• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

    Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Ronay Ayk

Emektar
Yetkili Kurucu
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
1,500
Tepkime puanı
526
Puanları
113
Yaş
27
hint bülbülü yumurta.jpg
Hint bülbülleri üreme içgüdüsü fazla olan ve gerekli ortam sağlandığında yumurtlayan ve yavru yapan bir kafes kuşudur.Eş olan çift hint bülbülünüz uygun ortam bulduğunda yuva örer ve çiftleşip yumurtlar.Hint bülbülleri 13-15 gün arası kuluçkaya yatar ve yumurtadan yavrular çıkar. Çiftleşme sonrası ilk yumurta 5-6 gün sonra gelir. Ve birer gün arayla yumurta bırakırlar.Kuluçkaya yatarlar.Bazen kuluçka sorunları ortaya çıkabilir. Hint bülbülü yumurtası çıkmıyor , hint bülbülü yumurtaya yatmıyor ne yapmalıyım , hint bülbülü yumurtası neden çıkmıyor , hint bülbülü yumurtası kayboldu , hint bülbülü yumurtasını neden yer vb gibi bir çok sorun çıkabilir. 4-8 yumurtaya kadar çıkabilirler. Yumurta boş mu dolu mu olduğu kontrolü karanlık bir yerde yumurtaya fener tutarak içindeki damarları ya da ortada bir siyahlık görülüyorsa doludur. Yavruların gözleri yaklaşık bir hafta sonra açılır ve 20 gün içerisinde tüylenmeye başlarlar. Bu dönemde artık yavaş yavaş hareketlenerek yuvadan çıkmaya çalışabilirler. Ve en son 35 günlükken kendileri yem yeme becerisine ulaşırlar.

Hint bülbülü yumurtası neden boş çıkar hint bülbülü yumurtasını neden yer ; kuşunuzun erkek ve dişi olduğundan emin misiniz? Kuş düzenli kuluçkaya yattığından emin misiniz? Eğer cevabınız evetse yuvayı 2 aylığına alın ve kuşlarınız dinlendirin. Bazen akraba veya hastalık taşıyan kuşların yumurtaları çıkmadan embriyo ölmektedir. Sürekli akraba eşleşmelerini engelleyin ve kuşları tedavi edin.Hint bülbülü yumurtaya stresli ve sürekli rahatsız edildiği için veya belirli sayıda yumurta oluncaya kadar yatmayabilir.Hint bülbülü yumurtasını proteinsizlik ve besinsizlikten dolayı kaybolabilir kısacası yumurtasını yiyebilirler.

Hint bülbülü yumurta videosu
 

Kaan Omurtak

Paylaşımcı
Kıdemli Üye
Katılım
9 Eki 2020
Mesajlar
49
Tepkime puanı
62
Puanları
18
Şu finchler de çok tatlılar maşallah. Genel olarak üretimleri muhabbetlere göre daha kolay diye biliyorum ben. Güzel konu olmuş, eline sağlık.
 
Üst Alt