• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

    Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Kuşlar Neden Korkar? Korkuları Nelerdir?

  • Konbuyu başlatan Kaan Omurtak
  • Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
K

Kaan Omurtak

Yasaklı
Hepimiz bir şeylerden korkarız. Ben korkusuzum diyebilen kimse yoktur. Bu durum insanlarda böyle. Peki kuşlarımızda durum nasıldır acaba? Onlar da bizler gibi bazı şeylerden korkarlar mı? Korktuklarını nasıl belli ederler? Onların korkma sebeplerini nasıl bulabiliriz? Haydi gelin bunları birlikte inceleyelim.

Öncelikle şunu anlamamız lazım: Kuşlarımız evcil de olsa, doğasından koparılmış da olsa ne olursa olsun iç güdülerini kaybetmez. Doğal hayatlarında yaşayan kuşlar için iç güdüleri çok önemlidir. Onların hayatta kalmasını ve avcılardan korunmalarını sağlar. Evlerimiz içinde kuşlarımıza zarar verecek avcılar olmadığı için kuşlarımız tehlike sezdiği her durumda korkabilir ve alarm moduna geçebilir. Bizleri korkutmayan ve günlük rutinimizde olan şeyler onlar için korkunç ve dehşet verici durumlar olabilir. Bu durumda sanki biz de bir kuşmuşuz gibi düşünmeliyiz ve onları korkutan durumları anlamak için empati yapmalıyız. Şimdi ise kuşlarımızın korktuğunu onların çeşitli davranışlarından nasıl anlayabileceğimizi anlatayım.

1. VÜCUT DİLİ
Kuşlarımızın korktuğunu anlamanın en güzel yollarından biri onların vücut diline yani hareketlerine bakmaktır. Korkmuş kuşlar tüylerini vücutlarına yapıştırırlar. Yani kabarmazlar, tüyleri sanki derisine yapışmış gibi olur ve tüy hacimleri azalır. Sultan papağanları ise alarma geçtikleri zaman aşağıdaki gibi ibiklerini dikerler ve saldırganlaşırlar.
DC482E26-5E03-493D-BBDC-86BC2B7C7C5B.jpeg

Kuşlarımız ayrıca korktukları zaman saklanmaya çalışabilir. Bir köşeye girip saklanabilirler. Eğer kafeste yuvalık takılıysa yuvalığa kaçabilirler ve orada saklanırlar.
Aşırı derecede korkmuş kuşlar ise sahibini tehdit edercesine kafasını ileri atarak ısırır. Sultan papağanlarında ise çok sert ısırmayla birlikte tıslama sesi duyulabilir. Bu işaretlerin hiçbiri iyi şeyler değildir ve kuşunuza müdahale etmeye çalışırsanız büyük ihtimalle şiddetli bir şekilde ısırılırsınız ve canınız yanabilir !
Yapmanız gereken şey ise kuşunuz ile aranızda mesafe bırakarak onu sakince konuşma yöntemi ile sakinleştirmeye çalışmaktır. Ayrıca kuşunuzla çok fazla göz teması kurmamaya çalışın. Göz teması kurmak kuşu daha da korkutabilir. Onunla konuştuktan sonra yapmanız gereken şey ise ona sakinleşmesi için bir süre ve alan vermenizdir. Bir süre sonra kuşunuz sakinleşecektir. Ayrıca o sürede kuşunuzun etrafında çok fazla dolanmazsanız iyi olur. Sakinleşene kadar kuşunuza çok yaklaşmamanızı tavsiye ederim.
Başka bir korkma belirtisi ise kuşun sürekli kaçışması ve uçmasıdır. Sürekli uçan, hiç konmayan kuşlar bir şeyden korkuyor olabilir.

2. AVCILAR
Buradaki avcılardan kastımız yabani avcılar değildir. Kedi, köpek, karga gibi avcılar kuşu aşırı derecede korkutabilir. Kuşunuzun kafesini konumlandırırken kafesi güvenli bir yere yerleştirin. Örneğin balkon gibi yerlere yerleştirmenizi önermem. Kargalar bir tehdit oluşturabilir. Ayrıca kuşunuzu hiç bir zaman ne olursa olsun bir kedi veya köpekle birlikte bırakmayın. Eğer evde hem kedi hem de kuş besliyorsanız ikisini mutlaka ayırın ve birbirlerini görmelerini engelleyin. Siz bir aslan ile aynı ortamda yaşamak ister miydiniz?

3. DEĞİŞİKLİKLER
Kuşunuzun kafesinin içindeki veya dışındaki değişimler onu ürkütebilir. Örneğin kafesin yanına renkli bir tablo veya herhangi bir şey asarsanız kuşunuz bundan etkilenebilir.
Bir tavan vantilatörü ya da tavandaki hareketli bir cisim de kuşunuzu korkutabilir. Bu durum kuşunuzu sanki üstünde bir yırtıcı uçuyor gibi hissettirebilir. Dekorasyonda bir değişiklik yaptığınızda kuşunuz korkuyorsa ortamı yeniden düzenleyin.

4. ELLER VEYA ELE ALINMAK
Bazı kuşlar elleri veya ele alınmayı sevmez. Hele ki o eller onların kişisel alanı olan kafeslerinde ise durum onlar için çok korkunç olabilir. Kuşunuzu kafesten çıkarmak istediğinizde veya kafese sokmak istediğinizde onu elinize almayın. Ödül yemleri veya dal darı gibi besinlerle kuşunuzu dışarı çıkmaya veya içeri girmeye teşvik edebilirsiniz.
Ayrıca asla ve asla kuşunuz izin vermediği sürece onu zorla sevmeye çalışmayın, yakalamaya çalışmayın. Bu hareket onu strese sokabilir.

5. UV Işınları
Giydiğiniz renkli ve parlak kıyafetler kuşlarınızı korkutabilir. Kuşlarımız bizler gibi sadece renkleri görmez ve UV ışınlarını da görürler. Renkli resim örneğiyle aynı mantıktır aslında. Çok renkli kıyafetler ve UV ışınları kuşlarımızın gözlerini rahatsız eder ve onu korkutabilir. Eğer kuşunuz çok renkli şeylerden korkuyorsa onu uzaklaştırmak iyi bir fikir olabilir.

6. DEPREMLER
Diğer canlılar kadar olmasa da kuşlarımız da depremlerden etkilenir. Sarsıntı sırasında kuşunuz çığlık atabilir ve korkabilir. Onu konuşarak sakinleştirmeye çalışabilirsiniz.

7. GECE (KARANLIK) KORKUSU
Bu korku daha çok sultan papağanlarında yaygın olmak üzere birçok kafes kuşunda görülebilir. Işıklar kapatıldığında kuşunuz kafes içinde çırpınıyorsa böyle bir korkudan söz edebiliriz. Bunu engellemek için kuşunuzun kafesinin çok yakınında olmamak üzere güçsüz bir ışık kaynağı konumlandırabilirsiniz. Çok güçlü ışık kaynakları da ayrıca kuşlarımızı rahatsız edebilir. Böyle bir durumda da kuşunuzu sakinleştirmek için onunla konuşabilirsiniz.

8. YENİ OYUNCAKLAR
Kafese yeni konan oyuncaklar kuşunuzu korkutabilir. Oyuncağı kuşunuza tanıtmak için öncelikle oyuncakla siz oynayın. Yanınıza gelip oynarsa çok güzel. Eğer yine oynamıyorsa bir süre sonra oyuncağı kafesin dışına asın ve yavaş yavaş tanımasını sağlayın. Korkmamasını sağladıktan sonra kafesin içine oyuncağı yerleştirebilirsiniz.

9. VETERİNER ZİYARETLERİ VE YOLCULUKLAR
Bir yolculuğa çıkmak kuşunuz için korkunç bir deneyim olabilir. Onu rahatlatmak için yol boyunca konuşun ve kafesine bir parça dal darı koyup oyalanmasını sağlayın. Ayrıca kuşunuzu sakinleştirmek için rezene çayı kullanabilirsiniz. Yolculuktan sonra da mutlaka 2 gün probiyotik takviyesi yapın.

Makalenin orijinali İngilizcedir ve Diane Grindol tarafından yazılmıştır. Çeviri ise tamamen bana aittir. İznim olmadan yayınlamak ve paylaşmak yasaktır. Makaleye kendi bilgilerimi de ekledim ve basit bir anlatım tarzı tercih ettim.
Sağlıklı günler dilerim...
 

Ronay Ayk

Emektar
Yetkili Kurucu
Editör
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
2,302
Tepkime puanı
1,852
Puanları
113
Yaş
28
Güzel paylaşım kardeşim ellerine sağlık:)
 

Ronay Ayk

Emektar
Yetkili Kurucu
Editör
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
2,302
Tepkime puanı
1,852
Puanları
113
Yaş
28
Bizler RÜTBELERİ forumu renklendirmek için vermekteyiz.Hak edene de verilir.Gereksiz rütbe tartışmasına veya istemesine kimse girmemelidir.
Buna en başta ben izin vermem.Forumun kuralları vardır.Kimse kafasına göre taleplerde bulunup forum düzeni bozamaz.
KONU KİLİT.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt