• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Keten Tohumu

Taha

Emektar
Yazar
Kıdemli Üye
Keten Tohumu
IMG_20210106_220609.jpg
Keten tohumu kahverengi, uzun biçimli sert kabuklu yağlı bir tohumdur. Eski zamanlardan beri yağ ve lif bitkisi olarak yetiştirilmektedir. %24 protein, %22 karbonhidrat, %10 selüloz ve %31 yağdır.
Doğal bir lif kaynağıdır. Kuşların sindirim ve solunum sistemlerini düzenler. Kuşlarda kabızlığı engeller.
İçeriğindeki mukus sayesinde iç organların korunmasını ve tüylerin parlak olmasını sağlar. Protein oranı yüksek bir tohumdur. Sert kabuklu bir tohum olduğu için genelde yemde yenilme oranı düşüktür. Yem karışımlarında %2-3 kadar kullanılabilir. Fazla verilmesi kuşun yağlanmasına ve tüye girmesine sebep olabilir. Kızıştırıcı bir tohumdur. Kuşların hızlı eşe gelmesi için belirttiğim oranlarda yeme eklenebilir. Omega 3 ve omega 6 yağları bakımından zengindir. Magnezyum deposu bir tohumdur.
Keten tohumu besin değerleri şu şekildedir;
IMG_20210106_222334.jpg
IMG_20210106_222400.jpg

Son düzenleme:

Sehmus BAKIR

Emektar
Yetkili Kurucu
Üretici
Bu tohumu yiyen kuş var mı 😅 aslında çok iyiymiş ama tadı mi güzel değil acaba bilmiyorum kuşlarım yemiyor hatta kanarya ürettiğim zamanlar da yemiyorlardi kanaryalar 😫paylasim için teşekkürler kardeşim

Taha

Emektar
Yazar
Kıdemli Üye
Bu tohumu yiyen kuş var mı 😅 aslında çok iyiymiş ama tadı mi güzel değil acaba bilmiyorum kuşlarım yemiyor hatta kanarya ürettiğim zamanlar da yemiyorlardi kanaryalar 😫paylasim için teşekkürler kardeşim
Teşekkürler abi. Büyük ihtimal kabuğu zor ayiklandigi icin. Elimde yedirirken bakıyorum en son onu yiyor. Yerkende darıya göre daha çok uğraşıyor.😅

Üst Alt