• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

    Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Ronay Ayk

Eski Forumcu
Yetkili Kurucu
Editör
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
2,645
Tepkime puanı
2,704
Puanları
113
Yaş
28
Kuşlarda Ayak Kırılması ve Tedavisi
kuşlarda ayak kırılma.jpg

Evlerde beslediğimiz evcil kuşlardaki en çok başımıza gelen sorun ayak kırılması olayıdır.Genelde hobiciler muhabbet kuşu ayak kırılması nasıl anlaşılır , kanarya ayak kırılması nasıl anlaşılır veya tedavilerini nasıl yaparız konusunda bir çok sorunla karşılaşmaktayız.Muhabbet kuşu ayak kırılması tedavisi olduğu gibi diğer kuşlarda da ayak kırılmalarında tedavileri mevcuttur.İnsanlar ellerini yaptığı gibi kuşlar da bacaklarına bağımlıdır. İnce, zayıf görünen bacaklar yiyecek aramaları gerçekleştirir ve yuvalar yapmak ve yavrularına bakmak için malzemeleri kavrar, kaldırır ve birleştirir. Bacakları düz ve "yapışkana benzer" görünmesine rağmen üç bölüme ayrılır: femur (üst bacak), tibiotarsus (incik) ve fibula (alt bacakların yanları). Kaval kemiği olan tibiotarsus en sık kırılan kemiğidir.

Bu nedenlerle, bir kuştaki kırık ayak büyük endişe kaynağıdır. Sandığımızdan daha güçlü olsalar da bacakları, travma, düşme ve hayvan saldırılarından kolayca kırılabilecek kadar küçüktür. Kuşlar tipik olarak bir ağaçtan veya tünekten düştükten sonra veya kedi gibi bir hayvan tarafından saldırıya uğradığında bir bacağını burkar veya kırar. Bir kuşun küçük boyutlarının yanı sıra, zayıflığa katkıda bulunan ve burkulma veya kırılmaya yatkın bir beslenme yetersizliği gibi altta yatan bir durumu da olabilir.

Kuşlarda Kırık Ayak (Bacak) Belirtileri
  • Bacakta belirgin kırılma / bükülme
  • Tek ayak üzerinde durmak
  • Dengeyi değiştirmeye çalışıyorum
  • Kararsızlık
  • Stres
Kuşlarda Ayak Kırıklarının Nedenleri
Bir kuşta ayak kırılması en yaygın nedeni, bir cismin veya tünekten düşmedir. Diğer bir neden ise hayvan saldırısıdır. Nadir durumlarda, altta yatan iskelet sorunları veya beslenme eksiklikleri kemikleri zayıflatabilir.

Kuşlarda Kırık Ayak Teşhisi
Kırık veya burkulmuş bir bacağın teşhisi kolaydır çünkü tek bacak üzerinde ağırlık taşıyamaz. Bir veteriner tarafından kolayca tespit edilebilir. Bir röntgen, potansiyel bir kırığı belirleyecek ve izole edecektir.Veteriner hekim, klinik belirtileri görmenin tanısal sürecinin yanı sıra, kuşunuzun çevresini, tipik diyetini, egzersiz alışkanlıklarını ve kuşunuzun kafes arkadaşı olup olmadığını sormak isteyebilir.

Kuşlarda Kırık Ayak Tedavisi
Kuşunuz muhtemelen bir alçıya sahip olacak ve gözlem için bir gece tutulabilir. Kuş ciddi bir ağrı çekiyorsa, veteriner rahatsızlığı tedavi edecektir. Bazı kırıklar, özellikle femurda yerleşmişse ameliyattan fayda görebilir. Bir kuşun bacağının boyutu nedeniyle, sabitleme plakaları gerçekçi değildir.

Kuşlarda Kırık Ayak İyileşmesi
Kırık veteriner tarafından stabilize edildikten sonra, iyileşme 1-2 gün gibi kısa bir sürede fark edilebilir. Ağırlık taşıma 5-7 gün sürebilir. Veteriner, bandajla ilgilenmeniz için sizi gerekli malzemelerle eve gönderecektir. İlk başta, morarma ve ilerleme belirtilerini aramak için haftalık veya iki haftada bir kontroller gerekli olacaktır. Kuşu sessiz ve diğer hayvanlardan uzak tutun.

Kuşlarda Ayak Kırılma Tedavisi Videosu
 
Son düzenleme:
Üst Alt