise, uzun, ciddi bir hastalıktan sağ kurtulmuş bir dişi olması çok muhtemeldir.

Ancak bazen, çok sağlıklı dişilerin de çok açık mavi bir burnu vardır ve bu, özellikle çok açık veya saf beyaz tüyleri olan hayvanlarda nispeten yaygın olabilir. Bununla birlikte, uzun bir süre beyazımsı ila çok açık mavimsi bir burnu olan bir dişi, herhangi bir (kronik) hastalığı ekarte etmek için bir kuş veteriner hekimi tarafından muayene edilmelidir .

Cinsel olarak olgunluğa ulaşan (çiftleşmeye hazır) erkek muhabbet kuşu nasıl anlaşılır
Erkek muhabbet kuşları genellikle mevcut hormon durumuna bağlı olarak her zaman aynı renkte olmayan mavi cere derisine sahiptir. Üreme arzusunun neden olduğu renk farkı, erkek muhabbet kuşlarında dişilerde olduğu kadar ciddi değildir. Sağlıklı, cinsel açıdan olgun erkekler üreme zamanındaysa, burun genellikle pürüzsüz ve parlak mavi renktedir; hastalıklı erkeklerde genellikle biraz donuk görünür ve daha az yoğun renklidir.
1613510234502.png

Bazı durumlarda, farklı mutasyon olan albino (saf beyaz, kırmızı gözlü bireyler), lutino (saf sarı, kırmızı gözlü bireyler) veya fallow (kırmızımsı gözlü pastel renkli bireyler ) gibi renk mutasyonları cinsiyetini belirlemesi zordur. . Bazı piebalds ayrıca sıra dışı bir cere cilt rengi gösterir. Bu renklerle, özellikle yetişkin erkekleri tanımak bazen zordur. Cere rengi bu mutasyon erkeklerinde açık pembe veya mavimsi pembe, hatta bazı durumlarda beyazımsı mavi ve pembe benekli olabilir.

1613510265770.png

Çiftleşmeye hazır olmayan erkek muhabbet kuşu nasıl anlaşılır
Bir erkek uzun süredir hasta ise veya olmuşsa,cere kabuğunda bazen açık mavi ile kahverengimsi alanlar olabilir veya mavi, üreme zamanında olan erkek muhabbet kuşuna göre genel olarak daha az yoğundur. . Ek olarak, hasta veya çok yaşlı erkek muhabbet kuşlarının cere derisi genellikle pürüzlü ve pul pul olur. Bununla birlikte, bu aynı zamanda üreme döneminde olan cinsel olarak olgun erkekler için de geçerli olabilir ve daha sonra içlerinde besin eksikliğini gösterir. Buna göre, pullu balmumu kabuğu tek başına bir erkek muhabbet kuşunun üreme modunda olmadığının bir göstergesi değildir.

Hormonal dengesizlikleri olan erkek muhabbet kuşlarını tanıma
Erkek bir muhabbet kuşu vücudunda çok fazla östrojen (dişi cinsiyet hormonu) salındığı için hormonal bir bozukluk yaşarsa, bu onun cere renginde görülebilir. Bu kahverengimsi hale gelir, böylece hayvan tam anlamıyla "dişileşir". Pek çok vakada buna belirli tipte bir testis tümörü neden olur (Sertoli hücre tümörü). Bununla birlikte, başka nedenler de vardır, bu nedenle bir erkek muhabbet kuşunun cere derisindeki her kahverengi renk mutlaka bir tümöre bağlı değildir. Bununla birlikte, erkek muhabbet kuşunun cere derisi kahverengiye dönerse, mümkün olan en kısa sürede bir ornitoloji veterinerine danışmanız önerilir.Bazı durumlarda kahverengi renk o kadar aşırıdır ki, hayvanlar artık erkek olarak tanınamaz. Bununla birlikte, bu tür bir hormon bozukluğundan muzdarip erkekleri belirlemede bir rehber olarak yardımcı olabilecek bir kriter vardır: cere derilerinin yüzeyi genellikle cinsel açıdan olgun, kara kara düşünen bir dişinin durumundan çok daha pürüzsüzdür. İkincisi genellikle kabuklu, şişkin bir balmumu kabuğuna sahiptir. Bu tür hiperkeratoz erkeklerde çok nadirdir.
1613510319972.png

Henüz cinsel olarak olgun olmayan genç muhabbet kuşlarında cinsiyet belirleme
Henüz cinsel olarak olgunlaşmamış genç muhabbet kuşlarının çiftleşmesi genellikle son derece zordur. Klasik mutasyondan olmayan kuşlar için, her iki cinsiyetin de burunları cinsel olgunluğa ulaşmadan önce neredeyse aynı görünür. Veya bir dişinin açık mavi bir burnu vardır ve yanlışlıkla bir erkekle karıştırılır çünkü mavi yoğunluğun gözlemlenmesi gerektiği bilinmemektedir.

Ancak genç kuşlara daha yakından bakarsanız çok önemli detayları görebilirsiniz. Vakaların çoğunda, genç erkeklerin ten rengi tamamen pembe-mor renktedir. Genç dişiler beyazımsı mavimsi bir burun derisi ve burun deliklerinin etrafında hafif bir halka gösterme eğilimindedir. Bu renk farkını tanıyabilmek için en iyisi, parlak ışıkta ilgili kuşa başının üstünden bakmaktır.

Cere de uyuz akarı istilasına uğramış kuşlar
Bir muhabbet kuşu , mezar akarları olarak da bilinen kabuk akarları ile güçlü bir saldırıya maruz kalırsa , cere ve gaga en çok etkilenir. Bununla birlikte, çoğu zaman, akarlar burnu da kolonize eder ve bu, cere derisinde kalın akar dışkısı kabukları oluşturur. Aşağıdaki erkek muhabbet kuşunun örnek olay incelemesinin gösterdiği gibi, güvenilir bir cinsiyet tespiti artık mümkün değildir.Cere kabuğundaki kabuklar başlangıçta temel rengini tamamen kaplar.

1613510393943.png

Birds-online kardeş alman sitesi ortak çalışmamız.İzin alınmış çeviri bana ait.İzinsiz Paylaşılamaz.
 
Son düzenleme:

Eylül

Emektar
Katılım
25 Ocak 2021
Mesajlar
703
Tepkime puanı
920
Puanları
93
Eline sağlık Ronay abi 😊 Çeviri için ne kadar uğraşıldığı uzaktan belli
 
Üst Alt