• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Acil! Kuşumun parmağı yarıldı kemiği görünüyor

Kuşum Güneş

Yeni Üye
Hastalık Belirti Tarihi
3 May 2024
Kullanılan İlaç
Bepanthol
Merhaba kuşum parmağını dolaba sıkıştırdı. Kaçışırken yaraladı kendini eti yarıldı ve kemiği görünüyor. Çok kan kaybetti. Bugün yem yemedi. Dal darı yedi sadece ve arada bir su içti. Sürekli uyudu. Parmağını sardığım zaman çıkarıyor. Bepanthol sürdüm. Sizce kuşumun akıbeti ne olur çok üzülüyorum. O kanı gördüğümden beri kendime gelemedim. 😥😥

Ekli dosyalar

Kübra Ö.

Eski Forumcu
Yazar
Kıdemli Üye
Üretici
Çok geçmiş olsun. Ayağındaki kanı temizleyip rif sürün.Dikiş atılır mı bilemiyorum. Şehmus abi ve Demet abla görünce yorum yazacaktır size.

fıstık3560

Aktif Üye
ayağı konusunda hocalarımız görünce yorum yapacaklardır ama hayvan bir şey yemiyorsa elle besleme de yapmanız gerek bence

Aslı Ö.

Eski Forumcu
Moderatör
Kıdemli Üye
Ağrısı acısı olduğu için bir şey yiyip içmiyordur. İmkanınız varsa kanatlı uzmana götürün. Kanama devam ediyor mu. Ara ara ederse mısır unu veya misir nişastasıyla tampon yapın. Kafes zemine yumuşak bir şey serin yemini suyunu ihtiyaçlarını yanına koyun. Çok kötü sıkıştırmış. Eczaneden rif ampül yada fucidin krem alıp oraya sürün zamanla yara kabuk bağlayıp düşer. Fayda etmezse kanatlı uzman desteği alınız. Parmağı sararsanizda boyunluk takmanız gerekir yoksa sürekli orayı didikler.

Demet bükay

Eski Forumcu
Şampiyon Üye
Mod Adayı
Merhaba kuşum parmağını dolaba sıkıştırdı. Kaçışırken yaraladı kendini eti yarıldı ve kemiği görünüyor. Çok kan kaybetti. Bugün yem yemedi. Dal darı yedi sadece ve arada bir su içti. Sürekli uyudu. Parmağını sardığım zaman çıkarıyor. Bepanthol sürdüm. Sizce kuşumun akıbeti ne olur çok üzülüyorum. O kanı gördüğümden beri kendime gelemedim. 😥😥
Çok geçmiş olsun, kemik dışarıda mı? Yoksa deri gitti kemik düz bir şekilde duruyor mu? Parçalı mı?
Kırılma yoksa veya varsa bizler bilemeyiz, rontgen gerkli
Veteriner hekim sarar ve kuş açamaz, bandajlar onlar, kanatlı uzmanı şart değil ki, keşke götürseydiniz,
Kendinizi düşünün kaval kemiğiniz dışarıda duruyor😔deri kas yok üzerinde😔kanıyor, ve yanınızdaki kişi müdahale etmiyor ne kadar üzücü😔
Ampütasyon da olabilir, lütfen götürün😔
Rif ampül ile olmaz yazıktır, açık ve çok hareketli bir yara😔

fıstık3560

Aktif Üye
Çok geçmiş olsun, kemik dışarıda mı? Yoksa deri gitti kemik düz bir şekilde duruyor mu? Parçalı mı?
Veteriner hekim sarar ve kuş açamaz, bandajlar onlar, kanatlı uzmanı şart değil ki, keşke götürseydiniz,
Kendinizi düşünün kaval kemiğiniz dışarıda duruyor😔deri kas yok üzerinde😔kanıyor, ve yanınızdaki kişi müdahale etmiyor ne kadar üzücü😔
götürme imkanım yok yazmış demet abla ☹

Kuşum Güneş

Yeni Üye
Ağrısı acısı olduğu için bir şey yiyip içmiyordur. İmkanınız varsa kanatlı uzmana götürün. Kanama devam ediyor mu. Ara ara ederse mısır unu veya misir nişastasıyla tampon yapın. Kafes zemine yumuşak bir şey serin yemini suyunu ihtiyaçlarını yanına koyun. Çok kötü sıkıştırmış. Eczaneden rif ampül yada fucidin krem alıp oraya sürün zamanla yara kabuk bağlayıp düşer. Fayda etmezse kanatlı uzman desteği alınız. Parmağı sararsanizda boyunluk takmanız gerekir yoksa sürekli orayı didikler.
Hocam gece yatmadan önce vazelin sürmüştüm. Gece idare etti. Sabah da burdan birinde gördüm nişasta sürüp kanamayı durdurduğunu bende ondan örnek alıp nişasta sürdüm. Biraz zaman geçtikten sonra Bepanthol sürmek geldi aklıma. Ve bephantol sürdüm. Yarası kuruduğu için temizlemekten korkuyorum. Yeniden kan gelir diye. İlk başta kafesten çıkarıp acısını unutmasını istedim ama baktım yorgun gözleri kapamıyor sürekli bende kafesten çıkarmadım kaç saattir. Ve gündüz kafesten çıkarınca uçmadı ona şaşırdım.

Kuşum Güneş

Yeni Üye
Şöyle ki; kemiğinde kırılma yok. Ama kemiği kandan dolayı tam seçemiyorum. Ama bence görünüyor. İnanın çok müdahale ettim. Ama kuşum dişi ve aşırı derecede agresif. Aylardır bakıyorum ama hala tam güven sağlamadı. Parmağıma bile gelmiyor. Bu müdahaleyi bile zar zor yaptım.

Aslı Ö.

Eski Forumcu
Moderatör
Kıdemli Üye
Hocam gece yatmadan önce vazelin sürmüştüm. Gece idare etti. Sabah da burdan birinde gördüm nişasta sürüp kanamayı durdurduğunu bende ondan örnek alıp nişasta sürdüm. Biraz zaman geçtikten sonra Bepanthol sürmek geldi aklıma. Ve bephantol sürdüm. Yarası kuruduğu için temizlemekten korkuyorum. Yeniden kan gelir diye. İlk başta kafesten çıkarıp acısını unutmasını istedim ama baktım yorgun gözleri kapamıyor sürekli bende kafesten çıkarmadım kaç saattir. Ve gündüz kafesten çıkarınca uçmadı ona şaşırdım.
Şu durumdaki ayağa vazelin hiçbir işe yaramaz. Eğer kemik zarar görmediyse üstündeki deri zarar gördüyse toparlaması daha kolay olur. Dediğim gibi kremler ise yaramazsa kanatlı uzman desteği alınız. Geçmiş olsun 🌸

fıstık3560

Aktif Üye
Şöyle ki; kemiğinde kırılma yok. Ama kemiği kandan dolayı tam seçemiyorum. Ama bence görünüyor. İnanın çok müdahale ettim. Ama kuşum dişi ve aşırı derecede agresif. Aylardır bakıyorum ama hala tam güven sağlamadı. Parmağıma bile gelmiyor. Bu müdahaleyi bile zar zor yaptım.
dedikleri gibi röntgeninin çekilmesi gerekli youtube da veterinere götürme imkanım yok yazmışsınız ama kuşun durumu hafife alınacak gibi değil maalesef ☹

Kuşum Güneş

Yeni Üye
Herkese teşekkür ederim desteğiniz için. Elimden geleni yapacağım kuşum için 🙏🏻

Demet bükay

Eski Forumcu
Şampiyon Üye
Mod Adayı
Boyunluk takılmalı, kartondan boynuna geçecek şekilde boyunluk takın, canı çok yanıyordur, ince sinirler var o bölgeden geçen, tırnağına inen kopma durumunda parmak ve tırnak morarır, düşebilirde, çok çok üzgünüm kangren de olabilir, bunlar belki olmayabilir fakat yarını bilmiyoruz, enfeksiyon kapması çok yüksek, eğer bu gece nöbetçi eczaneden Rif ampul bulup alırsanız bir ihtimal kurtarırsın, kemiğe inen yarada krem olmaz, sıvı olmalı ki, deri içine yayılması Damarlardan geçmeli
Rif mutlaka alın, çok rica ediyorum 🤲

Semiha S.

Eski Forumcu
Moderatör
Kıdemli Üye
Bu kuşa kanatlı uzmanı şart o parmak kırılmış gibi duruyor. Müdahale edilmezse üzgünüm ama kaybedebilirsiniz. Acil uzmana götürün.