• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

    Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Half sider muhabbet kuşu hakkında her şey

Ronay Ayk.

Eski Forumcu
Yetkili Kurucu
Editör
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
3,204
Tepkime puanı
3,582
Puanları
113
Yaş
28
Half sider muhabbet kuşu
half sider muhabbet kuşu
Half sider son zamanlarda çok popüler olmaya başlayan bir muhabbet kuşudur.Bu kuş hakkında ülkemizde ki forumlar da komik komik genetik bilgi birikimi olmadığından yanlış terimler ve yönlendirmeler yapılması üzerine half sider muhabbet kuşu hakkında kapsamlı bir yazı yazmaya karar verdim.Half sider muhabbet kuşu özellikleri nedir , half sider muhabbet kuşu nasıl elde edilir ve üretilir , half sider genetik yapısı , half sider muhabbet kuşu fiyatları vb bir çok bilgiyi bu yazıda vereceğim.

Half Sider Muhabbet Kuşu Nedir ? Half Sider Muhabbet Kuşu Özellikleri Nelerdir ?

Half Sider muhabbet kuşları yarım kenarlı bir tetragametik kimeradır; 4 anlamına gelen 'tetra', 'gamet' anlamına gelen 'gamet' (sperm ve ova) ve 'kimera' , iki farklı zigottan (döllenmiş hücrelerin erken aşamaları) gelen genetik olarak farklı iki farklı hücre popülasyonundan oluşan tek bir organizma anlamına gelir . Oluşması için iki döllenmiş yumurtanın kaynaşması gerekir.

Basitçe söylemek gerekirse half sider muhabbet kuşu, iki verimli yumurta sarısı bir yumurta oluşturmak için bir araya geldiğinde yarı yan muhabbet kuşları oluşur.

Tamamen tesadüfen meydana gelir ve genetik değildir. Dişi aynı anda yumurtalıktan iki yumurta sarısı saldığında (nadir görülen bir durum değildir) ve her biri farklı spermler tarafından ayrı ayrı döllendikten sonra kaynaştığında meydana gelir.

Yarı taraf aslında birbirine kaynaşmış iki yavru muhabbet kuşunun birleşimi olduğundan, iki farklı DNA setine sahiptir. Görsel bir yarım tarafta, vücudun bir tarafındaki / bir kısmındaki pigment bir dizi kromozom tarafından kontrol edilirken, vücudun diğer tarafındaki / bir kısmındaki pigment diğer zigottan diğer kromozomlar tarafından kontrol edilir, bu yüzden yarısı yanlar genellikle iki renktedir. Zigotlar kaynaşmasaydı, iki sağlıklı, tamamen normal muhabbet kuşu (biri mavi, diğeri yeşil) elde etmiş olurdunuz.

Bu nedenle, half sider (yarı yanlı) muhabbet kuşları gerçek bir mutasyon değildir - iki yarı kenarlı muhabbet kuşunu birlikte üreterek, şans eseri başka bir yarı yan yaratmış olursunuz (ilk muhabbet kuşlarını yaratanla aynı şans). Başka bir muhabbet kuşu ile yarım kanatlı çiftleştirme söz konusu olduğunda, her şey muhabbet kuşunun kromozomlarından hangisinin yarı tarafın üreme yolunu oluşturduğuna bağlıdır. Dikkate alınması gereken çok önemli bir nokta, eğer bir zigotun cinsiyeti dişi ve diğerinin cinsiyeti, yarı kenar oluştuğunda erkek ise, yarı yan muhabbet kuşunuzun üreme sistemi hermafroditizminin malformasyonu nedeniyle kısır olma ihtimalinin yüksek olmasıdır. . Hermafrodit yarı kenarların bir tarafı mavi, diğer tarafı kahverengi olmak üzere iki rengi olabilir.

Half sider muhabbet kuşu Videosu

-Burada bir atıf yapmak istiyorum kopyala yapıştır forumların birinde kısır olabilir diye söylenti var yazılmış.Bu kuşlar iki döllenmiş yumurta yani zigot birleştiği için biridişi , diğeri erkek ise kısır çıkacaktır.Bu söylenti değil gerçektir.Eğer iki zigotta aynı cinsiyetse bir cinsiyeti olacak ve üreme potansiyeli olacaktır.Ayrıca Embriyo birleşimi demişler , embriyo zigotun gelişmiş halidir ve birleşemez zigot döllenen yumurta demektir.Zigot birleşmesi bu kuşta doğru olandır.Bu kopyala yapıştır forumlardan uzak durmanızı tavsiye ederim.Bilgisizlik sorun değil ama yanlış bilgi vermek ve ısrar etmek CAHİLLİKTİR.


Half sider muhabbet kuşundaki bu tetragametik kimera sadece muhabbet kuşlarında değil ispinozlarda , kelebeklerde hatta insanlarda bile rastlanmıştır.
Aşağıda half sider diğer canlıların videolarını bırakıyorum.İyi seyirler...

 

Şehmus BAKIR

Eski Forumcu
Yetkili Kurucu
Üretici
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
4,916
Tepkime puanı
4,271
Puanları
113
Yaş
38
Bizleri aydınlattıgin için teşekkürler kardeşim 😊 içinde bana yabancı sözcükler var ama anladım bu şans eseri çıkabilecek bir hatalı mutant 😂yani ikitane halfsiderden illa yavruların hepsi halfsider çıkmaz.. yanlışlıkla çıkabilecegini söylüyorsun 👍
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Ronay Ayk.

Eski Forumcu
Yetkili Kurucu
Editör
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
3,204
Tepkime puanı
3,582
Puanları
113
Yaş
28
Bu genetik bir durum değil tesadafü abi , bunu üretiyormuş gibi bir renk ,desen mutasyonu gibi sunmak doğru değil.Bu bir hata ,insanlarda , ispinozlarda bile tespit edilmiş.Bu tür kuşlarda kısırlıkta bir ihtimal eğer iki zigotta cinsiyetler farklı ise bazı kuşlarda çiftleşme sorunları görülmüş şu düşünce hakim aslında bir beden de çift DNA çift karakter gibi düşünebiliriz.Halen bu tetragametik kimera hakkında bilim adamlarının bile bilmediği anlam veremediği çok olay var.
 

Onurz

Yeni Üye
Katılım
30 May 2021
Mesajlar
1
Tepkime puanı
0
Puanları
1
Şuan elimde dişi bir halfsider kuş var
Yani kısacası bu kuş ürerken halfsider yavru gelme ihtimali diger tüm kuşlardan halfsider gelme ihtimie aynı
Yanlış anlamamışım değil mi?
 
Üst Alt