• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

    Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Kanarya Kuşu Cinsiyeti Ayrımı

Ronay Ayk

Emektar
Yetkili Kurucu
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
1,500
Tepkime puanı
526
Puanları
113
Yaş
27
Kanarya Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır

Kanarya kuşunuz var ve erkek mi dişi mi olduklarını bilmek istiyorsunuz. Kuşlarınızın cinsiyetlerini belirlemek, sizin ve kuşunuz için önemlidir. Kuşlarınızı doğru şekilde cinsiyet ayrımı yapmanın en iyi yolu DNA testi ile cinsiyet belirlemektir. Bunu ayırt etmek zor olsa da, hem fiziksel özelliklerine hem de davranışlarına da bakabilirsiniz.Ama dişi kanaryaları erkek kanaryalardan ayırt etmek o kadar zordur yanılma payı yüksektir.Kanaryaların cinsiyeti nasıl anlaşılacağını biraz daha detaylı
bakalım...

1-DNA testi ile kanarya cinsiyet tespiti
Kuşunuzun DNA'sını test etmek için bir veterinerlik fakültesi seçin. Test kitlerini çevrimiçi olarak veya bazı kuş veteriner hekimleri aracılığıyla bulabilirsiniz. Bu kitlerin çoğu ucuz olacak ve 20 $ gibi düşük bir fiyata bir tane bulmanız mümkün olabilir.DNA testinde genelde tüy örneği veya kan örneği alınıp yollanır. Sonuçları nasıl almayı tercih ettiğinize bağlı olarak muhtemelen 1 ila 2 hafta içinde test sonuçlarını alacaksınız

2-Kanarya kuşunuzun fiziksel özelliklerine bakarak cinsiyet tespiti
Kuşun olgunluğa ulaşmasını bekleyin.Yavru kanaryalarda cinsiyet ayrımı bu yöntemle imkansıza yakındır.Bir kanaryanın cinsiyetini fiziksel özelliklerle tanımlayabilmesi için önce cinsel olgunluğa ulaşması gerekir. Bu, dış cinsel organlarının tanımlanabilir olmasını garanti edecektir. Genel olarak, cinsel olarak olgunlaşmadan önce kuşun yaklaşık bir yaşında olması gerekir.

Kanarya genital (popo) bölgesine bakarak cinsiyet ayrımı yöntemi
Dişi bir kanaryanın düz bir deliği ve bir erkek kanaryanın çıkıntılı ve genişlemiş bir deliğe sahiptir.Bu yöntemle ayırt yaz aylarında olmalıdır.Yaz ayında eşe gelen kanaryalarda işe yarayan bir yöntemdir.
  • Kuşunuzun genital bölgesine bakmak için, baş aşağı tutun ve ardından tüylerini bacaklarından aşağı doğru üfleyin. Bu, pop alanını, bir göz atmak için yeterince açığa çıkarmalıdır.Dış cinsiyet organındaki farklılıklar tipik olarak yıl boyunca görünmez.
Erkek kanarya resmi ve dişi kanarya resmi
kanarya cinsiyeti nasıl anlaşılır resim.jpg
Genel olarak, erkek kanaryaların rengi dişi kanaryanınkinden daha parlaktır. Birkaç kanaryanız varsa, hangi kuşların erkek, hangilerinin dişi olabileceğini anlamak için renklerini birbirleriyle karşılaştırabilirsiniz.
  • Bir kuşun tüylerinin parlaklık seviyesi öznel olduğundan ve kuşun soyuna ve bakımına büyük ölçüde bağlı olduğundan, bu cinsiyetin yalnızca ikincil bir göstergesidir.
Erkek kanaryalarda nağmeli ötüme bakarak cinsiyet ayrımı
kanarya cinsiyetayrımı.jpg
Tipik olarak, sadece erkek kanaryalar tam nağmeli ötüşler yapar. Bu ötüşler dişilerin asla üretemeyeceği bir yoğunluğa ve ses yüksekliğine sahiptir, bu nedenle bu, kuşlarınızın kur yapmaya çalışırken yardımcı olur.
  • Ancak dişiler sesler çıkaracak ve kısa şarkılar yapacak. Bu, onları dinleme konusunda çok fazla deneyim olmadan erkek ve kadın sesleri arasındaki farkı söylemeyi zorlaştırabilir.
Yavru kanarya cinsiyet ayrımı

Dişi yavru kanarya
her zaman hareketli ve sürekli dışarıyı denetleyen bir tavrı vardır. Yuvanın içinde her çıtırtıya kulak vererek görmek ister. Anaç bir dişi olarak etrafındaki hareketleri kontrol altında tutmak için kafasını sürekli yuvadan uzatır.

Erkek yavru kanarya her zaman yuvanın içinde saklanır. Ötücü güzel sesi ile fark edilir. Erkek kanaryalar altı haftaya kadar sürekli farklı nağmelerle öterek kendini fark ettirir.

Kanarya Cinsiyet Belirleme için Video
 
Üst Alt