• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

    Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Veteriner! Kuşlarda Kist Ur Tümör Oluşumu ve Tedavi Yöntemleri

Ronay Ayk.

Eski Forumcu
Yetkili Kurucu
Editör
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
3,307
Tepkime puanı
3,751
Puanları
113
Yaş
28
Kuşlarda Kist Ur Tümör Nasıl oluşur ? Tedavi Yöntemleri
6AB8B129-397C-49E4-BE25-BC9B094FF50E.jpeg

Muhabbet kuşları kanarya papağanlar hint bülbüllerinde sık görülen kist ur ve tümörler herkes tarafından merak edilir.Oluşum sebepleri ve tedavisi anlatımını veteriner hekim tarafından inceleyelim.
Kuşlarda Kist nedir ?
Etrafı membranla (zar) çevrili içi sıvı dolu oluşumlar. Büyüklükleri muhtelif olup vücüdun her tarafında oluşabilir.Yağ bezlerinin büyümesi sonucu deri altında kistler oluşabilir.
Kuşlarda Ur nedir ? Hücrelerin aşırı çoğalmasıyla dokularda oluşan ve büyüme eğilimi gösteren yumru. Tümör, vücuttaki tüm doku ve organlarda meydana gelebilir. Tümörler benign (iyi huylu) ve malign (kötü huylu) olabilirler. Malign olan tümörlere kanser denir. Benign tümörler kanser değildirler. Kanserler ilerledikçe başka doku ve organlara yayılırlar; buna metastaz denir. Benign tümörler ise yayılmazlar, sadece oldukları yerde büyüyebilirler.
Kuşlarda Yağ bezesi nedir ? Yağ bezesi lipom tamamen yapısal olup bir hata veya kusurunuzdan veya birşey yiyip içtiğinizden dolayı oluşmaz. Bİr yağ hücresinin içinde depoladığı yağ miktarını sınırlayamaması ve aşırı yağ depolaması ile oluşur. Tek tedavisi cerrahi eksizyondur ve ilaç tedavisi yoktur. Lipomların büyümeleri bir yerde durabilir ve büyümeyen küçük lipomların alınmasına gerek yoktur ve bunlar kansere dönüşmez. Cilt altında hızla büyümeyen tüm kitleler hemen herzaman iyi huyludur ve alınmalarına gerek yoktur. Tanıyı kesinleştirmek için yüzeyyel doku ultrasonu yapılabilir.
Kuşlarda Kist ve tümör nedenleri, oluşumu -genetik olarak aileden gelebilir. Hormonların aşırı salgılanması dolayısıyla olabilir. Psikolojik çöküntü-üzüntü-krizler. Parazit yumurtasının organlara yerleşereek kist formunu alması. Kistler tümörlerin önceki olusumu diyebiliriz, içi sıvı dolu iyi veya kötü huylu kitlelerdir. İnsanlarda da hayvanlarda da ileri ve kötü safhalarında ölüme neden olabilmektedir. İnsanlarda kitle operasyon ile alınabilmekte ve ilaç tedavisi uygulanabilmektedir ancak küçük hayvanlar için bunu söyleyemeyiz. Kedi köpek ve büyük baş hayvanlarda operasyon yapılabilmekte ve ağır ilaç tedavisine başlanarak kist-tümoru ortadan kaldırabiliriz. Ancak küçük kuşların bünyelerinin ağır ilaçlara aşırı tepki vermesi, serum ve iğne yapıldığı taktirde ölebilmeleri ve bünye zayıflığından dolayı narkoz verilememesi durumundan operasyon yapılması çok risklidir. Fakültede (ist üni avcılar kampüsünde) tanıdığm bir prof. Var, onun yaptığı bir kaç operasyon başarılı geçmişti, ancak hiç bir küçük kuşta operasyon sonrası yaşayacağını garanti edemeyiz. Öncelikle urun kötü-iyi huylu olduğunu tahlillerle anlamak gerekmektedir, bazı urlar sadece yağ bezesi veya iltihap dolu olduğundan antibiyotik tedavisi ile geçebilmektedir ancak her antibiyotik her kitleye cevap vermez. Eğer kanser şeklinde ise kısa zaman içinde kuşu kaybedebiliriz, eğer iyi huylu ise yıllarca yaşayabilir. Genellikle ileri yaşlarda ve kilolu kuşlarda görülür, tüyleri o bölgede azalır ve halsiz görünmeye başlar, uçamaz. Bu durumda öncelikle bir hekime götürmeli ve tahlil yaptırmalısınız.
 
Son düzenleme:

Taha

Eski Forumcu
Moderator
Katılım
8 Eki 2020
Mesajlar
3,716
Tepkime puanı
3,593
Puanları
113
Yaş
26
Elinize sağlık hocam çok güzel aciklamissin süper olmuş
 

Benzer konular

Üst Alt