• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

    Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Ronay Ayk

Eski Forumcu
Yetkili Kurucu
Editör
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
2,593
Tepkime puanı
2,603
Puanları
113
Yaş
28
Kuşlarda Işığın (UV) Önemi ve Kuşlarda Aydınlatma Nasıl Olmalı
kuşlarda aydınlatma ışık.jpg
Evcil kuşlar olan muhabbet kuşu , sultan papağanı , kanarya , hint bülbüllleri vb kuşlarda bazen güneş görmeli mi güneş yararlı mı zarar mı diye konuları görürüz.Bir çok kuş türü ışığa ihtiyaçları vardır.Güneş ışığından kuşlar tüm ışık ihtiyacını alırlar.Peki yeterince güneş ışığı alamayan evcil kuşlarımıza evlerimizde aydınlatma sistemi kurmalıyız.Özellikle muhabbet kuşu ve papağanlar ışığa UV IŞININA çok ihtiyaç
duyarlar.Bunları aydınlatmalarla karşılamalıyız.Doğru aydınlatma çok önemlidir.Kuş kafeslerimizde doğru aydınlatma nasıl olmalı konusuna dikkat edilmelidir.Peki kuşlarımıza güneş ışığını taklit edebilecek nasıl aydınlatma yapmalıyız hangi ampul ve sistemi kullanmamız konusunu inceleyelim.

Kuşlarda Güneş Işığı Önemi

Kuşların D vitamini üretimi, hormon dengesi, organ, deri ve tüy sağlığı için doğal güneş ışığına ihtiyacı vardır. Kafes içinde doğal ışığı taklit etmeye çalışsak da, doğal ışığın yerini hiçbir şey tutamaz. Yeterli D vitamini üretimi için haftada en az 30 dakika doğrudan güneş ışığına maruz kalma önerilir.D vitamini kuşlarda,besinlerin emilimine yardımcı olur, ancak yardımcı olduğunun ötesinde, eksikliği daha endişe vericidir. D vitamini eksikliği, kalsiyumun emilememesi nedeniyle düşük kalsiyum seviyelerine neden olur. Düşük kalsiyum seviyeleri nöbetlere, kemik sorunlarına ,kansere neden olabilir . Bunlar yumuşak oluşmamış yumurta ve yumurta tıkanması gibi üreme sorunlarına sebep olabilir.Muhabbet kuşları ve diğer papağanlar D Vitamini'ni gerçekten güzel bir kaç yolla alırlar. Birincisi, tüylerini kaplamak için "preen" bezlerindeki yağı kullanarak, yağ, ultraviyole ışınlarına maruz kaldığında D Vitamini üretir, böylece kuşlar tekrar tekrar tüy düzeltmeleri yaptığında tüylerine D vitamini geçmesini sağlar. Ayrıca, bildiğimiz gibi, muhabbet kuşu görme duyusu, UVA ve UVB ışınlarını görebildikleri için, insanlardan çok daha üstündür. Bu nedenle, tam spektrumlu aydınlatmaya sahip olmak, diğer tüm faydalara ek olarak, görme yetilerinin tam potansiyelini ortaya çıkarmalarına yardımcı olduğunuz anlamına gelir.

Kuşlarda Doğru Aydınlatma ve Aydınlatma Önemi

Kuşlarda aydınlatmada UV ışını önemlidir.UV ışınlarından yoksun bir kuş sadece siyah ve beyazı görebilen bir insan gibidir . Bazı kuş türleri UV ışıklar olmadan cinsiyet ayırt edemez..Kafes, salma ortamında beslenen kuşların ultraviole ışığa ihtiyaçları vardır.UV IŞINI eksikliğinde kuşlarda hipofiz ve epifiz döngüsünü olumsuz yönde etkiler.Hipofiz bezi hormonlarının etki gösterdiği fonksiyonlar şunlardır; İskelet ve kas gelişimi,Kan basıncı,Erkek ve dişide cinsel organ fonksiyonu,Besinlerin enerjiye dönüşümü (metabolizma),Vücutta su regülasyonu,Epifiz beynin arka ucunda, toplu iğne başı büyüklüğünde bir bezdir. Epifiz bezleri salgıladığı hormon ile (melatonin) uyku ve uyanıklık periyodunu ayarlar.

Kuşlarda Aydınlatma Nasıl Olmalı

Kuşlar için doğru aydınlatma ampul veya floresan seçerken dikkat edilmesi gerekenler; Bir ampulden yayılan ışık dalgalarının hızını gösteren ölçüme Renk İşleme İndeksi (CRI) denir. Kuşlar, 91'lik bir CRI değerinde ışığı katı olarak algılamaya başlarlar, bu nedenle, kuşunuzun yaşayacağı veya ziyaret edeceği evinizin odalarındaki ampullerin CRI değerinin en az 91 olması gerekir. Tam spektrumlu (FS) ampullerin çoğu bunu karşılar. minimum gereksinim, ancak aynı zamanda 91-plus CRI'ye sahip fotoğrafçılık ampullerini FS ampullerinden çok daha ucuza bulabilirsiniz. FS ampulleri hakkında bir başka not: Doğal güneş ışığı için yeterli bir ikame değildirler. Bu ampullerle ilgili daha fazla araştırma, UV ışınlarının ampulün kendisinden yalnızca 18 inç uzağa uzandığını, ancak FS ampullerini kuş kafesine yakın tutmanın gözlerinde korneal yara izine neden olma eğiliminde olduğunu göstermiştir. Ayrıca, ampuller yalnızca yaklaşık altı ay boyunca UVB üretirler, bu yüzden ondan sonra iddia ettikleri fiziksel faydaları bile sağlamazlar. Bununla birlikte, kuşların titreyen ışık yerine tam renk spektrumunu ve sabit ışıkta görmelerini sağlaması açısından normal ampullerin yerini alması açısından oldukça kullanışlıdır.

Kuşlarınız için kullanılacak bir floresan veya ampul ÖNERİM; aşağıdaki bilgileri aklınızda bulundurmanız gerekebilir. Öncelikle, bir "tam spektrum" floresan ampul satın aldığınızdan emin olmalısınız.Benim önerim ise Zoo Med ReptiSun 5.0,amazongibi bir çok sitede mevcut alıp kullanabilirisiniz.Ama günde 3 saatten fazla kullanmayınız.Kuşlarda kornea yanıkları hatta sizler bile çok maruz kalırsanız.Kornenıza zarar verebilir.

aydınlatma ampul önerisikuşlar.jpg


Kuş kafesine Aydınlatma
( ışıklandırma ) sistemi nasıl güvenli bir şekilde kurulur?

Doğru lamba ve ampulü seçtiğinizden emin olduktan sonra göz önünde bulundurmanız gereken sonraki en önemli üç nokta şunlardır:

1) Kuş ışığını konumlandırma
En önemlisi, kuş ışığını kuşunuzun kafesinin üzerinde olacak şekilde açtırmak istersiniz. Yana bakmasını veya evcil hayvanınızın altında olmasını istemezsiniz. Bunun nedeni, aksi takdirde kuşların ampule bakıp körlüğe neden olabilmesidir.Ayrıca bu ampulün mesafesinin kafesin tepesinden 12 ″ ila 24 cm uzakta olması gerekir.Güçlü veya sıcak ampuller kullanılırken ışıkların 50-60 cm arası uzakta tutulmasını önerir. Çok uzakta ve kuşlar ışığın etkisini hissetmeyecek ve çok yakın olmayacak ve çok fazla ışığa sahip olacaklar.

2) Kablo ısırmasını önleme
Güçlü gagaları olan papağanlarınız varsa bu özellikle doğrudur. Lambanın ve içindeki herhangi bir telin kuşun ulaşamayacağı bir yerde olmadığından emin olmanız gerekir.

3) Kuş ışığı ne kadar süreyle yanmalı?
Bu sorunun kesin bir cevabı yok.Işığın 10 ila 12 saat, günlük kuşlar içingerekliolandır.Işığı ilk kez kullanırken, kuşlarınızın ışığın çoğuna maruz kalmamasını sağlamak istersiniz, bu nedenle kuşa ve kafesten ne kadar uzağa yerleştirildiğine dikkat edin. Siz ve kuş ışığa daha aşina olduktan sonra , doğada alabilecekleri ışık miktarını taklit eden düzenli bir program ayarlamak için bir zamanlayıcı kullanabilirsiniz .UV ışıklarını 2-3 saaten fazla kuşlanmayınız.

Fotolar ALINTIDIR.Yazılar derleme yorum ve tecrübelerle yazılmıştır.Telife tabidir.İzinsiz asla paylaşılamaz...
 
Son düzenleme:

Benzer konular

Üst Alt