• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

    Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Gloster Kanarya Özellikleri ve Bakımı

Ronay Ayk.

Eski Forumcu
Yetkili Kurucu
Editör
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
3,349
Tepkime puanı
3,824
Puanları
113
Yaş
28
Gloster Kanarya Özellikleri ve Bakımı
Ülkemizde sevilen kanarya türlerinden biri "gloster kanarya" artık çok popüler bir kanarya çeşididir. İngiltere kökenli bir kanarya kuşu olan Gloster Kanarya, en saygın kanarya kuş türlerinden biridir. Dişilerin yuvarlak karnı olmasına rağmen cinsel olarak dimorfik değildirler. Erkekler ötüm kabiliyetine sahiptir.Bu kanarya genellikle iki türe ayrılır, yuvarlak tepeli (kase kesimli) olanı gloster korona, düz başlı gloster Consort olarak bilinir. Boy en çok 11.5 santim olmalıdır. Duruşu 45 derecelik açıyladır ve baldırları görülmez. Ortalama ömrü 10 yıldır. Bu minyon tipli kuşu temin etmek hiçte zor değil, fiyatı diğer ırklara göre daha ucuz ve bol yavru veren bir kus, bu sadece kendi ülkesinde değil Dünyanın her yerinde tanınan, sevilen bir kanaryadır.

KANARYA.jpg

Gloster Kanarya Bilimsel sınıflandırma
AlemAnimalia
ŞubeActiniform
SınıfElasmobranchii
SiparişPasseriformes
AileFringillidae
cinsSerinus
Bilimsel adSerinus canaria domesticus

Gloster Kanarya Kuşu Özellikleri

Bilgi
Diğer isimlerGloster Kanarya
BoyutYaklaşık 11,5 cm
kanat genişliği20-30 cm
Ağırlık12-29 gr
RenkGrizzle, kırmızı, sarı, beyaz lekeli yosun yeşili veya beyaz çizgilerle kahverengi, tarçın ve mavi
Yaşam alanıKanarya Adaları, Madeira ve Azor Adaları dahil olmak üzere Makarna Adaları
TürlerKanarya
Yetişme ortamıYarı açık arazi bahçeleri
SesTatlı şarkı, cıvıl cıvıl ve taklit
El çantası4-5 yumurta
Kuluçka süresi2 hafta
Ömür10-15 yıl
DiyetMeyve ve tohumlar
IUCN Koruma DurumuEn az endişe

Gloster Kanarya için Kafes

Ayakları egzersiz ve çivi şeklini korumak için yumuşak ahşap veya ağaç dallarından kullanılmalı , 50X30X30 cm boyutlarında kafes dikey telli ve tünekler kullanılmalıdır.Yiyecek ve su için ayrı yemlik suluk ve banyo alanı kafesin içine yerleştirilmelidir.Herhangi bir oyuncak veya başka bir aksesuar gerektirmez, ancak bir salıncakla birlikte tabanda kağıtlar sağlayabilirsiniz.Kafes içinde ham pamuk ve kağıt mendiller ile orta büyüklükte bir yuva kutusu (toprak veya seramik) ekleyin.

Gloster Kanarya için Uygun Sıcaklık

Gündüz maksimum 17-18 C dayanabilir, bu da gece 18 C kadar düşebilir.

Gloster Kanarya Ne yer Beslenmesi

TÜRKİYE ŞARTLARI İÇİN AŞAĞIDAKİ YEM KARIŞIMI UYGULAMAK İYİ OLUR. %40 Şalgam Tohumu,%40 Kuş Yemi , %20 Çeşitli Tohumlar Sıcak zamanlarda nişastalı tohumlar, hububatlar, Soğuk zamanlarda yağlı tohumlar, Çiftleşme mevsimlerinde kızıştırıcı tohumlar daha fazla miktarlarda verilebilir.

Gloster Kanarya Bakımı

Evcil hayvanınıza düzenli bir atmosfer sağlamak için kafesin haftalık aksesuarlarla birlikte temizlenmesi gerekir. Temizlenmiş yiyecek ve su kaplarına her gün taze yiyecek ve su doldurun. Oyuncakları (varsa) ve kağıtları kafesden her üç ila dört günde bir değiştirin.Tüylerini yaz aylarında ve diğer zamanlarda haftada en az bir kez arttırmak için soğuk suda düzenli olarak yıkanmasını sağlayın, ancak çok fazla yıkanmadığından emin olun, aksi takdirde üşütebilir. Cilt tahrişini uyarabileceğinden ılık su verilmemelidir.
Tırnakların kırpılması da gerektiğinde yapılmalıdır.Herhangi bir cereyanı önlemek ve sağlam bir uyku sağlamak için kafesi geceleri kapalı tutun.

Gloster Kanarya Çıkabilecek Sağlık Sorunları

Uygun bakım altında tutulursa herhangi bir hastalık belirtisi göstermez. Ancak evcil hayvanınızın ishal, hızlı kilo kaybı, tüy yumru ve kellik olduğunu görürseniz, hasta olduğunu düşünün ve profesyonel bir veterinere danışın.


Gloster Kanarya Eşleme ve Üretimi

bebek gloster.jpg gloster yavru.jpg

Gloster kanarya üretim şubat ile mart ayı gibi hava durumu ve şartlara göre başlatılmalıdır. Üremeye hazır erkek ve dişi aynı kafese alınır kanaryaların ikisininde hazır olması büyük önem taşır bunu fiy kontrolü yaparak anlayabilirsiniz yada hareketlerindeki değişikliklerden de anlayabilirsiniz. Kafes içerisine yuva ipi yuva ve yuva içine keçe koyarak hazırlıkları başlatırısınız dişi yuvayı örmeye başlar ve çiftleşmenin ardından yumurtlama zamanı gelir 18 ile 21 gün arasında yavrular çıkar.Yavrular 25-26 gün anne ve babalarının yanında kalırlar.İkinci yumurtlama için eski yuva,yenisi ile değiştirilir.Anne ve babadan ayrılan yavrular,önceleri yumurta maması ve filizlenmiş tohumla beslenirler.Filizlenmiş yem sonradan bırakılır ve yumurtalı mama azaltılır.Gösterime girdikleri zaman kuşlara kuru yem (tohum olarak)verilmektedir.
 
Son düzenleme:

Ronay Ayk.

Eski Forumcu
Yetkili Kurucu
Editör
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
3,349
Tepkime puanı
3,824
Puanları
113
Yaş
28
Gloster Kanarya Videosu
 

Benzer konular

Üst Alt