• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Kuşlarda Sağrı

Ronay Ayk.

Eski Forumcu
Yetkili Kurucu
Editör
Muhabbet kuşu evcil kuşlarda sağrı (sırtlarındaki yağ bezleri)

Muhabbet kuşlarının sırtlarının aşağı kısmında bir uropygial salgı bezi veya temizlenme salgı bezi var. Bu salgı bezi, toza ve suya karşı tüylerini korumak için yağlı bir madde içerir. Tüylerini düzeltirlerken neredeyse her gün her tüye bu maddeyi sürerler. Muhabbet kuşları ve diğer pekçok kuş; doğal ortamlarında , suyu tutmayan tüylere ihtiyaç duyarlar. Tüylerin taranması sırasında, uropygial salgı bezini dişler, gagalarına yağı alır ve sonra dillerinin yardımıyla tüylerine sürerler.Muhabbet kuşları gagalarıyla başın arkasına uzanamaz. Vücutlarının bu kısmındaki tüylere yağı sürmek için, başlarını uropygial salgı bezinin üzerinde sürterler. Bu tipik davranış, sağdaki resimde görülebilir. Dışkılık etrafındaki tüylerini yağlamak istediklerinde ilk olarak salgı bezinden aldıkları sıvıyı ayaklarına koyar ve sonra o bölgeye sürerler.

Ronay Ayk.

Eski Forumcu
Yetkili Kurucu
Editör
Soner hocam teşekkürler üretimhane işini ne yaptın?

Soner

Müdavim
Kıdemli Üye
Soner hocam teşekkürler üretimhane işini ne yaptın?
Hocam iptal ettik burdan daha önce üretim yapmış bir arkadaşı getirdim odayı fln gösterdim güneş görmüyor ve içerisi aşırı rutubet var dedi baya bi masraf lazımmış tadilat v.s tadilatta yapamam cünkü üst kattaki komsumuzun odasıyla birleşik arada bir duvar var sadece o cepheden pencere acmam lazımmıs bende bir süre askıya aldım ama hala kafamda alternatif düsünüyorum

Ronay Ayk.

Eski Forumcu
Yetkili Kurucu
Editör
Hocam evde başla ufaktan 1 çift 2 çift yap biraz tecrübe edin sonrası ilerletirsin bence , hayırlısı olsun.🙂