• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

    Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Makale Hint Bülbülü Kuluçka Sorunları

Didemkaya

Eski Forumcu
Üretici
Katılım
15 Ara 2021
Mesajlar
2,985
Tepkime puanı
2,906
Puanları
113
Yaş
25
Hint Bülbülü Kuluçka Sorunlarızebra-ispinozu.jpgmaxresdefault (3).jpg


*Bu ispinozlar için hazırladığınız yuvalığın öncelikle düzenli ve eksiksiz olması gerekmektedir.

*Sessiz ortamlara ihtiyaç duyarlar.

*Bazı dişi hint bülbülleri 1-2 yumurta yaptıktan sonra yumurta yapmak istemeyebilir veya kuluçkaya yatmak istemeyebilir.

*Erkek ispinozlar genellikle düzenli olarak çiftleşmek istedikleri için dişilerin tüylerini yolup zarar verebilmektedir.

*Yavruların yumurtadan çıkması sonucunda 1-2 gün besledikten sonra tekrar beslemek istememeleri de olası bir durumdur. Erkenden beslemeyi bırakabilmektedirler.

*Yavruları erken dönemde yuvadan atma durumları da gözlemlenebilmektedir.

*Bu ispinozlar genellikle sürekli üremek isterler. Her mevsimde üremeyi tercih ederler. Bu sebeple yavrularına da fazla bakmak istemedikleri için bakıcı kuşlar bulundurmanız gerekmektedir.Bu Tür Sorunlarla Karşılaştıktan Sonra Yapılması Gerekenler Nelerdir ?

*Öncelikle kuşunuzun sağlıklı olup olmadığını çok önemlidir. Bunları göz önünde bulundurarak kuluçka yapmanız gerekmektedir.

*Daha iyi damızlık ispinoz bulana kadar genellikle eş değişikliği yapılması gerekmektedir.

*Öncelikle bu ispinozları bir üreticiden almanız, üretici ile bu ispinozlar hakkında konuşmak ve yeterli bilgiye sahip olmanız gerekmektedir. Kaç aylık olduğu, daha önce yavru alınıp alınmadığı ve ataları hakkında bilgi sahibi olduktan sonra üretimini yapmanız gerekmektedir.

*Dişi kuşların en az 5-6 aylık , erkek kuşların ise en az 3-4 aylık olmaları gerekmektedir. Çünkü bu aylarda erişkinliğe sahip olmaktadırlar ve bu aylarda olmamaları sonucunda kuluçka başarısızlıkla sonuçlanır ve yeterli verim alınmaz.

*Bazı ispinozlarda daha önce üreme sağlamadığı için kuluçkaları başarısızlıkla sonuçlanabilir. Bunun sonucunda yapılması gereken en önemli şeylerden bir tanesi zamana bırakmaktır.


Önemli Not

*Evinizde ispinoz besliyorsanız özellikle evinizde kedi beslememeniz önemlidir. Çünkü ispinozları kolaca strese girebilen canlılardır, ve bu sebeple yumurta yapmama ve kuluçkaya yatmama olasılıkları da strese dayalıdır.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Şehmus BAKIR

İkon Üye
Yetkili Kurucu
Kurucu Üye
Üretici
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
14,703
Tepkime puanı
18,773
Puanları
113
Yaş
39
Emeğine sağlık kardeşim 😊
 

Feyza T.

Eski Forumcu
Moderator
Kıdemli Üye
Katılım
8 Şub 2022
Mesajlar
6,669
Tepkime puanı
9,228
Puanları
113
Yaş
31
Emeğine sağlık canım 👍
 
Üst Alt