• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Makale Kuşlarda Bal yararlı mı? zararlı mı?

Şimâl

Tutkulu
Emektar Üye
Ay arkadaşlar ben hazırladığım konuyu paylaşmayı unutmuşum ya 😅. Konularımı önce not defterim de hazırlıyorum da. Hazırlayıp bırakmışım. Ordan kim okuyacaksa artık.

Muhabbet kuşu ve diğer kuşlarda bal yararlı mı ? Zararlı mı ?
Herkese iyi ve sağlıklı günler. Genelde kuşlara internette satılan ballı krakerler verilir, siz vermeyin. Şimdiden iyi okumalar.

Size iyi bir marka olan Versele Laga'nın ballı kraker içeriğini bırakıyorum. Ürünlerini beğenmeme rağmen hiç bir markanın beğenmediğim ballı kraker içeriği. (Okuyunca hak vereceğinize eminim.)

Kraker İçeriği : Tohumlar : Karabuğday,papağan yemi,kanarya yemi,ayçekirdeği Tahıllar : (Karabuğday,darı,yulaf,sorgum) Yemişler : Fıstık,badem %2,2 Bal %2,Çesitli şekerler,unlu mamüller,katı ve sıvı yağlar.

Gördüğünüz gibi arkadaşlar. İçerisinde yararlı sayılabilecek pek birşey yok. (Yulaf, kanarya gibi ürünler dışında yok.) Zaten genelde hakiki bal yerine kimyasal ürünlerle tutturuyorlar birbirine. İlla yapmak isterseniz kendiniz de yapabilirsiniz.

Tarif malzemeleri; 1 çay bardağı kuş yemi, 1 yumurta, 2 çorba kaşığı un, 2 çorba kaşığı bal.

Hazırlanışı; Öncelikli olarak yem hariç diğer malzemeleri yani; un, bal ve yumurtayı karıştırma kabına koyun ve malzemeleri iyi bir şekilde karıştırın. İyice karıştıktan sonra yemini içerisinde az az ekleyin ve bu esnada karıştırmaya devam edin. Tüm yemi döktükten sonra karışımın kıvamına bakın ve duruma göre bal veya un ekleyin. Bu işlemler bittikten sonra kalıp hazırlayabiliriz. Eğer elinizde varsa kalıp içine koyun yoksa kendiniz şekli verin. Hepsi hazır olduktan sonra. Fırın tepsisini azıcık yağlayın. (Yağlı kağıt kullanmayın. Zararlı.) 180 derece de 10-15 dakika pişirin.

Tarif bana aittir ben de yaptığım için paylaştım. Özellikle belirtmek istediğim bir nokta var arkadaşlar. Bu tarifi her zaman yapıp vermeyiniz. Nadiren bile yapabilirsiniz. Tarif yağlanmaya sebep olabilicek maddeler içeriyor. Bu nedenle sık verilmemeli.

Peki bu krakerin ömrü ne kadar? Krakeri soğuduktan sonra hemen vermelisiniz. Yumurta olduğu için uzun ömürlü değildir. Peki bal dedin kraker anlattın demiş olabilirsiniz. Şimdi gelelim bala. Krakerlerde konuyla akraba sayılırlar. Bu yüzden önce onlardan bahsettim.

Kuşlarımız için bal sürekli verilmesi gereken bir besin değildir. Hatta 1-2 ayda bir bile gerekli değil ama illa veriyim derseniz bence 3 ayda bir verin.

Balın sık kullanımda zararlı vardır örneğin:

-Körlük,
-Şeker hastalığı krizleri,
-Yağlanma,
-Şeker hastası etmek,
-Ve daha kötüleri.

Peki balı verenler neden veriyor?

Bal zararlı olduğu kadar yararlı da sayılabilecek bir besin aslında. Ancak verme aralığını habire vurguluyorum farkettiyeniz ve tekrar vurgulamak istiyorum belli aralıklarla verilmeli.

Balın yararları:

-Bağışıklığı güçlendirir, (İlk 2 madde insanlar içinde geçerli.),
-Sindirime katkı sağlar,
-Susatan bir besin olduğu için vitaminli veya ilaçlı içmeyen kuşlarınız varsa bu konuda çok işe yarar.
-Kızıştırma konusunda idealdir.

Yani arkadaşlar eğer verme aralığının dikkat ederseniz zararsızdır. Son olarak eklemek istediğim bişey var. Balı normal vermeyin suyla karıştırın ki hayvanın tüyüne gagasına yapışmasın. Bunu tahmin etmişsinizdir zaten suyla karıştırmazsanız ağır gelir gariplerime.

Muhabbet kuşu ballı kraker yapımı makalesi için tıklayınız....

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Moderatör tarafında düzenlendi: