• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

    Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Hollanda Muhabbet Kuşu

Ahmet D.

Emektar
Moderator
Editör
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
608
Tepkime puanı
394
Puanları
63
Hollanda Muhabbet Kuşu
holland2.png

Avustralya cinsinin tek türü olan Muhabbet Kuşu (Melopsittacus undulatus, takma adı muhabbet kuşu), geniş kuyruklu papağan kabilesine ait küçük bir papağandır; bunlar bazen bir alt aile olarak kabul edilir. Hollanda Muhabbet Kuşu ismi ile bahsedilen tür yarışmalarda sergi amacıyla kullanılan ve adını aldığı Hollanda'da yetiştirilmiştir. Boyut olarak yerli ile jumbo arasında olduğu için kırık sınıfında bir ırk olduğunu söyleyebililiriz. Bir bakımdan Çekoslavak kuşlara benzer boyut sınıflandırmalarında her zaman kırık sınıfında bir muhabbet kuşudur.

Uzun yıllar boyunca seçici üreme, genetik eşlemeler bazı muhabbet kuşlarının görünümünü büyük ölçüde değiştirmiştir. Daha küçük orijinal büyüklükteki muhabbet kuşları için "yerli" "amerikan" ve "avustralya" muhabbet kuşları dahil olmak üzere bir dizi farklı isim vardır. Bu adlandırmaların farklı ülkelerdeki yetiştiriciler açısından her biri farklı bir isim olabilir. Küçük ırklardan iri ırklara boyut, tüy, yapı bakımından ayırmamız ve vasıf haline göre farklı isimler alması ülkemizde yayılmış ve sınıflandırılmıştır.

Hollanda Muhabbet Kuşu Özellikleri

Hollanda Muhabbet Kuşu
, kuş dünyasının küçük üyelerinden biridir. Normal yerli muhabbet kuşları ile aynı tavırları sergiler. Sırtlarında dönmeyi ve bulabildikleri her şeyden sallanmayı severler. Normal irilik vasfında güzel görünüm verirler, Isırma, saldırgan tavır, uyum gösterme ve yavru bakımı karakter yapısına ve eğitimine bağlı olarak tüm ırklarda değişebilir. Daha küçük çocukları olan aileler için veya daha önce hiç sahip olmayan insanlar için ilk kuş olarak tercih edilebilir.


Hollanda Muhabbet Kuşu Görünüm

"Sıradan akrabalar" ile karşılaştırıldığında boyut olarak 8-10 inç arası ortalama 24-29 cm'dir. Düz,dengeli tüy yapılarına sahiptir. Tüy yapısı sahiplerini fazla iri olduğuna inandırabilir. Genelde değildirler, fakat yerli kuşlara göre omuz,baş ve kemik yapıları daha belirgindir. Çeşitli ton ve renklerde kabarık hacimli bir tutam ve bir sakal üzerinde baştan göğsüne inen zıt boncuklar şeklinde bir benekleri vardır(bazı mutasyonlar hariç).

Hollanda Muhabbet Kuşu Konuşur mu

Hollanda muhabbet kuşu diğer muhabbet kuşu ırkları çeşitleri gibi konuşabilir.Ekstrem bir özellikleri ayrıcalıkları yoktur.Uzun süredir iyi konuşan bir çeşit olduğu söylense de diğerlerinden farkı yoktur.

Hollanda Muhabbet Kuşu Besleme/Bakım

Hollanda Muhabbet Kuşları
yerli türlerinden yetiştirildi, bu yüzden bakımları ve beslenme şekilleri tamamen aynı, tek istisna olarak, boyutları daha büyük olabileceği gibi çift muhabbet kuşlarında daha enine geniş bir kafes tercih edilmesi sağlıkları açısından iyi olacaktır.

Hollanda Muhabbet Kuşu Resmi

holland1.png
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Şehmus BAKIR

Eski Forumcu
Yetkili Kurucu
Üretici
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
5,311
Tepkime puanı
4,589
Puanları
113
Yaş
38
Bir zamanlar bunlar efsaneydi Türkiye de ama artık bu ırkın çok kaldığını düşünmüyorum başka ırklarla kırılıp ırkı yok ettiler :( paylaşım için teşekkürler kardeşim
 

Benzer konular

Üst Alt