• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

    Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Ronay Ayk

Emektar
Yetkili Kurucu
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
1,500
Tepkime puanı
526
Puanları
113
Yaş
27
Kanarya Kuşu Ne Yer

Kanarya evlerde en çok beslenen evcil kuş türlerindedir.Güzel ötümü ile kulaklarımızı mest eden bu kuştur.Peki bu kuş türünü aldığımızda aklımıza ilk gelen kanarya kuşu ne yer olur.Kanarya kuşu aslında bir ispinoz türüdür.İspinozların yediği her şey verilebilir.Ama kanarya ne yer aslında uzun uzadıya açıklanması gereken bir konudur.Meyvelerden sebzelere , tohumlara kadar birçok yiyeceği kanarya yiyebilir.Kanarya kuşu beslenmesinde akla bir çok soru gelebilir.Kanarya kuşu hangi meyve ve sebzeyi sever , hangi tohumları yer gibi...
kanarya kuşu ne yer beslenme.jpg
Kanarya kuşu için meyveler ve sebzeler, kanaryanızın diyetinin yaklaşık yüzde yirmisi olmalıdır.Kanarya Elma parçaları ,Çekirdeksiz kirazlar,Bezelye,Salatalık,Kabak,Kale, Koyu yeşil marul,Pancar,ıspanak,Tatlı patates,Havuç,Lahana gibi bir çok meyve ve sebzeyi severek yiyebilirler. Kanaryanıza her hafta vermek için yeni bir meyve veya sebze seçin ve kuşun beğenip beğenmediğini görün. Bazıları kuş için heyecan verici olacak, bazıları olmayacak, ancak hangisini seveceğini görmek eğlenceli.
kanarya hangi tohumu yer.jpg
Kanarya kuşu en çok yediği ve sevdiği tohum aspurdur.Aspur ağırlıklı beslenmesi doğrudur.Bunun dışında şalgam tohumu, yabani şalgam, kuş yemi, niger, yulaf bulguru, kolza, keten tohumu, turp, akdarı, Japon darısı, ince darı, horoz ibiği, kenevir, kahverengi darı, arpa, esmer buğday arpası, çeltik gibi tohumları severek yiyebilir.

Kanarya muhabbet kuşu yemi yer mi ; kanarya kuşu muhabbet kuşunun tükettiği birçok darı vb ve nijeri tüketebilir.

Kanarya kuşunda minerallerin önemi büyüktür.Bunun dışında kesinlikle kum tüketimi gereklidir. Kanarya gagasını sürterek taşı öğütmeye başlar ve sindirimini kolaylaştırır. Doğadaki kanaryalar minarelerini kendi imkânlarıyla bulup sağlarken, kafeste yaşayan kanarya için minareli kendiniz temin etmeniz gerekmektedir. Fosfor ve kalsiyum içeren vitamin alarak suluğuna bırakabilirsiniz.

Kanarya için tohum çimlendirip vermek çok önemlidir. Buğday, arpa vb. tohumlar oldukça sert bir yapıya sahiptir. Bu yüzden kanaryaların yemesi ve sindirmesi oldukça zordur. Bu tarz tohumları da çimlendirme yöntemi ile kanaryalarınıza verebilirsiniz.Çimlenmiş tohumlar A, D ve E vitamini yönünden oldukça zengindir.

Kanarya kuşu ne yer video
 
Son düzenleme:
Üst Alt