• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

    Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Kanarya Bakımında Püf Noktalar

Levent T.

Eski Forumcu
Moderator
Editör
Katılım
25 Kas 2021
Mesajlar
2,913
Tepkime puanı
4,834
Puanları
113
Kanarya Bakımında Püf Noktalar

k1.jpg

Güzel renkleri ve ötüşleri ile kanaryalar evde beslenilebilecek en güzel kafes kuşları arasındadır. Kanaryalar sonbahar ve kış aylarında tüy dökümünden çıkarlar ve normal ötüşlerine kavuşurlar. Kanarya sahiplenirken bu ayları tercih etmelisiniz. Sonbahar ve kış ayları dışındaki aylarda tüy dökümü ve üreme mevsimleri nedeniyle, kuşların sağlık durumlarını ve tüy dökümü sonrası görünümlerini görmenizi zor olacaktır. Kanarya almaya karar verdiğinizde bu konuda uzman ve işini iyi yapan üreticilerden almanızı önemle tavsiye ederiz.

Şimdi kanarya bakımında püf noktaları sıralayalım:

  • Kanarya Kafesinin Konumu:

Kanarya bakımında önemli konularından biri kafesin konumudur. Kanarya kafesi pencere önünde, kalorifer üstünde veya yanında olmamalıdır. Kirli havanın yoğun olduğu, nemli veya çok rüzgar alan yerler kanarya kafesleri için uygun yerleşim yeri değildir.

  • Kanarya Kafesinin Temizliği

Kafesin temizliği kuşlarınızın sağlıklı olmaları için çok büyük bir önem taşır. Kafes temizliğinde asla deterjan gibi kimyasal maddeler kullanılmamalıdır. Yem ve su kaplarının devamlı temiz tutulması gereklidir. Kafeslerde hijyene önemle dikkat edilmesi gerekmektedir. Haftada bir defa kafes temizliği, her iki günde bir kafes taban temizliği ve kafes aksesuar temizliği mümkün olduğunca hijyen tutulmalıdır.

  • Kanaya Kafesinin Boyutları ve Düzeni:

Kanarya kafeslerin büyüklükleri kuş sayısına göre seçilmelidir. Kanaryanızın hayatının büyük bölümü burada geçireceği için bir kanaryanın temel tüm ihtiyaçlarını karşılayacak özellikte olmalıdır. İri kanaryalar için önerilecek kafes boyutu 60x30x40 cm’dir. Eğer iki adet kanarya varsa 70x40x50 cm. yeterlidir. Küçük boylu kanaryalar için kafes boyutu 45x25x35 cm olmalıdır. Çift kuş için 60x30x40 cm’den fazla küçük olmamalıdır.

Kafeslerdeki tüneklerin sağlık açısından mutlaka tahta olması gerekir. Tünek seçimlerinde kuşlarınızın bacak ve tırnak yapılarını bozmayacak, kanat çırpma aralıklarına göre yerleştirilmelidir.

Kafeste birden fazla suluk ve yem kabı bulunması iyi olacaktır. Bir kaba yem koyarken diğer kaba da kanaryalarınızın ek besin koyabilmeniz için gerekli olacaktır. Kafeslerde kuş kumu kabı bulunması kanaryaların sindirim sitemlerinin sağlıklı çalışmasına yardımcı olacaktır. Gaga taşı da kuşların sağlıkları açısından kafeslerinde bulundurulmalıdır. Kuşlarınızın kalsiyum ihtiyaçlarını karşılamaya destek olan kalamar kemiği kanarya kafeslerinde yer almalıdır. Kafeslerin paslı olmaması ve kimyasal boyalar ile boyanmamış olması gerekmektedir.


k2.jpg

  • Kanaryanın Beslenmesi:

Yem seçimi ve beslenme düzeni bir kafes kuşları için çok önemlidir. Düzenli olarak beslenmeyen kanaryalarda sağlık sorunları daha fazla görülmektedir. Birçok petshopta satılan kaliteli kapalı yemler sağlıkları açısından tek başına beslenmelerin için yeterli değildir.

Verilen yemler yanında sebze ve meyveler ile kanarya beslenmeleri çeşitlendirilmelidir. Sebze ve meyveleri kanaryanıza verirken, taze olmalarına ve miktarlarına dikkat etmek gereklidir. Unutmayın her şeyin fazlası zararlıdır.

Yemler hava almayacak şekilde kapatılmış cam kavanozlarda ve ışık almayan bir yerde saklanmalıdır. Kanaryalara hafta iki kez yeşillik ve meyve verilmelidir. Daha çok sebze verilmelidir. Çünkü meyvelerde şeker içermektedir. Şeker de kuşlar için sağlıklı değildir.

Dikkat: Bu yazı kafeskuslari.com'a aittir. İzinsiz paylaşılamaz.
 

Rodiena

Eski Forumcu
Katılım
21 Eyl 2021
Mesajlar
1,905
Tepkime puanı
1,856
Puanları
113
Yaş
32
Trakyalı hiç kanarya baktın mı daha önce. Bizim Manisada çok meraklıları var. :)
 

Benzer konular

Üst Alt