• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Mick Rose ile Kanarya Üretimi Hakkında Röportaj Çevirisi

Seda.

Paylaşımcı
Çeviri Ekibi
Lütfen Eşleri Değiştirin

Tecrübeli Gloster şampiyonu MICK ROSE için, sadece 10 erkek ve 30 dişi kuşuyla bu durum çiftleşme atlı karıncası gibi…

Şubat ayının sonundan Mart ayının başına kadar olan süreçte erkek ve dişi kanaryaların tanıtılmasıyla üretimhanelerimde kuş yetiştirme yılının en önemli zamanlarından biri başladı. Daha önce de söylediğim gibi Gloster kanaryaları önceden planlanmış bir tarihle değil, gerçekten uygun ve hazır olduklarında eşleştirilmelidir. Üreme konumuna gelen dişiler, yuva malzemesini gagalarının gerisinde taşımaya başlayacak ve yerde yuva çizikleri olmaya başlayacaktır.
Eşleme zamanı geldiğinde kuşlarımı mümkün olduğu kadar çok gözlemlemek için zaman ayırırım. Hazır olduklarının sinyallerini vermeye başladıklarında dişilerin kafeslerine yuvalıklarını takarım. Çiftleşmeye hazır olan dişiler yuvalık takıldıktan hemen sonra yuvalarını hazırlamaya başlayacaklardır. Bu yıl dişilerimin çoğu yuvalığı görür görmez yumurtladı. Çoğu meraklı gibi standart kaplama plastik yuvalık kullanıyorum. Daha sonra dişinin yuva yaparken kullanması için hint keneviri ve sisal koyuyorum. Birçok uygun yuva yapılıyor, ancak birkaçı standardın altında kalıyor. Genellikle, standardın altında yuva yapan bu dişiler üreme kafesinde neyin gerekli olduğunu henüz bilmeyen deneyimsiz kanaryalardır. Bunun onlara öğretilmediği için anlaşılır bir durum olduğunu düşünüyorum. Kuşlarımızın temel içgüdülerinin nasıl işlediğini ve her yıl böylesine güzel yuvaları hazırlayıp yavruları nasıl büyüttükleri beni her zaman şaşırtmıştır. Kuşlarımdan birinin yuva yapmak için yardıma ihtiyacı varsa, yuvalığa yeteri kadar malzemesini yerleştiririm ve sonra ters çevrilmiş bir ampul ile yuvayı şekillendiririm. Yuva hazır olduğunda erkekle dişiyi bir araya getiririm. Dişilerim Noel’den itibaren tek tek seçildiler ve gagalamamaları hepsinin hemen hemen aynı zamanda kondisyona girdiği anlamına geliyor. Yuvalar aynı anda kurulacağı ve yavrularında yumurtadan aynı zamanlarda çıkacağı düşünülünce bu durum günlük yönetimi kolaylaştırabilir. Bununla birlikte, bu yıl sadece 10 erkek ve 30 dişi kullanıyorum, bu da biraz sorun olabiliyor, bir erkeği birçok dişi ile çiftleştirmek zaruri bir ideal değil. Örnek verecek olursak, bir erkek, aynı anda hazır olan 4 dişiyle eşleştiriliyor ve tam bir dölleme olana kadar her gün dişilerin hepsiyle sabah ve akşam bir araya getirmek zorundayım, bu da benim açımdan biraz zaman özverisi gerektiriyor. Erkek kanaryalar herhangi bir dişinin yanına kalıcı olarak yerleştirilmiyor ve genelde yapıldığı gibi kafes araları sürgü ile bölünmüş şekildedir; daha basit şekilde ifade etmek gerekirse erkekler elle yakalanır ve sırayla istenilen dişinin kafesine konurlar. Erkekler akşam hangi dişinin yanına koyulursa geceyi o kafeste geçirirler. Erkek kanaryalar kısa sürede bu rutine alışır ve ilk seferde biraz huysuzlansalar da bu rutinin birkaç gün sürmesiyle, kısa sürede olayın farkına varır ve neredeyse her gün yakalanmayı beklerler. Elbette, erkek kanaryaların tam üreme kondisyonunda ve tam olarak formda olmaları gereklidir. Üreme kondisyonunun gösterilmesi oldukça farklıdır, kilo kaybı yaşayan erkek kanarya artık kalem gibi görünmektedir. Çoğu tanıştırma planlandığı şekilde gerçekleşir ve çiftleşme, tabii, nadiren yaşanan istisnalar dışında çift tanıştırıldığı anda gerçekleşir. İlk dişilerden beşinin her biri beş yumurtalık kuluçka yapmasıyla işlerin temeli iyi başlamış oldu.
erkek kanaryalar aktarım.PNGmick rose.PNGerken kuluçka.PNG

Çevirmen : Seda B.D.
Cage Aviary Birds Dergisi 25 Mart 2020 tarihli sayısı "Change partners, please" yazısından çevrilmiştir.

Dikkat: Bu yazı kafeskuslari.com'a aittir. İzinsiz paylaşılamaz.

Son düzenleme:
Üst Alt