• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

    Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Kuşlara Verilen Bitkisel Yağlar

RıdvanPulat

Aktif Üye
Katılım
6 Mar 2021
Mesajlar
69
Tepkime puanı
130
Puanları
33
Kuşlara verilen Bitkisel yağlar

Lipidler kuş diyetinde bulunması esansiyel olan besin Maddeleridir. Kuşların yağ gereksinimi azdır ve pratikte Yağ eksikliğine bağlı bozukluktan söz etmek güçtür. Diyete yağ ilavesi kuşa enerji sağlama yanında, diyetin lezzetini ve diyetin tüketilebilir ligini artırır.

Yağlar konsantre olmuş enerji kaynağı olarak görev yapar. Arahidonik asit ve linoleik asit hücre organelleri ve Hücre membranının oluşumu için esansiyel yağ asitleridir. Linoleik asit yetersizliği metabolik etkinliğin azalmasına, büyümenin gerilemesine, hepatomegaliye, yağ Depolarının artışına ve yumurtlama yeteneğinin azalmasına yol açar. Memelilerde lipogenezis esas olarak yağ Dokusunda ortaya çıkarken kuşlarda lipogenezis karaciğerde meydana gelir. genellikle göç esnasındaki lipogenezis ve kalorigenezisde, ise üreme aktivitesi ve tüy Dökme döneminde görev yapar.

Evcil kuşlarda etiyolojisi tanımlanamayan yağlı karaciğer sendromu görülür. Diyette aşırı yağın bulunması Yağlı karaciğer sendromunun yanı sıra obezite, ishal ve Tüy yağlanmasına yol açar. Bu hayvanlarda kalsiyum gibi Bazı maddelerin emiliminde aksama meydana gelir.Lipid metabolizması için gerekli olan esansiyel yağ asitleri eksikliği karaciğerde yağ infiltrasyonuna neden olur. Esansiyel yağ asitlerinin yetersizliğinde büyümede gerileme meydana gelir ve hastalıklara karşı direnç azalır. Kümes hayvanlarında yüksek karbonhidratlı, düşük Yağlı ve selenyumdan eksik gıdayla ad libitum besleme Karaciğer yağlanması sonucu hemorajik sendromun ortaya çıkmasına yol açar.
Doymuş yağ asitlerinin tüm karbon bağları birbirine tek bağla bağlanmıştır.

Bir tek çift bağ içeren yağlar Monounsature yağ asitleri, iki veya daha fazla çift bağ İçeren yağlar poliansatüre yağ asileri olarak isimlendirilir. Hayvanlar ve kuşlar için primer esansiyel yağ asidi Linoleik asittir. Bu yağ asidi vücutta sentezlenmez, dışarıdan gıdayla alınır.8 Linoleik asit 18 karbonlu olup 2 çift Bağa sahiptir.

Taneli gıda ve tohumlar linoleik asit içerirken ot ve yapraklar linoleik asit ve dokozahekzaenoik Asit içerir. Balık ve diğer su insektleri 20 karbon ve 5 çift Bağ veya 22 karbon 6 çift bağ içeren yağ asitlerine sahiptir. 1,8 Kuşlar için linoleik asit gereksinimi diyetin %1,0-1,5’i kadardır. Tohum bazlı beslemede bu maddenin eksikliği genellikle görülmez.

İşlenmiş gıda alan veya Yağ oranı düşük gıdayla beslenen kuşlarda bu maddenin Yetersizliği söz konusudur. Arahidonik asit bazen esansiyel olabilen bir yağ asitidir ve linoleik asitten sentezlenebilir.

Lipidler kuşa enerji ve esansiyel yağ asitlerini sağlarken yağda eriyen vitaminlerin absorbsiyonuna da ön Ayak olur. Ayrıca lipidler birçok hormon ve eikozanoidLerin prekursorudur.
Çoğu tabi yağ asiti cis formundadır.

Cis formu Demek karbon atomlarının aynı tarafta olması demektir. Yoğun ısı ve hidrojenizasyon ile cis formu trans formuna Dönüşür. Trans formunda karbon atomları farklı taraflarda yer alır. Yağ asitlerinin hem cis formu hem de trans Formu enerji üretimi için metabolize olursa da trans izomerler esansiyel yağ asidi olarak fonksiyon yapamaz.

E vitamini gibi antioksidanlar gıdada yeterli oranda Bulunmadığında gıdanın depolanması esnasında lipid peroksidasyonu hızlanır. Poliansatüre yağ asitleri bakımından yüksek olan gıdaların daha fazla antioksidanla Korunması gerekir. Gıdada antioksidan özelliğine sahip A, C, E ve sarı renkli karotenoid (beta karoten) bulunur. Antioksidanlar oksijensiz radikallerin zararlı etkilerini Önler.
 

Ronay Ayk.

Eski Forumcu
Yetkili Kurucu
Editör
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
2,990
Tepkime puanı
3,363
Puanları
113
Yaş
28
Güzel bir paylaşıl daha yararlı olacaktır teşekkürler kardeşim 🙂
 

Taha

Eski Forumcu
Moderator
Katılım
8 Eki 2020
Mesajlar
2,651
Tepkime puanı
2,778
Puanları
113
Yaş
26
Eline sağlık kardeşim (y)
 
Üst Alt