• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

    Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Java Serçesi (Java İspinozu)

Şehmus BAKIR

İkon Üye
Yetkili Kurucu
Kurucu Üye
Üretici
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
13,455
Tepkime puanı
17,626
Puanları
113
Yaş
39
Java Serçesi (Java İspinozu)

java1.jpg
Java serçelerinin anavatanı Asya'dır. Java ispinozları Endonezya kökenli bir egzotik ispinoz türüdür. Java Serçesi, Java Pirinç Kuşu, Pirinç Serçesi, Pirinç İspinozu diye de bilinirler. Ortalama yaşam süreleri 7 yıldır. Boyları ise 14 -16 cm kadardır. Erkek Java Serçelerinin çok güzel bir ötümleri vardır. Ancak kesin cinsiyet ayrımı için bilimsel tespit gerekir. Java serçeleri banyo yapmayı çok severler. Bu yüzden kafeste sürekli banyoluğun bulunması ve suyun günlük olarak değiştirilmesi gereklidir.
Java ispinozlarının geçmişi 16. Yüzyılın sonu ile 17. Yüzyılın başlarına dayanır. Java ispinozlarının bilimsel statülerini kazanmaları da 18. Yüzyılda olmuştur. 1900’lü yılların başında Avrupa’ya gelen Java ispinozları aktif olarak üretilmeye başlanmıştır. Daha sonra mutasyonları üzerinde çalışılmaya başlanmıştır. Kolay üreyen, dayanıklı ve uyumlu yapısı vardır. Bu yüzden üretimi çok yaygındır.

Üreticiler java serçelerini öncelikli olarak tohumlar ile beslerler. Mevsimine göre taze meyve ve sebzeleri severek yerler. Üreticiler Java ispinozlarına aspur, ak darı, sarı darı, kızıl darı, kabuklu pirinç, siyah pirinç, kırık beyaz pirinç, esmer pirinç, çeltik, kenevir, Nijer tohumu, perilla, soyulmuş yulaf verirler. Java ispinozlarının sevdikleri meyve ve sebzeler şüphesiz salatalık ve elma başında alır. Kabuklarını dahi severek yerler. Haftada 2-3 kez verilebilir. Ispanak ve semizotu ise severek yedikleri yeşillikler arasındadır.


java2.jpg
Java ispinozları sosyal canlılardır. Doğada büyük sürüler halinde yaşarlar ve beslenirler. Uysal canlılardır. Uysal türler ile uyum içinde yaşayabilirler. İnsana en kolay alışan ispinoz türüdür. Bu nedenle kolaylıkla evcilleşebilirler.

Erkek kuşlar üreme dönemlerinde hoş bir sesle öterler. Ötümler kuştan kuşa değişiklik gösterebilir. Dişi kuşlara kur yapmak için ağızlarına yuva malzemesi alırlar ve başlarını öne eğip zıplayarak dans ederler. Java ispinozları yıkanmayı seven kuşlardır.

Kafes ortamında en kolay üreyen türlerden birisidir. Bu yüzden üretiminde pek zorluk çekilmez. Her yuvalık türüne yuvalayabilirler. Her mevsim üreyebilirler ancak en uygun ve verimli zaman mayıs ayının sonudur.

Dikkat: Bu yazı kafeskuslari.com'a aittir. İzinsiz paylaşılamaz.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Feyza T.

Eski Forumcu
Moderator
Medya Sorumlusu
Katılım
8 Şub 2022
Mesajlar
6,654
Tepkime puanı
9,194
Puanları
113
Yaş
31
Çok güzeller, yazı ve bilgiler de harika :love: emeğinize sağlık hocam:giggle:
 
Üst Alt