• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

    Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Anti-tez Kafes kuşlarinda hareketlerin anlamları

Mehmet Gürbüz

Yeni Üye
Katılım
27 Tem 2021
Mesajlar
5
Tepkime puanı
3
Puanları
3
KUŞLARDA HAREKETLERİN ANLAMLARI

Yaşam alanları kısıtlı kafes kuşlarında bir kaç hareket bize çok bilgi verir. Bu hareketlerin ne olduğunu ne anlama geldiğini iyi bilmek gerekir.

Tek bacak üstünde durma
Bu hareket göründüğün de ilk ortam sıcaklığı sonra besinlerine bakmak gerekir besin kaynakları tohumlar yulaf Nijer gibi ısıtma ve serinletici etkisi olan tohumların dengesiz verilmesinden olur. Dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

Kanı bacaklara taşıyan arterler, kanı kuşun kalbine geri döndüren damarlarla temas halindedir. Sıcak arterler, daha soğuk damarları ısıtır. Damarlar da atardamarları soğuttuğundan, kuşun ayakları çevre sıcaklığına daha yakındır ve bu nedenle vücut sıcaklığında olsaydı kadar ısı kaybetmezlerdi.

Kışın soğuğu boyunca, her iki bacağı da örtmek için tüylerini kabartan serçeler ekstra sıcaklık için, gagalarını omuz tüylerinin altına sokarlar, ancak insanların sıklıkla söylediği gibi kanatlarının altına sokmazlar.

Kafes ortamında beslenen Kuşlarda eğer bir kuş sürekli ısırma eğilimi gösteriyor ise herhangi bir şey olabilir plastik yemlikleri tünekleri kafes tellerini gibi bu tür ısırma hareketi yapan kuşlar hasta olacak kuşlardır. İlla hasta mı olur hayır ama geneli zamanla bir dizi hastalık ile boğuşmaya başlar.
Ağız açma hareketi esnemeye benzer genelde bu hareket görüldüğünde ortam havasız olduğu aşikardır.

Havasız ortamda bu hareketi kuşlar tekrar tekrar yapar. Ayrıca gece ötme durumu var ise, kuyruk yukarı aşağı hareket ediyorsa, akar sorunu mu? mantar kaynaklı bir durum mu? kestirilemiyor ise gece uyku moduna geçmeden kuşların altlıkları temizlenir. Dışkı sabit bir noktaya düşüyor ise mantar kaynaklı bir sorun dışkı dağılmış daireleri çizmiş şekilde ise parazit kökenli bir sorun vardır.

Bir dişi kuş sürekli karın bölgesi ile uğraşıyor sanki tüyleri düzeltiyor gibi hareketler sergiliyor ve suyu çok içiyor ise muhtemelen yumurta dizimi bu evrede gerçekleşiyordur.
Kuşlar tünekte ani irkilme tiklemeler halinde hareketler sergilediğinde ise bir parazit söz konusu olabilir. Bir diğer hareket ise yukarı aşağı hareket ediyor ise kuyruk sanki kuş zıplıyor gibi görünüyor ise bu kabızlık işaretidir.

Bol bol banyo ve tohumlarda buğday yağı karıştırılır kabızlık tedavi edilse bile kuş çok kum yer ise sindirim sisteminde kan görülebilir.

Yıldız bakış veya bir noktaya özelikle odaklanma durumu var ise kuşun dikkatini bir obje veya bir kuş çekiyor olabilir. Salmonella ile karıştırılır yıldız bakışında kuş kafasını direk aşağıdan yukarıya tam geriye atar bu durum olduğunda kuşu yükseğe almak biraz daha rahatlatır.

Ve sonradan dahil olan bu bir kafes veya farklı bir nesne olabilir ortadan kaldırılması gerekir.

Kuşlarda yemlikte ve tünekte yan durma eğilimi bu yan yem yeme durumu var ise bu hareketler salmonella başlangıcı olarak kabul edilir. Kesin değildir fakat genelde dışkıları yeşil açık yeşil tonlarındadır.
Tünekte kesik kesik zıplama hareketi muhtemel bir kabızlık belirtisidir.

Bu hareket görüldüğünde acilen tedaviye başlanmalıdır. Kabızlık konusuna bakın
Kuşun sürekli kaşınması, gagası ile tüylerini sıkıştırmaya çalışarak didiklemesi, tüylerini kabarık tutarak sürekli silkinmesi ve gövdesini bir yerlere sürtmeye çalışması muhtemelen bir bit istilasından şüphelenmek için geçerli bir sebeptir. Mutlaka kuşun sırt kısmına özelikle bakın gaganın ulaşamadığı yerlere

Hasta Kuşlarda ilaçlanmış kuşlar ışığa sese harekete çok duyarlıdır. Bu kuşları anlamanın en kolay yolu göz bebeklerine bakmaktır. Göz bebekleri büyük çok hareketlidir. Olağan dışı bir hareketlilik vardır eğer böyle yerinde duramayan kuşlar ile karşılaşırsanız bu kuşları almayınız ilacın etkisi geçtikçe kuşlar hareketsiz kalmaya durgunlaşmaya başlar ve belli bir süre sonra ölüler.

Bir kuş tünekte ön tüylerini kabartmış kanatları ön göğüs tüylerinin altına girmiş ise bu duruş mutlu kuş duruşunu simgeler bu duruş en çok kanaryalar ve ispinozlarda yaygındır. Yerini yemini sevmiştir.


Daha fazla bilgi için E kitap için dokunun yazan yere tıklayarak kitabımı okuyabilirsiniz
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Şehmus BAKIR

Eski Forumcu
Yetkili Kurucu
Üretici
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
5,647
Tepkime puanı
4,885
Puanları
113
Yaş
38
Bilgi ve Paylaşım için teşekkürler.hepsine katılmıyorum ama bazılarının gerçeklik payı var tartışılır 👍forumda baclink yapmak yasaktır bunun icin önce yönetimden izin almanız gerekmektedir 👍
 
Üst Alt