• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Sende Yorum Yap! Kuş beslemeye nasıl başladınız?

BulutFıstık

Aktif Üye
Bende kuşlar ile tanışmamı yazayım. :)
Ben ilkokula giderken halam kuşunu bize vermişti.Mavi renkte olduğu için adını Maviş koymuştuk.Tabi o zamanlar kuşlar hakkında bir bilgim yok,küçük olduğum için sevmek dışında bir ilgimde yok,yemini ve suyunu ver bazen akşamları dışarı çıkart bundan ibaretti.Büyükleriminde pek bilgisi yoktu.
Ben ortaokula giderken maalesef kaybettik Mavişi.Ölmeden önce sürekli öttüğünü çok net hatırlıyorum.Aradan onca yıl geçsede o anı hafızamdan gitmiyor. Kimbilir derdi neydide bize anlatmaya çalışıyordu bilgisiz olduğumuz için el kadar sabinin vebailini aldık diye düşünüyorum hep.Maviş 99 depremini bile görmüş yaşamış bir kuştu. :)

Kuşlara dair ilk tanışmam böyle oldu.Gelelim son tanışmamıza; Geçen şubat ayında kardeşimin arkadaşı kuşlarının yavrularını arkadaşlarına sahiplendirmek istemiş.O zaman kardeşimde birini istemiş.Bize iki yavru fotoğrafı atmıştı. Biri gri renk biri de mavi renk.Mavi rengi Mavişe benzediğinden dolayı istemedik. (Aradan yıllar geçsede annemle hala yad ediyoruz kendisini. :) )
Böylece gri renkli yavru kuş bizim evin yeni üyesi oldu. İyi ki de olmuş.

Esraömer

Aktif Üye
Benim kuşlarla tanışmam ben 7 yaşındayken babamın yolda bulduğu yaralı mavişi bulmasıyla başladı. Annem pek evde hayvan bakmaya sıcak bakan bir insan değildi, mavişi evde istemiyordu. Tüm ev halkı alışmıştı Bi annem alışamadı hayvanında iç güdülerindenmidir nedir oda annemi istemiyordu. Annem odaya girdiğinde hep kafasına tuvaletini yapıyordu. Birgün okuldan geldik evde maviş yok annem kaçtı dedi. (Nice sonra öğrendik annemin bilerek camı açtığını ve bilerek kaçırdığını) Sonrasında da zaten benim çok istememe rağmen eve hayvan aldırmadı. Hep evlenince kendi evine alırsın diyordu ki bende evlendim ve aldım 🤗 4 tane dünya güzellerim var(Çapkın ile Süslü, şapşik ile yakışıklı) . Ahtımda var hemster da alıcam annem fareleri sevmiyorda. 😂

Furknmurat58

Eski Forumcu
İlk hediye gelmişti bir çift besledim yavrusunu almıştım sonra yavrusunu sahiplendirdim herkese sürekli yabruluyorlardı. Sonra iş büyüdü :) Bodruma yuva kurdum sayıyı çoğalttım 4,5 sene üretim yaptım daha sonra iş sebebiyle ilgilenemedim vakit kısıtlandı bıraktım şuan tekrar hediye papağan aldım sonumuz hayır olsun bunlarda yavrulamaya başladılar sürekli yine bir üretime geçiş yaparız ☺

Serkhan79

Eski Forumcu
Moderator
Kıdemli Üye
ben kendimi bildim bileli evimizde kuş hep var. ilk başlarda kanaryalarımız vardı, babam ve arkadaşları kanarya üretiyordu ama kanaryalara bir türlü alışamamıştım. bir gün sokakta bir kuş buldum, aldım eve getirdim. Cinsinin muhabbet kuşu olduğunu da araştırınca öğrendim. Babam kanaryaların sesini bozacak diye diğer odada beslememe izin verdi. Yıllar sonra babam kanarya beslemeyi bıraktı, tabi bende ortaokul çağlarına gelmiştim. Eşten dosttan muhabbet kuşu toplayarak üretime başladım. Sayı artınca babamın da desteği ile çift sayımızı arttırdık ve üretimhane kurduk. Yaklaşık 4 sene sonunda bazı talihsiz olaylar sonucu muhabbet kuşu üretimini sonlandırdık ancak içimdeki muhabbet kuşu aşkı hiç bitmedi. Çiftlerin birbirine olan desteği, sevgisi ve yavruların büyüme aşamaları beni tekrar üretime çekti. Sonunda 2,5 sene önce tekrar muhabbet üretimine başladım. Bu hobinin hiçbir zaman ticaret tarafında olmadım. Etrafımdaki konu komşu ve akrabadan hiç kuş esirgemedim, kim istiyorsa (özellikle ufak çocuğu olanlara) hediye ettim. Amacım kendimde olduğu gibi çocuklara hayvan sevgisini aşılamaktı. Kuşlardan edindiğim paraları yine onların daha iyi şartlarda yaşamasına harcadım ve öyle de devam edecek.

İçinde hayvan sevgisi olan herkese selamlar.

Taha

Eski Forumcu
Moderator
Benim kuşlarla tanışmam ben 7 yaşındayken babamın yolda bulduğu yaralı mavişi bulmasıyla başladı. Annem pek evde hayvan bakmaya sıcak bakan bir insan değildi, mavişi evde istemiyordu. Tüm ev halkı alışmıştı Bi annem alışamadı hayvanında iç güdülerindenmidir nedir oda annemi istemiyordu. Annem odaya girdiğinde hep kafasına tuvaletini yapıyordu. Birgün okuldan geldik evde maviş yok annem kaçtı dedi. (Nice sonra öğrendik annemin bilerek camı açtığını ve bilerek kaçırdığını) Sonrasında da zaten benim çok istememe rağmen eve hayvan aldırmadı. Hep evlenince kendi evine alırsın diyordu ki bende evlendim ve aldım 🤗 4 tane dünya güzellerim var(Çapkın ile Süslü, şapşik ile yakışıklı) . Ahtımda var hemster da alıcam annem fareleri sevmiyorda. 😂
Evlenince kendi evine alırsın lafı anneler arasında bir şifre galiba bizimkinde de var 😂 bizimkinde gerçi astım var rahatsız oluyorda odanın birini onlara vererek sorunu çözdük

Esraömer

Aktif Üye
Evlenince kendi evine alırsın lafı anneler arasında bir şifre galiba bizimkinde de var 😂 bizimkinde gerçi astım var rahatsız oluyorda odanın birini onlara vererek sorunu çözdük
Aynen hocam yaa bizim annenin Bi sorunu yok ama yok tüğ kıl oluyormuş yok heryere tuvaletini yapıyormuş hep Bi bahane ama bekarlığın acısını çıkartıyorum evim bu gidişle hayvanat bahçesi olcak eşimde pek sıcak bakmıyordu ama yavaş yavaş alıştırdım önce balık, sonra kuş, kedi derken şimdide bahçemize köpek sahiplenicez 😂 farklı planlarımda var zamanla köye bile taşınabilirim oğlumda ben gibi hayvan delisi Allahtanda onu kullanıyorum biraz 😂

Sündüz

Müdavim
5 6 yaşlarında felanken babam iş yerindeki bi abladan getirmişti bir tane kuş sürekli konuşuyordu ilk kuşum o olmuştu sonra bi şehir değiştirdik bilinçsizce öldü kuş baya zaman geçti aradan anneme koltukları kirletmeme sözüyle bir kuş aldırdım 10 yıl sonra yeniden başladım kuş bakmaya 😂 oda 3 4 aydır bizimle, artık çocuğum gibi görüyorum kuştan öte küçük hanımı 20211102_171958.jpg 🙃