• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Kuşlarda aviastım ( avi-ast ) Kullanımı

Ronay Ayk

Emektar Üye
Yetkili Kurucu
Mubiş Uzmanı
Avi-ast veya aviastım ilacı muhabbet kuşu ,sultan papağanı , kanarya , hint bülbülü vb kuşlarda solunum yolu hastalıkları için kullanılan bir ilaçtır.
Aviastım kafes kuşlarında özellikle soğuk algınlığına bağlı solunum yolu hastalıkları , astım vb hastalıklarda etkili bir antibiyotiktir.Petshoplarda satılan bu ilaç hafif bir antibiyotiktir.Ayrıca kafes kuşlarının bronchitis, tracheitis, syringitis, lanyngitis ve Mikoplazmoz gibi solunum yolu enfeksiyonlarda, Pasteurellosis, Salmonellosis, Paratifo, pullorum, kolibasillosis ve özellikle papağanlarda psittakoz enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.
aviastım.jpg
Peki aviastım etkili bir ilaç mı

Maalesef ki etkisi düşük bir solunum yolu ilacıdır.Eğer ilerlemiş astım veya kronik solunum yolu hastalığı CRD gibi ağır hastalıkları tedavi etmesi zordur.Bunda daha etkili antibiyotik ilaçlar kullanılmalıdır.Üşütmeye bağlı yada astım başlangıcı vb durumlarda etki gösteren kuşunuzun karaciğerini yıpratmayacak bir ilaçtır.

AVİASTIM NE KADAR VERİLMELİ KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU

Bir hasta kuş için avi astım, orta boy bir suluğa (75-100 cc) 2,5 cc ilave edilir. Her gün suyu değiştirilerek taze ilaçlı su tekrar suluğuna konur. İlaç tatbikatına 5-7 gün devam edilir
.Muhakkak günlük suyu değiştirip ilacı tazelemeyi unutmayınız.

Son düzenleme:

bulut

Çaylak Üye
Merhaba, muhabbet kuşumun videosunu buradan (nasıl atılacağını bilmiyorum) ya da herhangi bir sosyal medyadan size atsam astım başlangıcı mı yoksa astım mı olup olmadığını söyleyebilir misiniz? Veterinere götürmek istedim fakat 100 tl gibi bir ücret aldım. Covidden dolayı maalesef harçlık alamıyorum şu an, öğrenciyim. Eğer yardımcı olursanız çok sevinirim.

Sehmus BAKIR

Emektar Üye
Yetkili Kurucu
Üretici
Merhaba yeni bir konu açarsanız daha net cevaplar alacaksınız..

Üst Alt