• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

    Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Küba İspinozu (Tiaris canora)

İspinozcu Hüseyin

Aktif Üye
İspinoz Uzmanı
Katılım
19 Mar 2019
Mesajlar
41
Tepkime puanı
1
Puanları
0
Yaş
1017
Küba İspinozu


•Genel Özellikleri

İsminden de anlaşılacağı gibi bu kuşların anavatanı Küba’dır. Ortalama boyları 9 cmdir ve ağıkları 6-7 gramdır. Küçük fakat çok hareketli kuşlardır, 100 cmlik  kafes bir çift için idealdir. Grup halinde bakılmaları durumunda iki erkek kesinlikle aynı ortamda bulunmamalıdır. Sonucu birisinin ölümü ile sonuçlanır.•ÜretimKüba ispinozlarında cinsiyet ayrımı çok kolaydır. Erkeklerin yüzlerindeki sarı maske daha geniş ve canlıdır. Yuva seçiminde sepet yuva ya da ispinoz yuvaları idealdir. Yuva malzemesi olarak diğer ispinoz türlerinde olduğu gibi hindistan cevizi lifi, uzun kurutulmuş otlar ve hayvan kılları kullanılabilir. Dişi yumurtaya yatmaya başladıktan sonra rahatsız etmek pek sağlıklı olmaz, ortamın mahrem olmadığını düşünerek kuluçkayı yarım bırakabilir. Ortalama üretim sıcaklığı 22 derecedir. Dört yumurta yapan dişi, 14 gün boyunca kuluçkada yatar. Kuluçka esnasında canlı yem vermek, çifti tekrar üremeye teşvik edeceği için verilmemelidir. Yavrular çıktıktan sonra yumurta maması vererek gelişimlerine destek sağlayabilirsiniz.


•Yazarın Yorumu

Genel açıklamalar kısmında belirttiğim gibi, iki erkek kesinlikle aynı ortamda bakılmamalı. Üreme dönemi geldiğinde babanın acımasızca kendi erkek yavrusuna saldırdığına şahit oldum. Bu bahsettiğim olay 10 m2 lik bir kuşhanenin içinde gerçekleşti. Maalesef bu sebeple kuşlarımı kaybettim.

Ben Avustralya ispinozları ile birlikte besliyorum ve aralarında hiç problem olmadı şimdiye kadar. Aynnı salmada hepsinden yavru almayı başardım.

Paylaştığım resimlerin tamamı kendi kuşlarıma aittir. İstenildiği gibi kullanılabilir.

İspinozcu Hüseyin  


 

Ronay Ayk.

Eski Forumcu
Yetkili Kurucu
Editör
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
2,859
Tepkime puanı
3,218
Puanları
113
Yaş
28
Teşekkürler bu paylaşımlarınız üyelerimiz için çok değerli...
 

Şehmus BAKIR

Eski Forumcu
Yetkili Kurucu
Üretici
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
3,962
Tepkime puanı
3,665
Puanları
113
Yaş
37
:up: bilgi ve paylaşım için teşekkür ederiz :)
 
Üst Alt