• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

    Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Ronay Ayk

Emektar
Yetkili Kurucu
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
1,500
Tepkime puanı
526
Puanları
113
Yaş
27
lutino muhabbet kuşu.jpg
Lutino Muhabbet Kuşu

Oldukça evcil olan ve insanlarla yaşamayı seven Lutino muhabbet kuşları renk mutasyonlarına uğramış ve daha çok sarı renk çeşitleri bulunan kuşlardır. 1870’li yıllara dayanan ilk ortaya çıkmaları bu kuşların barınma ve beslenme özelliklerini daha da geliştirmiştir. Geniş alanda kendilerini oldukça rahat hisseden ve dar alanları asla sevmeyen bu kuşları kendi karışımlarının Stan vererek de besleyebilirsiniz. Bununla beraber Muhabbet kuşu yemi Lutino kuşlarının da kullanabileceği yemlerdır. Çok fazla kanarya karışımı olanlara göre daha fazla akdarı olan muhabbet kuşu karışımları fiyat olarak daha yüksektir. Yavru bir Lutino kuşunu beslerken daha rahat sindirebilmesi için yemleri az ve islak bir şekilde vermelisininiz. İslak yemin yanı sıra daha çok yumuşak gıdalı besinler de verebilirsiniz. Lutino kuşlarının beslenme düzenini daha çok otçul yani yeşil bir gıdaya geçirmek istiyorsanız ya da gıda takviyesi yapmak istiyorsanız fazla olmadan düzenli birşekilde az az kendi yemlerinin yanına verebilirsiniz.Eğer yeşil gıda takviyesini abartırsanız kuşların oburlaşıp,ıshal olma ihtimali daha yüksektir. .

Dünyanın istenilen bölgesinden yaşayabilme özelliğine sahip olan Lutino kuşları iklim değişikliğine karşı dayanıklıdır. Diğer muhabbet kuşlarına benzer bir şekilde Lutino kuşlarının da üreme özellikleri aynıdır. Yumurta kabuğu için gerekli olan kalsiyumun sağlanabilmesi amacıyla mürekkep balığı kemiğinin yeterli miktarda takviye edilmesi gerekiyor.Yumurtalarını 14 gün içersinde oluşturmalarını göz önünde bulundurarak bugünler de takviye edilmesi daha etkili olacaktır. Lutino kuşlarının mutasyona uğrama özellikleri diğer kuşlara nazaran daha fazladır.

Beslenme ve Barınma

Sohbet kuşu yemi karışımı, kendisi kombinasyonlarınızı vermenizi öneririz. Daha çok akdarı sahibi olan sohbet kuşu karışımları, yüksek oranda kanrya yemi içerenlere göre henüz ucuzdur. Yuvada yavru varsa, ıslatılmış akdarı döküntüleri ve yumuşak besinler kıymetli ilavelerdir.

Eğer sohbet kuşlarına yeşil besin verecekseniz, arasıra defa miktarda vereceğinize, derli toplu verin. Yok ise obur tek şeklinde çoktan atıştırıp, ishal olabilir. Taze kuş otu ve tohumlu otlar epey popülerdir. Abuhavaya alıştırıldığında dayanklı gerçekleşir, ve dış kuşhanelerde barındırılabilir.Bu sohbet kuşlarının sarı formuları renk mutasyonlarından kaynaklanmaktadır. Bu kuşun, ilk meydana çıkışı 1870′li senelere rastlar.

Üreme

Tek çift üremeye hazır görünürse, kuşhaneden alınıp, yavruların bakımını garanti etmek için, folluğu olan tek üreme kafesine yerleştirilmelidir. Yumurtalar 14 gün içerisinde olması gereklidir, bundan dolayı bu evrede yumurta kabuğu için ihtiyaç duyulan kalsiyumun sağlanabilmesi emeliyle kafi mürekkep balığı kemiği temin edilmelidir.Dişiler çoğunlukla yalnız kuluçkaya yatar ama erkek kuş, bazı zamanlar follukta ona katılabilir.Koyu gözlü sarı mutasyon katı ve koyu göz rengiyle basitçe fark edilir. BU tür 1940′larda Danimarkalı Resesif Benkliden orijin alınmıştır. Bu tür kuşlar halen lutino sohbet kuşundan henüz narindir, ama benzer tek yöntemle cinsiyeti ayrılır.Erkeklerde cere maviden henüz mordur. Boğaz: Siya tüyden mesul melanin yokluğundan kaynaklı boğaz noktaları yoktur.Tüyler: Vucüt parlak yeşil çizgileri olmayaz düz, varlıklı sarı olmalıdır.Kantlar: Uçma tüylerinin rengi vucüdun geri kalanından henüz mattır
 
Son düzenleme:
Üst Alt