• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

    Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Hint Bülbülü (Zebra İspinozu) Mutasyonları ve Renkleri

Ronay Ayk

Emektar
Yetkili Kurucu
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
1,488
Tepkime puanı
508
Puanları
113
Yaş
27
Hint Bülbülü (Zebra Finch) Mutasyonları ve Çeşitleri

Evlerde çok beslenmeye başlayan evcil kuş türlerinden biride sevimli minik kuş olan hint bülbülleridir.Hint bülbülleri ispinoz ailesine dahil kuş türüdür.Anavatanı avustralya olan bu kuşları bizlerin bilmediği ve bildiği çok fazla hint bülbülü mutasyonları ve çeşitleri bulunmaktadır.

Özellikle üreticiler açısında çok merak edilen ülkeye getirilmek istenilen hint bülbülü mutasyonları ve çeşitleri mevcuttur. Biz bu hint bülbülü renklerini ve mutasyonların isimlerini ne olduğunu buları nasıl isimlendirmemiz gerektiğini bu yazıda anlatamaya çalışacağız. Bildiğimiz üzeri ülkemizde bir çok mutasyon mevcut ama bir çok bilinmeyen hatta yeni yeni ıslah çalışmalarıyla üretilen mutasyonlarda mevcut bunların bir çoğuna bu makalede değineceğiz.Hint Bülbülü Mutasyonları ve çeşitleri ;

Gri
Kestane Taraflı Beyaz (CFW)
Karacalar
Lightback
Siyah Yanak
Siyah Göğüslü
Florida Süslü
Turuncu Göğüslü
Penguen
Alaca
Eumo
Akik
Sarı gaga
Gömme Gümüş
Siyah Yüz
Açık kahverengi / Gri Yanak
Baskın Gümüş
Tepeli
Beyaz
Timor Zebraları

Hint bülbülü mutasyon ve renk yapısında üç temel gen türü vardır; Baskın, Resesif ve Cinsiyet bağlantılı.
Baskın hint bülbülü mutasyon ve renkler: Zebralar, sadece bir ebeveynin geni olsa bile bu rengi gösterecektir. Zebralar, baskın bir özellik için asla bölünmezler. Ya o renktir ve gösterirler, ya da taşımıyorlar ve taşımıyorlar. Hakim mutasyonlarla her iki ebeveyne aynı mutasyona sahip olmanız gerekmez. Aslında birinin baskın mutasyon olması ve diğerinin Normal Gri veya baskın olmayan başka bir mutasyon olması en iyisidir. Gri gibi bir şeye baskın bir mutasyon üretmek, zamanın% 100'ünde genç baskın özelliği üretmeyecektir. Aslında zamanın% 50'sine benziyor. Gençlerin yarısı özelliği gösterecek, diğer yarısı göstermeyecek. Griler, birlikte yetiştirilmesi gereken tek baskın mutasyonlardır. Baskın bazı mutasyonlar şunlardır: Gri, Siyah Yüz, Baskın Gümüş, Gri Yanak, Fawn Yanak ve Tepeli.

Resesif(Çekinik) hint bülbülü renkleri mutasyonları:Bu renk özellikleri, sadece her iki ebeveyn de bu renkleri gösterdiyse veya taşıdıysa (bölünmüş) yavrularda görünecektir. Resesif renkler, en az beklediğinizde ortaya çıkma eğilimindedir. Yavrularında çeşitli resesif renkler üreten bir çift Gri Pied'im var. Girintili özellikler, doğru eşleme rengi ortaya çıkarana kadar birçok nesil boyunca bir aile hattında gizlenebilir. Aynı resesif özelliklerden ikisini birlikte ürettiğinizde, yavruların daha fazlasının resesif özelliği gösterme şansı daha iyidir, ancak bunu göstermeyenler muhtemelen başkaları taşımayacakken taşıyacaktır. Bir mutasyona bölünmek, kuşun özelliği taşıdığı, ancak her zaman göstermediği anlamına gelir. Bazı resesif mutasyonlar: Gri, Alaca, Sarı Gaga, Isabel, Siyah Meme, Siyah Yanak, Turuncu Meme, Beyaz,
Resesif Gümüş ve Penguen.

Cinsiyete bağlı hint bülbülü renk mutasyonları; Adından da anlaşılacağı gibi, bu renkler Zebra'nın cinsiyetine bağlıdır. Zebralar'daki cinsiyete bağlı genler dişi X kromozomundadır. Bu, dişinin bu seks-link özelliğine sahip olması durumunda göstereceği anlamına gelir. Diğer yandan erkekler bunu göstermek zorunda değildir, sadece geni taşıyabilirler. Her iki ebeveyni de rengi göstermedikçe veya en azından baba onu gösterirken baba taşımıyorsa, erkekler cinsiyete bağlı genleri göstermez. Cinsiyete bağlı bazı mutasyonlar: Açık kahverengi, Kestane Taraflı Beyaz, Işık Geri.

Hint Bülbülü (Zebra ispinozu) Renk ve Mutasyonlarını Nasıl Anlarız ?Gri Hint bülbülü- Orijinal Vahşi tip; Genellikle koyu gri ancak aslında birkaç gri tonu olabilir. Erkeklerde turuncu yanaklar, beyaz benekli kanatlı kahverengi, Zebra çizgili boğaz işaretleri ve göze çarpan siyah göğüs çubuğu vardır. Dişiler tüm bu ekstra renklerden yoksundur. Her iki cinsiyette de gözün altında başlayan ve yanağından aşağıya inen siyah gözyaşı damlası işareti olacaktır.

Black Breast hint bülbülü - Bu benim en sevdiğim mutasyonlardan biri. Erkeklerde, başın arkasına uzanan normal boyutun iki katı olan büyük bir göğüs çubuğu ve yanak yaması olabilir. Kanatlar normal beyaz renkte ve daha uzun beyaz noktalarla daha kırmızımsı. Her iki cinsiyet de siyah gözyaşı izinden yoksun olacak ve belirgin bir beyaz meme ve kıç olacaktır.

Black Cheek bülbülü - Black Cheek, alışılmadık görünümü nedeniyle Zebra ispinoz yetiştiricileri için ilk kez çok popüler hale geliyor. Her iki cinsiyet de çok Siyah Yanak yamalarını paylaşıyor. Erkeklerde kuşatma bile beyaz noktalı siyah olabilir, kahverengi daha sık bulunur. Tam bir Siyah Yanak başka bir tam Siyah Yanak ile eşleştirilmemelidir. Yavrularda en iyi sonuçları elde etmek için, tam bir Siyah Yanak'ı Kara Yanak'a bölünmüş bir kuşla eşleştirin.

Siyah Yüz hint bülbülü - Siyah Yüzlü Zebralar tüm yüz bölgesinde (gaga ile göz arasında) ve memenin büyük bir kısmı ve alt kısımları siyahtır. Yan kanat genellikle kırmızı ile kahverengidir. Dişiler ayrıca Kara Yüz rengini gösterebilir ancak erkeklerin yoğunluğuna göre gösteremezler. Dişilerin gri veya gümüş yüzleri vardır. Sarı Gaga ile birlikte Siyah Yüz'e bakmak gerçekten çarpıcı.

Kestane Kanatlı Beyaz hint bülbülü- İşaretli Beyaz olarak da adlandırılır. Her iki cinsiyette beyaz ila fildişi gövde rengi vardır. Erkeklerde normal olarak bir göğüs çubuğu, yanak yaması ve yan kanat bulunur, ancak bu işaretler genellikle Grays ile karşılaştırıldığında seyreltilir. Dişiler siyah gözyaşı damlası işareti ile beyazdır.

Tepeli hint bülbülü - Bu mutasyon, her iki cinsiyette de başın orta üstünde bir tüy rozetine sahiptir. Bazılarının tam bir tepesi vardır, bazılarının sadece yarım daire tepesi vardır ve bazılarının dik duran tüyleri vardır; bunlara "kötü saç kesim kuşları" diyorum.

Baskın Gümüş hint bülbülü - Gövde rengi gümüş-gri veya mavimsi bir renktir, Recessive Silver mutasyonuna benzeyebilir, ancak erkek Pastellerin beyaz yanaklara ve yan renklere krem var, hiç turuncu yok. Bunlar Recessive Silvers'dan daha koyu bir renk.

Açık kahverengi hint bülbülü - Vücut her iki cinsiyette de tarçın kahverengisi veya ten rengi bir vücut rengidir. Erkekler tipik renkleri korurlar. Hayvanlarda yaygın olduğu için sıklıkla evcil hayvan mağazalarında bulunur, sıklıkla kadın olarak bulunur, çünkü bu cinsiyete bağlı bir gendir.

Fawn Cheek ve Grey Cheek hint bülbülü - Kuşlar Florida Fancies'e çok benziyor, ancak Erkeklerde daha koyu bir meme çubuğu ve gözyaşı damlası işaretleri var. Yanak yamaları hem erkeklerde hem de kadınlarda görülür. Erkeklerin yanak rengi turuncu-açık kahverengi tonlarından griye değişir. Vücut krem beyaz gümüş, erkeğin meme çubuğu benzersiz vücut rengi ile birlikte bunu çok güzel hale getirir. Açık kahverengi yanaklar ve gri yanaklar asla birbirleriyle eşleştirilmemelidir çünkü ikisi de baskın özelliklerdir

Florida Fancy (Isabel) hint bülbülü - Isabel olarak da bilinir. Parlak beyaz ila hafif krem vücut rengi, farklı buff renk altlıkları ile. Erkek yanaklarda ve yanlarda tam renk tutar ve göğüs çubuğu veya siyah yoktur. Dişiler saf beyaz ila hafif krem arasında görünür ve ayrıca tüm siyah işaretlerden yoksundur. Florida süslü dişiler ve kestane kanatlı beyaz dişiler, gözyaşı izi eksik Florida Fancies nedeniyle kolayca farklı olarak tanınabilir.

Işık Arkası hint bülbülü - Işık Sırtlarının üst vücut rengi seyreltilir ve tüm alt kısımlar, göğüs ve havalandırma bölgesi beyazdır. Kuyruk örtüleri her iki cinsiyette parlak beyaz lekelere sahiptir. Erkeklerin belirgin parlak krem yanak yamaları ve kuşatması vardır. Göğüs çubuğu ve kuyruk gibi siyah alanlar seyreltik değil, tamamen siyahtır.

Orange Breast hint bülbülü - Bunu fark etmek kolaydır. Orange Breast'ın en iyi örneklerinde, tüm siyah işaretlerin turuncu ile değiştirildiğini göreceksiniz. Tabii ki hala görünen birkaç siyah lekesi ile çoğunlukla turuncu olan birçok Turuncu Meme bulacaksınız. Tavuklar kuyruk gizli çubuklarındaki turuncu hariç normal görünüyor.

Penguen hint bülbülü - Bu çok düzgün görünen bir mutasyon ama sık sık Pieds ile karıştırılıyor. Her iki cinsiyette de koyu bir üst vücut ve gümüş-beyaz işaretlerle bağlanmış kanatlar olacaktır. Üst göğüs ve alt kısımlar parlak beyazdır. Erkeklerde meme çubuğu işareti olmaz. Erkeklerin yanakları ve yanları bazen biraz seyreltilmiş olsa da tipik renklerdir. Dişiler beyaz yanak alanı, parlak beyaz meme ve alt kısımlarla dikkat çekiyor, ancak siyah gözyaşı işareti göstermiyorlar.

Pied hint bülbülü - Pied en sevdiğim mutasyon, çoğunlukla iki Pied tam olarak birbirine benzemediğinden. Alaca olmak, Gri veya Fawn gibi normal vücut renginin beyaz renk lekeleriyle kırıldığı anlamına gelir. Alaca, diğer herhangi bir mutasyonla birleştirilebilir, ancak daha koyu renkler üzerinde en çarpıcı görünüme sahiptir. Beyaz Zebralar da Pied olabilir ama daha koyu bir mutasyon veya Gri üremeden Pied faktörünü asla göremezsiniz.

Gömme Gümüş hint bülbülü - Hepsinde açık gümüş gri renk vardır. Erkekler yanaklarda tam turuncu rengini, kuşlarda ise renklerini korurlar. Dişiler yine açık gümüş gri gövde rengi hariç tüm özel renklerden yoksundur.

Beyaz hint bülbülü - Düz beyaz bir kuş. Sadece gaga rengi ile cinsiyetlendirilir. Erkeklerde kırmızı gagalar, dişilerde soluk turuncu gagalar olacaktır. Beyaz Zebra'nızın arkasında biraz inci (gümüş ila çok açık gri lekeler) varsa, muhtemelen Pied'dir.

Sarı Gaga hint bülbülü - Sarı Gaga Zebra eski bir çeşittir ve her iki cinsiyette de soluk sarı gagalar vardır. Kara Yüz,Griler gibi daha koyu Zebralar üzerinde çok çekici bir mutasyon olduğunu gördüm.
 
Son düzenleme:

Yusuf Kürşat Akkuş

Emektar
Moderator
Üretici
Katılım
29 Ara 2018
Mesajlar
400
Tepkime puanı
164
Puanları
43
Yaş
36
Çok seviyorum ama istediğim şekilde beslemek nasip olmadı paylaşım için teşekkürler
 
Üst Alt