• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Hint Bülbülü Yavrusunu Neden yuvadan atar

Taha

Eski Forumcu
Moderator
Hint Bülbülü Yavrusunu Neden Yuvadan Atar
IMG_20210103_114039.jpg
Hint bülbülleri yavrularını neden yuvadan atar? En büyük sebebi kuşların kızışmasıdır. Kızışan kuşlar yeniden çiftleşmek için yavruları yuvadan atabilir. Bunu çözmek için uyguladığımız bakımı gözden geçirmek gereklidir. Eğer yemlerinde ve mamalarında Kızıştırıcı içerikli bir ürün kullanıyorsak onu kuluçka döneminde vermemeliyiz. Çünkü Hint bülbülleri üremeye meyilli kuşlardır. Kolay kızışırlar. Kızgınlık almak içinde elma gibi ürünleri gerek mamalarına gerek sade vererek kullanmak gerekir.Diğer bir sebep strese girmesi olabilir. Özellikle sık olarak yavru ve yumurtalara bakmanız dişi kuşun hiç hoşuna gitmez ve strese girmesine sebep olur. Aynı şekilde özellikle kuluçka zamanlarında kafes yerinde değişikliğe gitmek bize olumsuz sonuçlar doğurabilir.Peki yuvadan atılan kuşa ne yapmalıyız. Yavruyu geriye yuvaya koymalıyız. Çünkü annesinin ısıtmasına ve beslemesine ihtiyaç duyar. Eğer anne hala yavruyu beslemiyorsa elle besleme uygulamalıyız. Ancak Hint bülbülü yavruları biraz küçük ve narin oldukları için elle besleme ile büyütme ihtimalimiz fazla olmuyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:

mrv323

Aktif Üye
Merhabalar. Şu anda yavru yeni yumurtadan çıkmış sanırım. Ancak anne daha çok yavruyla oynuyormuş gibi geldi bana. Daha önce yavruları beslememişlerdi. Eğer yine bakmazsa elimle besleme sıklığı kaç saatte bir olmalı? Veteriner 4 saatte bir demişti ama geceleri de uyanmam gerekir mi?

Şehmus BAKIR

Eski Forumcu
Yetkili Kurucu
Üretici
Merhabalar. Şu anda yavru yeni yumurtadan çıkmış sanırım. Ancak anne daha çok yavruyla oynuyormuş gibi geldi bana. Daha önce yavruları beslememişlerdi. Eğer yine bakmazsa elimle besleme sıklığı kaç saatte bir olmalı? Veteriner 4 saatte bir demişti ama geceleri de uyanmam gerekir mi?
Gece uyumadan iyi besleyin ışığı kapatıp uyutun sabaha kadar bişey olmaz ama umarım kendileri besler

mrv323

Aktif Üye
Umarım. Çok teşekkür ederim. Peki annenin beslediğini nerden anlayabilirim? Kursak kontrolü yapmam gerek sanırım ama onu nasıl yaparım bilmiyorum

Taha

Eski Forumcu
Moderator
Umarım. Çok teşekkür ederim. Peki annenin beslediğini nerden anlayabilirim? Kursak kontrolü yapmam gerek sanırım ama onu nasıl yaparım bilmiyorum
Kursak kısmı hafif şişer dolu olduğu görülür. Resim çekme imkanınız olursa kuşları fazla strese sokmadan kursağı görünecek şekilde yavrunun resmini atarsanız yardımcı olabiliriz.

mrv323

Aktif Üye
Tamamdır. Akşama doğru mu atayım yoksa şimdi mi?

Hintli bülbülü

Yeni Üye
Hint bülbülüm 3 yumurtadan birisi çatladı ve o yavru yuvadan düşmüş yada atılmış bilmiyorum. İki yumurta hala duruyor ama anne kuluçkaya yatmıyor neden

Taha

Eski Forumcu
Moderator
Hint bülbülüm 3 yumurtadan birisi çatladı ve o yavru yuvadan düşmüş yada atılmış bilmiyorum. İki yumurta hala duruyor ama anne kuluçkaya yatmıyor neden
İlk kuluçka ise bu tip davranış olabilir. Fazla bakıp dişiyi strese sokmuş olabilirsiniz ya da tekrar çiftleşmek için

since_1980

Aktif Üye
benimde 2 tane 167 günlük (yaklaşık 5 buçuk aylık) kızım var. Acaba ne zaman eşe gelirler? Şuan bir çift, bu çifte ait yuvada 3 yumurta, iki kız bir de erkek yavrum var. Kızlar 167 günlük, erkek yavru da 112 günlük

Furknmurat58

Eski Forumcu
benimde 2 tane 167 günlük (yaklaşık 5 buçuk aylık) kızım var. Acaba ne zaman eşe gelirler? Şuan bir çift, bu çifte ait yuvada 3 yumurta, iki kız bir de erkek yavrum var. Kızlar 167 günlük, erkek yavru da 112 günlük
En uygun yaş aralığı 9 aylık- 12 aylık bu dönemlerden önce eşe atmayın :)