• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

    Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Kuşlarda Polen Kullanımı

RıdvanPulat

Aktif Üye
Katılım
6 Mar 2021
Mesajlar
77
Tepkime puanı
144
Puanları
33
FB_IMG_1617864278107.jpg
Kuşlarda POLEN Kullanımı

Polenin Kimyasal Özelliği

Bileşiminde insan sağlığı açısından önemli maddeler bulunduran polenin morfolojik ve kimyasal içeriği bitkiden bitkiye farklılıklar göstermektedir. Polenler bitki taksonlarına göre ayrılmadan karışık halde kimyasal analizleri yapıldığı zaman, elde edilen analiz sonuçları, oldukça karmaşık olmakta ve alınan verilerin hangi bitki taksonuna ait polenle ilgili olduğu bilinmemektedir. Bu nedenle polen içeriği verilirken birçok polen kaynağının ortalamasından yararlanılarak, sonuçlar yaklaşık değerler olarak verilmektedir. Buna göre, ortalama olarak polenin, yaklaşık %25’i, en az 18 amino asit içeren, proteindir. Buna ek olarak, polen de çeşitli vitaminler, 28 farklı mineral, 11 enzim ya da koenzim, 14 yağ asidi, 11 karbonhidrat ve hormon bulunmakta olup, kalorisi düşüktür. Polenin, bal arısı larvasının beslenmesi için çok önemli olan B vitaminlerince de zengin (B1, B2, B3, B5, B6) olduğu ve vitamin C, A, E, karotenoidler, folik asit, rutin, biotin, niasin, riboflavin, HGH (insan büyüme hormonu) ve gonadotropin içerdiği de saptanmıştır.

Polenin kimyasal kompozisyonu, bitki türleri arasında çeşitlilik gösterir. Ayrıca polen gelişirken oluşan iklimsel çevre ve depolama metotları da polenin içeriğinin değişmesinde etkili olmaktadır.

Aşağıdaki yazıyı 2017 de kayıt etmişim de fakat yazının doğruluğu tartışılır

Polen antibiotikler içerir. Polenin Staphylococcus, Salmonella, Ecoli ve Bacillus anthracis'e karşı etkili olduğu ve bunların üremelerini engellediği kanıtlanmıştır.

Polendeki vitaminler A, B1, B2, B3, B4, B5, B6, B7, B8, B9, B12, C, D, E, H, P, PP'dir.

Polende 22 çeşit aminoasit, 27 çeşit madensel tuz, doğal hormon, enzim, coenzim, pigment, karbonhidrat ve ferment vardır.

Polende bulunan başlıca asitler pantothenic, linoleik, ascorbik ve araohidonik'dir. Demir, bakır, kalsiyum, sodyum, magnezyum, silisyum ise varlığı polende bulunan elementlerden bazılarıdır.

Polende bulunan iz elementler alüminyum, nikel, titaniyum ve çinkodur.

Kuşlara verilecek polen nasıl olmalı
Kuşlara verdiğim dönemde evim müstakil 2 katlı evlerin olduğu bir semtte idi sağolsun bir komşum 2 3 kovan bakıyor rica üzerine biraz bekleyip taze taze temin etmiştim polen kesinlikle sabah saatlerinde toplamalı çünkü ısı ve güneş temasında etkisi azalıyor markette satılan polenler pek işe yaramaz kesinlikle demir bir malzeme kullanmayınız. Polen karanlık.bir yerde muhafaza edilmelidir. Mamanın üstüne göz kararı ufalanmış tahta havanda dövülen polen serpilir kuşlara verilir. Verecek arkadaşlar Ölçüyü kaçırmayın dikkat edin ağır gelebilir bulunduğu yöredeki bitkilerden dolayı
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Taha

Eski Forumcu
Moderator
Katılım
8 Eki 2020
Mesajlar
2,738
Tepkime puanı
2,828
Puanları
113
Yaş
26
Eline sağlık hocam güzel konu 😁
 

Ronay Ayk.

Eski Forumcu
Yetkili Kurucu
Editör
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
3,094
Tepkime puanı
3,448
Puanları
113
Yaş
28
Süper bir yazı daha Teşekkürler.
 

Benzer konular

Üst Alt