• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

    Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Makale Kuşlar için olan çayların yapımları

Şimâl

Eski Forumcu
Moderator
Katılım
19 Kas 2020
Mesajlar
1,071
Tepkime puanı
1,434
Puanları
113
Yaş
14
Kuşlar için olan çayların yapımları
Önemli:
Bu çaylar hasta olmayan kuşlara ayda sadece 1 defa verilmelidir. Hasta ise 2 veya 3 defa verilebilir. Çayı vermeden önce (yaz değil ise) bir süre susuz bırakıp verilebilir. Yazın asla susuz bırakılmamalıdır.


Kekik çayı

Yarım çay kaşığı kekiği 15 dakika temiz suda kaynattıktan sonra soğumaya bırakılır. Daha sonra süzgeçten geçirilerek suluğa koyabilirsiniz. İçine 1-2 damla limon da ekleyebilirsiniz. Üşüten kuşlar için çok etkilidir.

Anason çayı

Yarım çay kaşığı anasonu sıcak suda demleyip verebilirsiniz. Ya da 10 dakika kaynatabilirsiniz. Daha sonra süzgeçten geçirilerek suluğa koyabilirsiniz. Yavru kuşlara verilmemelidir.

Isırgan otu çayı

Yarım çay kaşığı ısırgan otu yaprağı kurutulmamış ise yaklaşık 4 tane olucak şekilde kaynatın. Soğuduktan sonra süzgeçten geçirilerek suluğa koyabilirsiniz.

Rezene Çayı

Yarım çay kaşığı rezene otunu 1 su bardağın da demleyebilirsiniz ya da 10 dakika kaynatabilirsiniz. Daha sonra soğutup demleyip suluğa ekleyebilirsiniz.

Papatya çayı

Yarım çay kaşığı papatyayı 10 dakika kayatıp soğutup verebilirsiniz. 1 su bardağının içine süzgü içerisin de demleyip verebilirsiniz. (Sıcak su şart değil demlemede.) Süzdükten sonra suluğa koyabilirsiniz.

Siyah çay

Yarım çay kaşığı siyah çayı 10 dakika kaynatıp soğumaya bırakın. Demlenip soğuttuktan sonra süzüp suluğa ekleyebilirsiniz.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Benzer konular

Üst Alt