• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

  Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
  Sizde ailede yerinizi alınız...

Kıvırcık Muhabbet Kuşu Mutasyonu

Ronay Ayk

Emektar
Yetkili Kurucu
Editör
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
2,144
Tepkime puanı
1,580
Puanları
113
Yaş
28
Kıvırcık Muhabbet Kuşu Mutasyonu
Ülkemizde bir dönem çok popüler olan kuşlardan biri kıvırcık muhabbet kuşu , ülkemizde eskisi gibi popüler bir tür artık değildir.Diğer birismi " Whipper "olan bu muhabbet kuşudur. Bu bir tür değil, muhabbet kuşları arasında çok nadir görülen bir mutasyon. Bu mutasyonun ilk vakası 1966'da bildirildi, söz konusu muhabbet kuşu iki İngiliz şov muhabbet kuşunun yavrusuydu.

Kıvırcık muhabbet kuşu mutasyonu özellikleri
 • Kuşların komik görünümünün, resesif (çekinik) bir gendeki mutasyonun sonucu olduğu söyleniyor . Bu, her iki ebeveynin de "mutasyon geni" taşıdığı ancak bunu başkasına aktarmadığı takdirde normal görünümlü yavrular doğuracağı anlamına gelir. Sadece her iki ebeveyn de bunu ilettiğinde, "mutasyon geni" aslında yavru kuşta görünür olacaktır.

 • Mutasyon, fiziksel büyümedeki bozulma ve kısa yaşam süresi nedeniyle bazen "Muhabbet Kuşu Down Sendromu" olarak adlandırılır . Çoğu muhabbet kuşu, 12 aylık olmadan önce tamamlayıcı hastalıklara yenik düşer

 • Üreticilerin çoğu kıvırcık muhabbet kuşunu yetiştirmek istemez.Sebebi ise bu kuşların aslında bir tüy hastalığı olmasıdır.Bu yüzden bu şekilde yavru veren çiftleri
  eşe atıp üretime katmazlar.

 • Normal görünümlü bir bebek olarak başlar, ancak tüyler büyümeye başladıkça bu durum değişir. Normal bir muhabbet kuşunun tüylerinin büyümesi durmaktadır.Kıvırcık muhabbet kuşlarında tüyler bukleler halinde büyümeye devam edecektir. Yürüme vb bir çok soruna sebep olacaktır.

 • Normal muhabbet kuşları kadar uzun yaşamazlar (sadece 2-12 ay yaşarlar): kısa yaşamın nedeni , kuşun sürekli tüy büyümesini desteklemek ve aynı zamanda tüylerini korumak için yeterli beslenememesidir . vücudunun geri kalanı canlı.Çoğu tünekte, tırmanmakta, taranmakta ve uçmakta güçlük çeker ve şiddetli kas kaybına uğrayabilir (bu nedenle Down Sendromuna atıfta bulunulur). Normal muhabbet kuşlarından gözlerinin farklı bir şekle sahip olduğu ve daha farklı ötüşler sesler çıkardığı söylenir .

 • Daha besleyici bir diyet sağlamak muhabbet kuşlarının ömrünü uzatabilir , ancak ne yazık ki yine de uçamazlar ve hatta normal şekilde tüneyemezler.Çoğu gün boyu yemek tabağına oturur. Hızla değişen bedenlerine ayak uydurmak için sürekli yemek yemeleri gerekir.

 • Tüyler ayrıca muhabbet kuşlarının yüzünü ve gözlerini kaplar, bu da onların normal görmelerini imkansız hale getirir ve ayrıca yemeyi engeller. Bu nedenle bazı insanlar, muhabbet kuşlarının görebilmesi ve yemek yiyebilmesi için tüyleri, özellikle de başın etrafını kesmeye karar verir. Bu çok tehlikeli bir iş olabilir.

 • Tüy döktükten sonra bile, yeni tüyler eskisi gibi yeniden büyür : çok uzun ve kıvırcıktır.

 • Bu kuşların son derece kısa yaşamaları gerçeği olmasaydı , alışılmadık görünümleri nedeniyle muhtemelen evcil hayvanlar olarak oldukça popüler olacaklardı.
Kıvırcık Muhabbet kuşu Mutasyon Videosu

Bu yazıdan sonra başka siteler açacaklar kopyala yapıştır yapacaklar.Telife tabidir.İzinsiz paylaşılamaz.
 
Son düzenleme:
Üst Alt