• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

    Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Ronay Ayk

Emektar Üye
Yetkili Kurucu
Mubiş Uzmanı
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
1,258
Tepkime puanı
253
Puanları
83
Yaş
27
Hint Bülbülü (zebra İspinozu) Ne Yer

hint bülüblü.jpg
Hint bülbülü evlerimizde severek beslediğimiz kuşlardan biri , beslemek isteyen hobiciler genelde aklına gelen ilk soru hint bülbülü ne yer bu sorunun cevabı iyi bir şekilde açıklamak gerekli , hint bülbülleri doğasında bir çok besinden yararlanır.Kafes ortamında bu besin ihtiyacını karşılamamız gerekir.Yiyeceğinin en başında darı karışımları gelir.Hint bülbülü yiyecekleri karışım içerisinde siyah darı ,kırmızı darı, beyaz darı, sarı darı, nijerya tohumu ve aspur yemi bulunur.Özel karışım yemlerin dışında onlara uygun olarak hazırlanmamış olsa bile muhabbet kuşu yemleri de favori yiyecekleri arasındadır diyebiliriz.Gagaları daha çok küçük olduğu için çetene ve yulaf gibi iri besinler hint bülbüleriniz için uygun olmayacaktır. Bunun dışında sindirimine yardımcı olmak için kuş kumunu ve sağlıklı kalması için vitaminlerini de ihmal etmemelisiniz.Not: Tohumların tazeliğini kaybetmemek için 1 ila 2 ay arasında bir yere dayanacak kadar tohum alıyorum. Daha uzun süre saklamak isterseniz tohum da dondurulabilir.
hint bülbülü ne yer.jpg
Hint Bülbülü Hangi Sebzeleri Yer
Marul (en besleyici seçim değil, buzul marulundan ve kuşlar arasında favori olandan daha iyi), Havuç Yeşillikleri, Şalgam Yeşillikleri, Kıvırcık Hardal Yeşillikleri, Kale, Brokoli,salatalık...

Hint Bülbülü Hangi Meyveleri Yer
Hint Bülbülünün en çok sevdiği meyvenin elma olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte armut, muz, havuç ve çilek gibi diğer meyveleri de ek besin olarak verebilirsiniz.

hint bülbülü mama.jpg
Hint Bülbülü Mama Yer mi
Hint bülbülüne mama olarak ise bir yumurtanın sarısı ile petibör bisküvi ve havuç karışımından elde edeceğiniz karışımı verebilirsiniz. İçerisine mercimek tanesi yarısı kadar tarçın ve çay kaşığı ucu kadar kekik koyup vermeniz ishal ve iltihaplanmaları engeller.

hint bülbülü kum.jpg
Hint Bülbülü Kum Yer mi
Tüm kuşlar gibi hint bülbülerinde taşlıkları vardır.Bura sayesinde öğütüller tohumları bunun içinde kum gereklidir.Kuş kumu hem sindirim için hem de minimum miktarda mineral ve eser element kaynağı için gereklidir. Ezilmiş yumurta kabukları da değerli bir kalsiyum kaynağı olarak takdir edilmektedir.

Hint Bülbülü Çimlendirilmiş Tohumlar Yer mi
Tabi ki de severek çimlendirilmiş tohum tüketir. Bugday hatta darıyı çimlendirip verebilirsiniz.
 
Son düzenleme:
Üst Alt