• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

    Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Kanarya Türleri ve Çeşitleri

Şehmus BAKIR

İkon Üye
Yetkili Kurucu
Kurucu Üye
Üretici
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
13,453
Tepkime puanı
17,624
Puanları
113
Yaş
39
Kanaryalar kendi aralarında gruplara ayrılır.Bunlardan bir kaç tanesini sıralayalım.

1.IRK KANARYALARI
*Gloster Kanaryası

Gloster kanaryasının kökenleri İngiltere’nin Gloncestershire kentine dayanır. 1920’lerde üretimine başlanan bu kanarya türü Corona ve Consord olarak iki cinsi kapsar. Coronaların baş kısımlarında yüzlerini kapatan kabarık tüyler bulunur. Consordlar da ise bu başlık yoktur. Ama tüm Gloster kanaryaları tombul bir vücuda ve kabarık tüylere sahiptirler. Çok iyi ötemeyen ve genellikle sarı renk olan bu kanarya türünün uzunluğu ancak 12 santimetreye ulaşabilir. Yaşam süreleri ise 10 yıl kadardır.

*Lizard Kanaryası
Lizard kanaryası, en eski kanarya türlerinden biridir. İngiliz kanaryalarından biri olan bu cinsin en dikkat çeken özelliği lekeli tüy yapısıdır. Bedenlerini kaplayan tüylerdeki sarı üzerine koyu renk, sık desenli lekelerinden dolayı bu kuşlara “kertenkele” lakabı takılmıştır. Lekelerin yapısı ve rengi esas alınarak bu kuşlar Golden ve Silver olarak iki sınıfa ayrılır.

*Yorkshire Kanaryası
Kanaryaların genel olarak bilinene ya da bilimsel olarak geçen adı ise Serinus Canaria’dır. Yorkshire kanaryanın ana vatanı ve kökeni İngiltere’ye dayanmaktadır. 1850’li yıllarda İngiltere’de melezlenmeye başlamıştır ve daha sonra üretimine devam edilmiş bir kanarya türüdür. Kanarya türeleri arasında Yorkshire kanarya renk ve şekil sınıfında yerini almaktadır. Yorkshire kanaryalarının yaşam ömürleri yaklaşık olarak 10 yıl olarak bilinmektedir. Üretimleri zor olduğundan ve bu kanarya türünün yavrularının bulunması zor bir durum olduğundan değerli artmaktadır.

*Crest Kanaryası
Crest kanaryalar oldukça iri, gösterişli, aynı zamanda pahalı kanaryalardır. iki tipi vardır, Crested şapkalı ,crestbred şapkasız,crested'in şapkası oldukça büyük olmalı ve bu tepe gözleri, gagayı örtmeli, enseyle düz bir şekilde birleşmelidir. crestbred kafa oldukça geniş, yassı ve belirgin kaşları olmalıdır.Boyun kısa ve vücut dolgun olmalıdır,uzun ve ipeksi,yumuşak tüyleri olmalı, kuyruk talazları ve horoz tüyleri görünmelidir, ayaklar kısa baldırlar gözükmez, duruş yarı dik 45 derece olmalıdır. Boy ise en az 17 ömürleri yaklaşık 15 yıl kadardır.

*Norwich Kanaryası
İngiltere kökenli kanarya türlerinden biri olan Norwich kanaryası da diğer popüler İngiliz kanaryaları gibi 19. yüzyılda üreticilerin dikkatini çekmiştir. Boyları ortalama 16 santimetreye ulaşan bu kuşların Gloster kanaryaları gibi şapkaları olmasa da gözlerini örten başlık kısımları bulunur. Bu nedenle göz sağlığının korunması açısından bu tüylerin kesilmesi önerilir. Norwich kanaryalarını en belirgin özelliği fazla hareketli olmamalarıdır. Tembel lakabını ile de anılan bu kanarya türü şişkin bir gövdeye sahiptir.

*Alman Tepeli Kanaryası

Tepe başın şeklini alan oval biçimdedir. Merkez nokta tepenin ortasında. Gözler görünür. Ensede hiç boşluk bulunmamaktadir.Kuşlar renk kanaryalarının taşıdığı tüm renklerde olabilir. İnce tüy ve kalın tüy olabilir, fakat parçalı renkli olamaz. Üzerinde taşıdıkları rengin tüm özelliklerini göstermeleri istenir. Taşıdığı renk vücuda eşit dağılmış (homojen) olmalıdır.Kuşun tipi ve şekli renk kanaryaları ile aynıdır. Yani hafif geniş gövde, düzgün bir sırt, önden bakılınca arkaya doğru çok az incelerek giden bir vücuda sağlam bağlı bir kuyruk ve çaprazlanmadan duran sağlam kanatları vardır. Boy: en az 13.5cm en çok 14.5cm olmalıdır.

*Belçika Kamburu Kanaryası
Belçika kamburu;kanarya cinsleri içinde çok yaygın olarak yetiştirilmese de en eski bilinen türlerden birisidir.Bu tarih Belçika’da 1750’li yıllara,İngiltere’de 1830’lu yıllara kadar uzanır.
En önemli özelliği anatomik yapısından kaynaklanan kamburluğudur.Bu duruşu Scotch Fancydeki gibi dairesel bir eğriliği değil,daha çok bir pipoyu veya 7 rakamını andırır.Boy uzunluğu 17 santim olup,bunun üçte biri kamburunu oluşturabilmelidir.Baş ve boynunu ileriye veya aşağıya doğru hareket ettirdiğinde,yılan vari başı arkadan görülmemeli,sırt ve kuyruk bir düzlem halinde olmalı,omuzlar yüksek,kanatlar sıkı bir şekilde vücuda iyice yapışmalıdır.Bu show durumunu hafif eğik duran ayakların tüneğe basışı sağlar.

*Fine Fancy Kanaryası
Ufak cüsselerine kıyasen son derece sağlam, sağlıklı, kolay üreyen ve yavrusuna en iyi derecede bakan kanarya ırklarından birisidir. yuvarlak bir kafa, belirgin bir boyun, kısa küt kuyruk ve sırtta çaprazlanmayan, düz inen kanat ucu istenir, 45 derecelik açıyla tünekte durması da aranan boyları 14 cm ve yaşam ömürleri yaklaşık 12 Yıl kadardır

*Türk Kıvırcık Kanaryası
Türk Kıvırcığı Adından Anlaşıldığı gibi ülkemize has bir türüdür. 2009 yılında Manisa ilinde yapılan bir toplantı ile yetiştirilmesi onaylanmış ve Kanarya severler tarafından üretilmiştir. Sarı renkli Kıvırcık tüylere dik duruşu ile beğeni toplamıştır. Ortalama yaşam süreleri 12 ile15 yıl kadardır.North Hollondis ve Parizyen olarak da Adlandırılan bu Kanarya süs kanaryası olarak da görülmüştür. Çeşitli renkleri vardır düz sarı, gri-beyaz, sarı-yeşil gibi renkleri sık görülenlerdir. Ötüm olarak da güzel bir kanaryadır. Türk Kıvırcığı Irk Kanarya Kategorisinde Yarışır. Hareketli olmalarından dolayı kafes ebatı en az 60cm olmalıdır. 60 derecelik bir duruşu olması gerekir

images (52).jpeg


2-ÖTÜM KANARYALARI
*Malinua Kanaryası

En çok ötüşü ile tanınan kanaryalardan birisidir. Hatta bazı ülkelerde Malinua kanaryası için ötme yarışmaları düzenlenir. Bu kanarya, yaklaşık olarak 16 cm’ye ulaşabilen bir kuştur Vücudunun üst kısmında koni şeklinde olan gagası ve diğer kanaryalardan keskin olarak bazı ayırt edici özellikleri bulunur. Gözleri parlak siyah ve baş yapısı küçüktür. Tüyleri değiştiğinde ve heyecanlandığında üst kısmı yükselir. Yumuşak bir tüy yapısı bulunmaktadır ve bu tüyler sarı ile beyaz arasındaki tonlardadır. Ömürleri yaklaşık 10 yıldır

*Harz Roller Kanaryası
Harz Roller kanaryası bilinen en eski kanarya türleri arasında yer alır. Almanya’da keşfedilen bu kuşlar, güzel sesleri ile nam salmışlardır. Fakat bu kanaryalar çok fazla ötmezler. Zaten öttüklerinde de yüksek bir tını yerine, kısık ve buğulu bir ses duyulur. Gagaları kapalıyken öten Harz Roller kanaryalarının rengi baskın olarak sarıdır. Fakat bu kanarya türünün ayırt edici fiziksel özelliği başlarında ve sırtlarında koyu renk lekeler ile beneklerin bulunmasıdır. Ayrıca Harz Rollerların boyları ve kuyrukları uzun olur.


*Timbrado Kanaryası
İspanyol Timbrado kanaryalarının ötüşleri on iki notayı içermektedir. Şarkılarının parlak, ahenkli ve metalik sesler olduğu söylenir. Her ne kadar ötüşleri gürültülü olsa da , törpüleyici veya tiz olmayıp notaların değişik kombinasyonunu içermektedir. İspanyol Timbrado kanaryalarına şarkı söylemesi öğretilebilir.Bu kanaryalar banyo yapmaktan çok hoşlanırlar ve her ne kadar içeride tutulsalar da , hava sıcaklığının yeterince ılık olduğu durumlarda dışarıda tutulabilirler.Bir çok İspanyol Timbrado kanaryaları büyüdüklerinde boyları 5 inchin çok az üstündedir. Genellikle hafif gri karışık yeşilimsi renkli sıkı tüylere sahiptirler. Sarı, beyaz, alaca ve tarçın renkleri de mevcuttur. Birçoğu diğer kanaryalarda bulunan “boru gövdeli kuyruk” tipinin aksine “balık kuyruğu” şeklinde kuyruğa ve daha kısa bacaklara sahiptir.Ömürleri yaklaşık 12 yıldır

images (51).jpeg


3-RENK KANARYALARI
*Yeşil Sarı Kanarya

Yeşil renkte olan kanaryalar hafif yeşil, oranj bej, kızıl bronz, yeşil ve kula renklerine sahip olabilmektedir.

*Kahverengi Seri Kanarya
Kahverenginde olan kanaryalar kızıl kahve, alacalı seri, kırmızı alaca ve gümüş kahve renkleridir.

*Beyaz Kanarya
Beyaz renkte olan bu kanaryalar dominant beyaz, recessive beyaz, kırmızı oranj ve lipochrome seri renklerinde olabilmektedir.

*İsabel Seri Kanarya
Çapraz eşleştirme sonucunda elde edilen bu cins kanaryalar kırmızı isabel, oranj isabel, altuni isabel ve gümüş isabel renklerine sahiptir.
images (50).jpeg

Dikkat: Bu yazı kafeskuslari.com'a aittir. İzinsiz paylaşılamaz.
 
Son düzenleme:

Bahar Y.

İkon Üye
Mod Yöneticisi
Kıdemli Üye
Katılım
9 Haz 2021
Mesajlar
9,026
Tepkime puanı
10,396
Puanları
113
Yaş
18
Benim çok küçükken tepeli sarı kanaryam vardı kuş seven amcam hediye etmişti, o kadar tatlı o kadar şirin bir kanarya görmedim hayatımda, ama tepesi sarı değildi kendisi sarı saçları gloster kanaryanın rengiydi, aklıma geldi yine Şinasi🥺 uzun zaman bizle yaşamıştı daha sonra aramızdan ayrıldı maalesef ağlaya ağlaya babamı taa işten getirtip arka bahçeye gömmüştük 😔 konuyla çok alakasız oldu ama aklıma geldi
 

Benzer konular

Üst Alt