• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

    Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Makale Kuşlarda İlaç Kullanımı

Didemkaya

Eski Forumcu
Üretici
Katılım
15 Ara 2021
Mesajlar
3,036
Tepkime puanı
2,863
Puanları
113
Yaş
24
***Kuşlarda İlaç Kullanımı***

images (11).jpgcc2a13a4adbf61e964a7e8c494319e6a.jpg





*İlaç kullanmadan önceki yapmamız gereken en önemli şeylerden bir tanesi doğal yollarla kuşlarımızı iyileştirmektir. İlaç gerektiren durumlarda ise bu değişmektedir ve hastalanan kuşlarımıza kullanacağımız ilaçları hastalığın ilerlediği zamanlarda değil , hastalık başlangıcında kullanmamız gerekmektedir.
*İlerleyen hastalık üzerinde ilaç tedavisi uygulamak hasta kuşlarımız için geç olabilmekte ve ilerlemiş hastalığa maruz kalan kuşlarımızı kurtarabilmek imkansız hale gelebilmektedir.
*Kuşlarımıza ilaç kullanmadan önce öncelikle kuşumuzun bünyesinin ilacı kaldırp kaldıramayacağını öğrenmemiz ve kuşumuzun kilosu için tartmamız gerekmektedir.
*Hasta kuşlarımız genelde iştah problemi yaşar ve ani kilo kaybı ile karşı karşıya kalabilir.
*Kilosu yerinde olmayan zayıf bir kuşa asla ilaç takviyesi yapılmaz, öncelikle zayıf kuşu yem yiyemediği için elle beslemek ve kilosunu toparladıktan sonra ilaca başlamak daha sağlıklı olacaktır.
*Kuşlarımıza uyguladığımız ilaçlar öncesi mutlaka bir kanatlı uzmana götürmek ve ondan sonra doktorun verdiği ilaçların kullanılması kuşların sağlığı açısından büyük önem arz etmektedir.

*Yanlış ilaç kullanımı veya sadece bir süphe üzerinde erken ilaca başlamak kuşların bağışıklık sistemini düşürür ve hastalanmasına veya erken ölüme sebep olur.


***Kuşlara İlaç Kullanmada Gerekli Sebepler Nelerdir ? ***

*Kursak Mantarı
*Bağırsak Enfeksiyonu
*Kuruma
*Astım
*E-Coli
*Mantar vb. risk olan hastalıklarda ilaç kullanımı gerekmektedir.



0B0FEBEF-0EAF-4C48-92F5-E18D2AB82717.jpegimages (12).jpg


*** Örneğin ; bağırsak enfeksiyonu veya kursak mantarı tedavisi yapılmadığında ilerlemesi sonucu kuruma dediğimiz hastalığın son evresi gerçekleştiğinde kuşun kurtarılma olasılığı çok düşüktür.***



*** Kuşların Hastalanmasının Sebepleri Nelerdir ? ***

*Ballı krakerler, günlük yenilenmeyen sular, bayat yemler ve ani yem değişikliği kursak mantarı olmasına sebep yaratır. Özellikle bunun sonucunda kuşlarda kusma,ve dışkıda değişiklik kabarmalar gözlemlenir. Örneğin ; Eski yemi tekrardan almanız ve yeni yemi vermemeniz gerekmektedir. Eski yemi vermeye başladıktan sonra Kuşunuzun sadece kusma durumunu engellediyseniz , kuşunuzun dışkısı düzeldiyse ve enerjisi yerine geldiyse bunun için ilaç kullanmaya ve bağışıklığı düşürmenize gerek kalmayacaktır. Ve önemli olan bu süreçte kuşlarınızı bir kaç gün her ihtimale karşı gözlemlemeniz gerekmektedir.

Önemli Not

*İnsanların kullandığı ilaçlar kuşlar üzerinde denenmemelidir. Çünkü bir hastalık düzeltiğinde başka bir şekilde hastalığın kapısını açabilir ve kuşlarınızın bünyesi kaldıramayabilir.
*Ağız yoluyla kuşunuza ilaç verme durumunuzda kuşunuzu dik tutmalısınız, asla kuşunuzu sırtüstü yatırmayın ve göğüs-kursak bölgesine bastırmamanız gerekmektedir.
*Tedavi esnasında kuşunuzun bulunduğu alan her zaman sıcak olmalı ve rüzgara maruz kalmamalıdır. Çünkü kuşunuzun hastalığı daha çok ilerleyebilir ve yaptığınız tedaviler başarısızlıkla sonuçlanabilmektedir.
*İlaç kullanımı sonrası vitamin kullanmanız şarttır, çünkü kaybettiği enerjiyi ve su kaybını vitaminlerden alması gerekmektedir.
*Herşeyden öncelik hasta olan bir kuşunuz olduğunda asla panik yapmamanız ve kuşunuzu da korkutmamanız , kafes dışına salmamanız ve düzenli olarak kafesini dezenfekte etmeli ve günlük sularını ve kullandığı tünekleri değiştirmeniz gerekmektedir.

Dikkat: Bu yazı kafeskuslari.com'a aittir. İzinsiz paylaşılamaz.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Feyza T.

Eski Forumcu
Yazar Adayı
Kıdemli Üye
Katılım
8 Şub 2022
Mesajlar
3,648
Tepkime puanı
4,289
Puanları
113
Yaş
30
Eline emeğine sağlık Didem 💯 'eline' yazınca gerisini telefon otomatik dolduruyor maşallah 🧿😂
 
Üst Alt