• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Sende Yorum Yap! Kuş beslemeye nasıl başladınız?

Ronay Ayk

Eski Forumcu
Yetkili Kurucu
Editör
Merhaba arkadaşlar herkesten kuş besleyemeye nasıl başladığını ANLATMASINI BEKLİYORUM!

Ben ilk olarak kuş beslemeye babamın getirdiği kuşlarla başladım.İlk yavruları o zaman aldım.Daha sonra üretim yapmaya başladım 2009 yıllarında , sonra tepeli jumbo üretimine başladım....Kısacası çocukluktan beri kuş besliyorum :)

Sizler nasıl tanıştınız ?

Süleymano

Paylaşımcı
Kıdemli Üye
Ben 2002 de basladim abi tabi ozman ufaktim hayal meyal bir abi vardi babam onla getiriyordu farkli farkli kuslar. Ozman sevgim basladi sonra 2008 yilinda tekrar kusum vardi egittim uretimede 2010 yilinda basladim. Yani hayatimin her evresinde vardi. 2003 senesindede yolda yarali kirlangic bulup sinekle besleyip tedavi edip 2 hafta icinde ucurmustum. Kucagima tutunuyordu ozmanlar kahramanmarastaydik yimpas diye alisveris merkezi vardi. Disarda beraber oyle geziyorduk. Canim kirlangicim. Gidince cok üzülmüştüm. Saldim bahceye biraz uctu tokezledi sonra aldim bidaha koydum bi uctu elektrik teline sonra bana bakti goz goze geldik sonrada ucarak gitti tesekkur eder gibiydi. Ah zaman cok zalim ya...

Soner

Müdavim
Kıdemli Üye
Benim hikayemde küçük yasta komşumuzun bana köyden getirdiği bi arap bülbülü yavrusu hediye etmesiyle basladı o gün bu gündür evimizde hep kuş olmuştur bi dönem çiftimizde vardı hic ilgilenmeden sadece yem ve su baska bi bilgimizde yoktu zaten simdiki gibi ama ona ragmen 3 tane yavru almıştık :) yavruları yegenlerime hediye etmiştik dişi kuş kaçtı erkekte ölünce çift beslememiz son bulmuştu daha sonrasında hep tek kuşumuz oldu bir dönemde çift kanarya besledik ama bunların hiçbirinde bu kadar ilgim alakam yoktu çünkü hep okul iş süreçlerinden sehir dısında cok kaldım evden ayrı ama son bir kac senedir üstüne aşırı düşüyorum bilgi sahibide oldukça daha da cok ilgilenip seviyorum suanda da bildiğiniz gibi fıstıgımızın sorumlulugunu üstlenmiş durumdayız hayat onlarla güzel beslemeye bakmaya devam

MERVE

Müdavim
Editör
Bende küçük yaşta teyzemle beraber eminönünde bir kuşçuda mavi muhabbet kuşu görmüştüm ve görür görmez resmen kanım ısınmıştı. O gün o mavi kuşu aldık. O zamanlar benim lakabım maviş idi ona da bu sebepten maviş koymuştum. Kuşu yakından görenler tam kendine benzeyen bir kuş seçmişsin derlerdi. Daha sonrasında yanına eş almakla bu serüven devam etti. 😊

Sehmus BAKIR

Eski Forumcu
Yetkili Kurucu
Üretici
Ben dünyaya gözümü açtım karşımda kuş gördüm 😂abimin sultan papağanı varmış ben doğarken sonrasında ölmüş ☹ anne annemin muhabbet kuşları vardı çift daha ben 6 yaşında iken beraber yemini ve suyunu değiştirirdik 😊Annemin demesine göre o çift kuşlar 11 yıl yaşamış eşlerden biri ölünce ertesi gün diğeri de öldü😢 sonra Anne annem bir çift daha aldı.yillar geçti anne annemin evinde hiç kuş eksik olmaz o kaçırdıkca ben ona yolluyorum 😂neyse üretime nasıl geçtim onu anlatayım 2006 ben yeni evlenmişim balık üretimi yapıyorum o sırada bir abimiz petshop açmış bana gel yanıma takıl dedi bir gün yine oraya gittim ordan babacik diye ses duydum yeşil bir muhabbet kuşu konuşup konuşup duruyor onu aldım eve götürdüm bir zaman sonra ölse çok uzulcem diyerek yavrusunu alayım dedjm 4 tane eş değiştirdim çapkına en sonunda parçalı iri bir Çekoslovak ile eş tuttu hep 5 yavru veriyordu çok verimli bir çift çevreme hep dağıttım hatta liste yapmıştım sıraya koymuştum insanları 😂 neyse kendime ayırmaya başladım yavrulardan hikaye böyle başladı soyu hâlâ bende devam eden çapkınin şuan tepeli torunları var ve yakında inşallah Jumbo tepeli torunu olacak 🙏benim hikayem kısacası bu kadar arkadaşlar iyiki çapkını tanımışım çünkü onun sayesinde bu forum sitesini ve sizleri tanıdım 😊

Taha

Eski Forumcu
Moderator
Ben küçükken babam eve kanarya, saka getiriyordu. Benim aklım başımda değildi daha annemler nasıl bakıyordu nerde yanlış yapıyordu bilmiyorum ama fazla yaşamıyorlardı. Ortaokul-lise çağında ben sürekli civciv büyütüyordum büyüyünce köye yolluyordum. Köye gidincede sabahtan akşama oturup tavukları hindileri izliyordum 😂 insanlara kedi mi köpek mi diye sorulur ama bende kuşları çok seviyorum. Kumru olsun karga olsun her çeşidini severim. Eski evde de bir çift kumru vardı her sene yavru yaparlardı balkona bahar zamanı. Yem su koyduğumuz için alıştılar sanırım onlarda rahatsız olmuyordu bizden. Biz balkonda otururken anne gelip yumurtasına oturuyordu. Uniden mezun olduğum zaman iş aradığım zamanlar Muhabbet kuşuna merak saldım videolarını izliyordum, instagramda falan üreticilere bakıyordum. Birgün birisinin Instagram'da yavru sattığını gördüm. Evdekilere birşey demeden kuşu aldım eve getirdim. Belki istemezler dedim benden fazla kuşla yatıp kalkmaya başladılar. Bu şekilde bende de bu sevda başladı. 😁

Şimâl

Eski Forumcu
Moderator
Benim de küçük yaşlarımda başladı :p sanki çok büyüğüm de. Tam net hatırlamıyorum ama ama 7-8 yaşındayken babam bir tane mavi renkli oldukça vahşi bir muhabbet kuşunu kedinin elinden kurtarmış. Kafesini felan almış getirmişti. Elimizi ısırıp duruyordu. Yaklaşık 1 hafta içinde maalesef ölmüştü :( büyük bir kuştu zaten aslında. Ama ölmesini hiç istemezdim. Daha sonra 2 sene oluyor. Kuki adında dünya güzeli bir kızım vardı. Kendi isteğimle sahiplenmiştik. 3 sene birlikteydik. Hiç hasta olmadı son senesinde çok uğraştık iyileşsin diye ama maalesef 2 hafta boyunca veteriner de kaldı. Daha sonra kaybettik :(. Bubi de şimdiki dostum. Onunla da inşallah ömrüm boyu yaşarım. Yani çok aralıklı olsa da şuana kadar hep vardı hayatımda.

Eylül

Eski Forumcu
Teknik Ekip
Çok olmadı benimki :D 2. sınıftaydım, okulun ilk günüydü. Eve geldim bir baktım aa maviş :D Tabii petshopcu sırf sakat diye satmak istememiş annemlere, annem de inadına almış. 😂 Ucuza satmışlar mavişimi :( Her neyse ben tabi küçüktüm, 3 yıl onunla birlikteydim. Biraz büyüsem çocukluğum onunla geçti derdim fakat hala çocuğum :) 5. sınıfta ise annemlere yalvar yakar Limonumu aldırdım :D tabii ilk 10 gün çok güzeldi fakat sonra sıkılmış gibi olmuştum. Ama kıyamadım eskisi gibi bakmaya başladım. Sanki mavişimin yeri, limon gelince unutuldu gibi. 😂 İkisini de çok seviyorum, inşallah ikisi de hatta tüm kuş sahiplerinin kuşları ölmez. Şuan Allah nasip ederse 7. sınıfa geçeceğim, tüm ömrüm boyunca benimle kalırlar inşallah :) Ayrıca 1-2 ay önce çok fazla yağmur yağarken balkonumuzda bir güvercin bulduk, tir tir titriyordu. Hemen eve aldık ve biraz kırmızı mercimek, ılık su koyduk önüne ve havluya sardık. Bulabileceğimiz en büyük koliyi bulduk evden ve koyduk içine. Güvercin bakan tanıdığımız vardı, ona ne yapacağımızı sorduk. Güvercinin cinsini hatırlamıyorum fakat hatırlarsam yazarım :) ben tabii durur muyum hiç? keyfi yerine gelince elime aldım şöyle bi mutfağı gezdirdim 😂 kafasını salladığı için gülüyordum, olacaklardan haberim yoktu. Bir anda uçmaya çalışmaya başladı ben korktum tabi hemen koliye koştum😅 Adını da 'Guk' koymuştuk 😁 2 gün sonra güvercin bakan tanıdığımıza verdik, sonra haber bile alamadık. Beni en çok üzen şey de bu. :( Yazı çok mu uzun oldu sanki 😂

Son düzenleme:
Üst Alt